
Ráharaptak. Hosszas várakozás után végre megvan a válaszúti helyreállítási munkálat kivitelezője
Fotó: Kolozs Megyei Tanács
Remélhetően most már minden szakmai és bürokratikus akadály elhárult a válaszúti Bánffy-kastély felújítása előtt, és végre elkezdődhet az érdemi munka. A Kolozs megyei önkormányzat tervét kivitelezői érdektelenség, majd több óvás is hátráltatta.
2021. február 17., 16:382021. február 17., 16:38
2021. február 17., 16:432021. február 17., 16:43
Több mint három évvel az európai uniós pályázat megnyerése után végre nekiláthat a válaszúti Bánffy-kastély és a hozzá tartozó park helyreállításához a Kolozs megyei önkormányzat által kiválasztott kivitelező. A megyei tanács szerdán közölte, a Kolozs megyei táblabíróságon ítélet született a kivitelezési szerződés odaítélésével szembeni óvásokkal kapcsolatban, így az önkormányzat által megbízott cég végre elkezdhet dolgozni.
– közölte a kedvező hírt Alin Tișe tanácselnök. Az áfa nélkül 27 670 836 lej értékű beruházás kivitelezőjének a szerződés aláírásától számított két éven belül kell befejeznie a munkát. A finanszírozás nagy részét, 19 526 036 lejt az Európai Unió állja, a többi a megyei önkormányzat önrésze.

Kulturális intézményt működtetne a felbecsülhetetlen értékű neoreneszánsz berendezéssel rendelkező válaszúti Bánffy-kastélyban a Kolozs megyei önkormányzat. A szinte biztosra vett uniós támogatásból tavasszal látnának hozzá a műemlék restaurálásához.
Hosszú ideig „nem akadt kérője” a kastélynak, ugyanis az építkezési cégek túl kevésnek ítélték az egyébként nagy szakértelmet igénylő beavatkozásra elkülönített összeget. Ezért a megyei tanácsnak négy alkalommal kellett meghirdetnie a kivitelezésre kiírt licitet, és többször fel kellett srófolnia a beruházásra szánt összeget is, míg végül tavaly júniusban három cég is jelentkezett a munkára.

Növelte a válaszúti Bánffy-kastély felújítására szánt pénzkeretet a Kolozs Megyei Tanács, negyedszerre hirdetve meg a tendert a felújítására. A szakemberek szerint jelenleg nagy kihívás kivitelezőt találni, mivel sok a műemlék-felújítás, és minden erre szakosodott cég foglalt.
Az eredményhirdetés végül fellebbezést szült, ezeknek járt most a végére a Kolozs megyei táblabíróság, és tette lehetővé ezáltal a szerződéskötést és az érdemi munka elkezdését. A 644 négyzetméteren elterülő kastélyhoz 56 128 négyzetméteres terület tartozik, melyet parkosítani kell.
Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács
Tárlatok, komolyzenei koncertek, konferenciák helyszínéül szolgálna, de értékes berendezését a turisták is megcsodálhatnák. Az uniós támogatási szerződés értelmében a felújítást követően öt évig ingyen látogathatják majd az érdeklődők.

Negyedik nekifutásra három jelentkező is akadt a válaszúti Bánffy-kastély és az azt körülvevő park felújítási munkálataira: a Kolozs megyei önkormányzat lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint három cég, illetve konzorcium ajánlatát nyithatták fel.
A 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját, de legnagyobb értékét a viszonylag épen megőrzött belső burkolatok képezik. A csarnok földszinti falait tölgy- és kőrisfából készült neoreneszánsz jellegű burkolat borítja. Az ebédlő fő ékessége a zöld mázas cserépkályha, melynek a két oldalfalán a magyar történelem jelentős pillanatait ábrázoló domborművek láthatók.
A kommunizmus idején államosított épületben 2007-ig kisegítő iskola működött, azóta használaton kívül áll.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!