
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
2022. május 03., 13:572022. május 03., 13:57
A gázolaj ára Csehországban is 59 százalékkal nőtt 2021 és 2022 áprilisa között, a többi uniós tagállamban ennél kisebb mértékű árnövekedést jegyeztek. A benzin ára 39 százalékkal emelkedett Romániában, ennél nagyobb arányú növekedés csak Bulgáriában, Csehországban és Ausztriában volt az EU-ban.
az Európai Bizottság 2020-as évre vonatkozó statisztikái szerint. Tehát Románia szükségletei harmadát meg tudja termelni magának, ám ez nem tükröződik az árakban – hívták fel a figyelmet a Ziarul Financiar honlapján olvasható cikkben.
Egyébként 2020-ban az import kőolaj felét Kazahsztánból szerezték be a bukaresti hatóságok, Oroszországból a behozott ásványolaj harmada származott a Roland Berger tanácsadóiroda adatai szerint. Összességében a romániai kőolajszükséglet 22 százalékát fedezték Oroszországból 2020-ban. Eközben uniós szinten 96 százalékos volt az importfüggőség a két évvel ezelőtti adatok szerint, a behozott nyersanyag negyede az oroszoktól jött.
A Ziarul Financiar honlapján olvasható cikkben emlékeztetnek, a tavalyi év első negyedévében 60 dollárba került egy hordó kőolaj a nemzetközi piacokon, miközben idén már 90 dollárt is elkértek érte, az ukrajnai háború, illetve az orosz kőolajra kivetni tervezett embargó pedig még inkább növelheti az árakat.
Bár Romániában az árplafon bevezetése, illetve a jövedéki adó vagy az áfa csökkentése is felmerült politikai nyilatkozatok szintjén, eddig semmilyen állami segítség nem érkezett. A folyamatos áremelkedés okán – mint ismeretes – pánikhangulat is eluralkodott egy adott ponton, és az emberek a még magasabb áraktól való félelmükben megostromolták a töltőállomásokat. Azóta valamelyest mérséklődtek az üzemanyagárak.

A kormány úgy döntött, hogy július elsejéig meghosszabbítja az üzemanyagra és az egyes élelmiszeripari termékekre vonatkozó árkorlátozó intézkedéseket – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán.
A Zf.ro portál által idézett Nemes Szabolcs, a Roland Berger Románia tanácsadócég menedzser partnere emlékeztetett, az is felmerült, hogy Romániában 50 banit kompenzálhat az állam az üzemanyagárból a fuvarozók számára.
„Az Uniónak nagyobb kőolajimportra lesz szüksége, de ez az ásványolajjal kereskedő államok valós kitermelési kapacitásától, annak növelési lehetőségeitől is függ, vagy attól, hogy mekkora mennyiséget hajlandóak piacra dobni nemzeti tartalékaikból. Ráadásul szankciók vannak érvényben olyan kitermelő államok ellen, mint Venezuela vagy Irán. Ilyen körülmények között olyan forgatókönyvvel is számolni kell, miszerint a 200 dolláros rekordárat is elérheti egy hordó ára” – figyelmeztetett Nemes Szabolcs.
Bogdan Chiriţoiu az üzemanyagárakról: nem áll olyan rosszul Románia
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke szerint a romániai üzemanyagárak az európai átlag alatt helyezkednek el, annál mintegy 3–5 százalékkal olcsóbb nálunk a benzin, gázolaj. „Nézzük az Eurostat adatait. Az adók, illetékek, állami hozzájárulások nélküli árakat összehasonlítva az európai átlaggal láthatjuk, hogy miközben néhány éve Romániában átlagon felüli árakat jegyeztek, most 3–5 százalékkal alatta vagyunk. Tehát ilyen szempontból nem tűnik úgy, hogy Romániában rosszabb lenne a helyzet, mint más európai országokban” – nyilatkozta hétfőn Chiriţoiu az Agerpresnek.

Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!