Hirdetés

Brüsszel megintette Romániát a túlzott deficit miatt, veszélyben az uniós források folyósítása

deficit

Az Európai Bizottság szerint Románia nem tett hatékony lépéseket a költségvetési deficit csökkentése érdekében

Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Az Európai Bizottság szerdán közzétett országspecifikus ajánlásában arra kérte az Európai Unió Tanácsát, állapítsa meg, hogy Románia nem tett hatékony intézkedéseket a költségvetési hiány csökkentésére. Ennek ellenére Tánczos Barna pénzügyminiszter szerint nem fognak uniós forrásokat megvonni az országtól a túlzott deficit miatt.

Rostás Szabolcs

2025. június 04., 18:222025. június 04., 18:22

2025. június 04., 18:332025. június 04., 18:33

Megintette Romániát az uniós szinten legmagasabb, 9 százalékot meghaladó költségvetési hiány miatt az Európai Bizottság. A román gazdaság problémáit összefoglaló, szerdán nyilvánosságra hozott jelentés szerint Románia kiadásainak növekedése jóval meghaladja a hét évre szóló deficitcsökkentési tervben rögzített felső határt, ami veszélyezteti a túlzott hiány 2030-ig történő kiigazítását.

A Bizottság megállapította, hogy a román gazdaság sebezhetősége növekedett, mivel 2024-ben emelkedett a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya; a két mutató romlása összefügg.

Hirdetés

„A közszféra béreinek és nyugdíjainak folyamatos emelkedése felpörgette a magánfogyasztást, ami növelte a már amúgy is magas folyó fizetési mérleghiányt” – magyarázta országspecifikus ajánlásában az uniós testület. Az Agerpres által idézett dokumentum hozzáteszi, hogy tavaly csökkentek a Romániába irányuló külföldi befektetések és uniós források, amelyek eddig kordában tartották a külső adósság növekedését.

korábban írtuk

Adóemelések, új adók, privatizáció? Egyelőre nincs konszenzus a pártok között a hiánycsökkentő intézkedésekről
Adóemelések, új adók, privatizáció? Egyelőre nincs konszenzus a pártok között a hiánycsökkentő intézkedésekről

Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.

A Bizottság előrejelzései szerint 2025-ben és 2026-ban a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya csak kis mértékben csökken. A fajlagos munkaerőköltség és az infláció növekedési üteme várhatóan lassul, de magas marad. „2024-ben (...) a makrogazdasági stabilitást fenyegető kockázatok nőttek. A politikai bizonytalanság a múlt év végére nőtt, ami az országot sebezhetővé tette a befektetői bizalom romlásával és a hitelfelvétel drágulásával szemben” – olvasható a dokumentumban. A Bizottság úgy értékelte, hogy a középtávú deficitcsökkentési terv végrehajtása és a 2025-ös adóreform jelentősen mérsékelheti az államháztartás sebezhetőségét. Emellett a testület szerint strukturális reformokra van szükség a versenyképesség és az export növelése, valamint további uniós források felhasználása érdekében.

Ám a dokumentum szerint várhatóan további intézkedésekre is szükség lesz.

„A költségvetési és a strukturális reformok terén tett határozott intézkedések nélkül a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya valószínűleg túl magas marad, így Románia jelentősen ki lesz téve a befektetői bizalom romlásának és a külső sokkhatásoknak” – állapították meg az Európai Bizottság szakértői, akik szerint a megfelelő korrekciós intézkedések hiányában Románia nem fogja tudni teljesíteni a deficitcsökkentési tervbe foglalt vállalásait. Ezért a GDP-arányos költségvetési hiány 2025-ben eléri a 8,6 százalékot, a GDP-arányos államadósság pedig tíz százalékponttal lesz magasabb a 2021-es szintnél.

Az Európai Bizottság mindezek miatt felszólította Romániát, hogy tegyen gyors lépéseket a túlzottdeficit-eljárások esetében követendő eljárás követelményeinek megfelelően. Ugyanakkor azt ajánlotta Bukarestnek, hogy az Európai Tanács 2025. március 6-i következtetéseivel összhangban idén és jövőre növelje a védelmi kiadásait. Mindezek mellett a Bizottság sürgette az országos helyreállítási tervben vállalt reformok és beruházások megvalósítását és a kohéziós alapok hatékonyabb felhasználását. Emellett azt is ajánlotta Romániának, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét, többek között a megújuló energiaforrások kiépítésének felgyorsításával, a hálózati kapacitás javításával és a határokon átnyúló villamosenergia-összeköttetések megerősítésével.

Az EB jelentése alapján az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács, az Ecofin következő, június 28-án tartandó ülésén születik döntés arról, hogy felfüggesztik-e a Romániának járó uniós forrásokat.

Valdis Dombrovskis gazdaságért és termelékenységért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben felhívta a figyelmet, hogy Románia több mint öt éve áll túlzotthiány-eljárás alatt. A brüsszeli illetékes az unió éves gazdaságpolitikai koordinációs ciklusát szabályzó európai szemeszter tavaszi csomagját bemutató sajtótájékoztatón rámutatott, hogy a kiadások növekedése messze meghaladja az ajánlott szintet, ami veszélyezteti a hiány csökkentését és külső egyensúlyhiányokat okoz.

korábban írtuk

Nicușor Dan a deficitről: évek óta közepes pizzáért fizetünk, de nagy pizzát eszünk, és a különbséget valakinek állnia kell
Nicușor Dan a deficitről: évek óta közepes pizzáért fizetünk, de nagy pizzát eszünk, és a különbséget valakinek állnia kell

Egyelőre csak a kormányprogramról, a lehetséges deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalnak a nyugatbarát politikai alakulatok, nincs szó nevekről – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.

Tánczos Barna pénzügyminiszter a brüsszeli „fejmosásra” szerdán délután úgy reagált, hogy az EB észrevételei ellenére nem fenyeget az uniós források folyósítása felfüggesztésének veszélye. „Ez egy utolsó figyelmeztető üzenet, amelyet komolyan kell vennünk. Néhány napon belül elkészül a deficit csökkentését célzó lépéseket tartalmazó intézkedéscsomag” – nyilatkozta az RMDSZ-es tárcavezető, hozzátéve, a csomagot várhatóan hétfőn ismerteti a kormány.

Tánczos Barna ugyanakkor elismerte, hogy a türelmi idő rövid, és ha a román kormány nem cselekszik gyorsan, szankciók jöhetnek. „Ezért sürgősen csökkenteni kell az állami kiadásokat, és növelni kell az állami bevételeket. Románia jelenleg úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt áll, és vállalta, hogy visszatér a fenntartható pénzügyi pályára. Ezt nem halogathatjuk tovább, különben büntetés és az ország hitelességének romlása fenyeget” – közölte az EB-jelentéssel kapcsolatban közösségi oldalán a pénzügyminiszter, hozzátéve, dolgoznak a szükséges pénzügyi intézkedéseken a leendő kormánykoalíció pártjaival.

A bukaresti ügyvivő kormány, valamint a leendő koalíciós kabinet számára a kiugróan magas, 2024-ben a román össztermék (GDP) 9,3 százalékára nőtt költségvetési hiány lefaragása jelenti a legnehezebb feladatot.

Miközben a Ciolacu-kormány által kidolgozott idei költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos hiánnyal számol, az Európai Bizottság május közepén közzétett prognózisában 1,4 százalékra rontotta a román GDP növekedését, az államháztartási hiányt pedig 8,6 százalékosra valószínűsíti (Brüsszel már tavaly ősszel is 7,9%-kal számolt). A bukaresti pénzügyi tárca május 27-én közzétett adatai szerint április végén a GDP-arányos hiány 2,95 százalék volt, szemben a múlt év azonos időszakában jegyzett 3,25 százalékkal. Konkrétummal egyelőre sem a frissen hivatalba lépett Nicușor Dan államfő, sem az ideiglenes kormány illetékesei nem álltak elő arról, pontosan miként tervezik a hiány lefaragását.

Az államfő a választási kampány során, majd azt követően is többször leszögezte, hogy nem támogatja a jelenleg 19 százalékos áfakulcs, továbbá az energiahordozókra és az alapélelmiszerekre vonatkozó 5 és 9 százalékos kedvezményes áfa megemelését, ez ugyanis szerinte az adócsalás növekedését és a fogyasztás csökkenését eredményezné. Szerinte ebben az évben mintegy 30 milliárd lejjel (mintegy 6 milliárd euró) csökkenteni kell az állami kiadásokat, de még így is csak 7,5 százalékos idei deficitcélt tart realistának. Eközben elemzők és a Költségvetési Tanács tagjai egyaránt úgy látják, hogy csupán a kiadások mérséklésével nem csökkenthető a deficit, adóemelésre is szükség lesz. Mégpedig azért, mert az állami kiadások jelentős részét a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak, további részét pedig a kamatköltségek teszik ki.

korábban írtuk

Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt
Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt

Marcel Boloș nem hinné, hogy adóemelés nélkül sikerül előteremteni a 7 százalékos idei deficitcél teljesítéséhez szükséges 30 milliárd lejt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés