
Fotó: Gov.ro
Újabb jelentős előrelépés történt a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
2023. március 17., 09:592023. március 17., 09:59
2023. március 17., 10:102023. március 17., 10:10
A négymilliárd eurós beruházás munkálatai várhatóan idén nyáron kezdődnek.
„Ez a megállapodás döntő lépés, az utolsó előtti a Fekete-tengerből a Neptun Deepben található gáz kitermelésére irányuló lépések sorában. (…) Mindannyian azt szeretnénk, hogy ez a Románia számára stratégiai fontosságú projekt előrehaladjon, és a Neptun Deepből származó földgáz kitermelése minél hamarabb megkezdődjön” – mondta Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki jelen volt a szerződés aláírásakor.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy már hatályba lépett az offshore-törvény, amely kedvező keretet biztosít az energetikai beruházások számára, és amely jelentősen segítheti a Fekete-tengerből kitermelhető gáz szállítási infrastruktúrájának fejlesztését.
A most aláírt dokumentum egy több mint 300 kilométer hosszú földgázvezeték építéséről szól Tuzla és Podișor között. Az 500 millió euróra becsült beruházás lehetővé teszi majd, hogy a Fekete-tengerből származó gáz a podișori csomópontnál belépjen az országos szállítási rendszerbe, és így eljusson a rendszerhez csatlakozó települések gazdasági szereplőihez és háztartásaihoz.
Miután a Transgaz aláírta a kivitelezési szerződést, a munkálatok azt követően kezdődnek meg, hogy a fekete-tengeri gázmezők koncessziós jogosultjai meghozták a végleges döntést a beruházásról.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kijelentette, arra ösztönzi a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, hogy gyorsítsák fel a kitermelési munkálatok megkezdését.
„A szerződés megkötése biztosítja a szükséges műszaki kapacitást a gáznak az országos szállítási rendszerbe való bevezetéséhez, ami lehetővé teszi, hogy a Neptun Deep mezőről származó földgázt a piacon értékesítsék. Arra bátorítom a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, gyorsítsák fel a folyamatot, hogy a kitermelési munkálatok minél hamarabb megkezdődhessenek. Mert azt akarjuk, hogy a romániai gáz a romániaiak otthonaiban hasznosuljon, ugyanakkor biztosítsuk az energiafüggetlenségünket” – mondta.
A földgázszállítási keretszerződést az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) által jóváhagyott eljárásnak megfelelően a kapacitáslekötési folyamat sikeres lezárását követően kötötték meg az országos földgázszállító rendszer üzemeltetőjével, a Transgazzal.
Mint arról beszámoltunk, februárban két jelentős piaci szereplő, az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a Transgazhoz. A szándéknyilatkozat arra vonatkozik, hogy a két cég előre leköti a földgázszállítmányok egy részét a gázlelőhelyhez kiépítendő vezetéken.
A két cég, amely egyébként partnerségben vesz részt a Neptun Deep gázmezőn található természeti kincs kitermelésében, külön-külön nyújtott be saját nyilatkozatot.
Akkor ugyanis csupán 15 millió euró volt a garancia értéke.
Az Economica.net gazdasági portál szerint a kapacitáslekötési szándéknyilatkozatok benyújtása azt jelenti, hogy a Románia egyik legnagyobb energetikai beruházásának számító kitermelés valóban megindul a mintegy 100 milliárd köbméternyi földgázt rejtő gázmezőn.
A Neptun Deep gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.
Az OMV a földgázmező 50 százalékát birtokolja, a másik fele a román Romgaz állami gázvállalaté lett, miután 2021 októberében 1,06 milliárd dollárért megvette az Exxon 50 százalékos részesedését a Neptun Deep földgázmezőben.
Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.
A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.
Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
szóljon hozzá!