
Fotó: Gov.ro
Újabb jelentős előrelépés történt a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
2023. március 17., 09:592023. március 17., 09:59
2023. március 17., 10:102023. március 17., 10:10
A négymilliárd eurós beruházás munkálatai várhatóan idén nyáron kezdődnek.
„Ez a megállapodás döntő lépés, az utolsó előtti a Fekete-tengerből a Neptun Deepben található gáz kitermelésére irányuló lépések sorában. (…) Mindannyian azt szeretnénk, hogy ez a Románia számára stratégiai fontosságú projekt előrehaladjon, és a Neptun Deepből származó földgáz kitermelése minél hamarabb megkezdődjön” – mondta Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki jelen volt a szerződés aláírásakor.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy már hatályba lépett az offshore-törvény, amely kedvező keretet biztosít az energetikai beruházások számára, és amely jelentősen segítheti a Fekete-tengerből kitermelhető gáz szállítási infrastruktúrájának fejlesztését.
A most aláírt dokumentum egy több mint 300 kilométer hosszú földgázvezeték építéséről szól Tuzla és Podișor között. Az 500 millió euróra becsült beruházás lehetővé teszi majd, hogy a Fekete-tengerből származó gáz a podișori csomópontnál belépjen az országos szállítási rendszerbe, és így eljusson a rendszerhez csatlakozó települések gazdasági szereplőihez és háztartásaihoz.
Miután a Transgaz aláírta a kivitelezési szerződést, a munkálatok azt követően kezdődnek meg, hogy a fekete-tengeri gázmezők koncessziós jogosultjai meghozták a végleges döntést a beruházásról.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kijelentette, arra ösztönzi a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, hogy gyorsítsák fel a kitermelési munkálatok megkezdését.
„A szerződés megkötése biztosítja a szükséges műszaki kapacitást a gáznak az országos szállítási rendszerbe való bevezetéséhez, ami lehetővé teszi, hogy a Neptun Deep mezőről származó földgázt a piacon értékesítsék. Arra bátorítom a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, gyorsítsák fel a folyamatot, hogy a kitermelési munkálatok minél hamarabb megkezdődhessenek. Mert azt akarjuk, hogy a romániai gáz a romániaiak otthonaiban hasznosuljon, ugyanakkor biztosítsuk az energiafüggetlenségünket” – mondta.
A földgázszállítási keretszerződést az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) által jóváhagyott eljárásnak megfelelően a kapacitáslekötési folyamat sikeres lezárását követően kötötték meg az országos földgázszállító rendszer üzemeltetőjével, a Transgazzal.
Mint arról beszámoltunk, februárban két jelentős piaci szereplő, az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a Transgazhoz. A szándéknyilatkozat arra vonatkozik, hogy a két cég előre leköti a földgázszállítmányok egy részét a gázlelőhelyhez kiépítendő vezetéken.
A két cég, amely egyébként partnerségben vesz részt a Neptun Deep gázmezőn található természeti kincs kitermelésében, külön-külön nyújtott be saját nyilatkozatot.
Akkor ugyanis csupán 15 millió euró volt a garancia értéke.
Az Economica.net gazdasági portál szerint a kapacitáslekötési szándéknyilatkozatok benyújtása azt jelenti, hogy a Románia egyik legnagyobb energetikai beruházásának számító kitermelés valóban megindul a mintegy 100 milliárd köbméternyi földgázt rejtő gázmezőn.
A Neptun Deep gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.
Az OMV a földgázmező 50 százalékát birtokolja, a másik fele a román Romgaz állami gázvállalaté lett, miután 2021 októberében 1,06 milliárd dollárért megvette az Exxon 50 százalékos részesedését a Neptun Deep földgázmezőben.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!