
Egy friss felmérés szerint szerint a városi idősek – 65 év felettiek – több mint fele magányosnak érzi magát, és negyedüknek szinte egyáltalán nincs társadalmi kapcsolata
Fotó: Freepik.com
A romániai városokban élő idősek több mint fele magányosnak érzi magát: minden negyedik ember csak egyvalakivel beszél havonta. Az idősekkel foglalkozó városi szociális intézmények nem kapnak elég támogatást, nagyon bürokratikusan működnek, így az e területen dolgozók közül sokan külföldön keresnek munkát.
2025. november 21., 08:012025. november 21., 08:01
Egy friss tanulmány szerint Romániában a városi idősek – 65 év felettiek – több mint fele magányosnak érzi magát, és negyedüknek szinte egyáltalán nincs társadalmi kapcsolata – számolt be a kutatásról a Digi24.ro hírportál. A Never Alone – Friends of the Elderly Association (Soha nem vagyunk egyedül – Idős Emberek Baráti Köreinek Szövetsége) által végzett tanulmányból kiderült, hogy
Az elszigeteltséget egészségügyi problémák is súlyosbítják: 5 idős ember közül egy súlyos egészségügyi problémákkal küzd, és a válaszadók harmada azt állítja, hogy szinte semmilyen segítséget nem kap a környezetétől. A tanulmány szerint nagyon sok, majdnem 300 ezer városi idős ember tölti egyedül az ünnepeket. A megkérdezettek számára nagyon fontosak a családi kötelékek, a gyermekek jelentik az érzelmi támogatás fő forrását, de 29%-uknak a gyermekei nincsenek a közelben, mert más városban vagy más országban élnek, 8%-uknak pedig egyáltalán nincsenek gyermekei.
különösen a WhatsAppot (86%), a Facebookot (78%) és a YouTube-ot (63%).
Az elmagányosodás ellensúlyozásaként sokan használják a digitális eszközöket kapcsolattartásra
Fotó: Freepik.com
Az adatok azt mutatják, hogy azok, akik ezeket a platformokat használják, egészségesebbnek érzik magukat, ugyanakkor kevésbé magányosnak. Az idősek közel 60%-a azt állítja, hogy nyitott a társasági életet kínáló programokban való részvételre. Iuliana Loredana Cristea, a bukaresti önkormányzati szociális segélyezési intézmény (DGASMB) koordinációs igazgatója szerint a szociális segítségnyújtás alulfinanszírozott, ezért a szociális segítségnyújtási intézmények országszerte személyzethiánnyal küzdenek.

Nőtt Romániában azoknak a száma, akik magányosnak érzik magukat, nincs, akihez fordulniuk, ha gondjuk van – derült ki egy friss felmérésből. Az elmagányosodás lelki következményeiről, hátteréről Román Mónika kolozsvári pszichológust kérdeztük.
„Úgy gondolom, hogy ez a hatóságok érdeklődésével is összefügg. Ami minket illet, a szociális segítségnyújtásban az alulfinanszírozáson kívül – mivel a legkevesebb pénz a szociális segítségnyújtásra jut, mi vagyunk a rendszer „Hamupipőkéje” – a személyzethiány is akadályt jelent. Senki sem akar szociális munkás lenni és 2600 lej nettó fizetésért dolgozni. Ennyit kap egy kezdő. Ugyanez vonatkozik a gondozókra is – ezért az emberek külföldön keresnek hasonló jellegű munkát” – mutatott rá Cristea. Hozzátette,
Ilona Mândru, a Munkaügyi Minisztérium tanácsadója szerint a személyzethiány kérdését minisztériumi szinten is megvitatják. „Nagyon felháborít ez az akut személyzethiány. A szociális munkások a legfontosabb szereplők a szociális szolgáltatásokról szóló vitában” – mondta. A tanulmányt augusztus 12. és szeptember 9. között végezték telefonos interjúk segítségével, 500 főből álló mintán, 65 év feletti, városi területeken élő nők és férfiak bevonásával. A tanulmány eredményei itt tekinthetőek meg.
A kutatás szerint minden ötödik idős ember súlyos egészségügyi problémákkal küzd, és a válaszadók harmada azt állítja, hogy szinte semmilyen segítséget nem kap a környezetétől
Fotó: Freepik.com
Számos jel utal arra, hogy egyre több ember érzi magát magányosnak a romániai társadalomban is:
Román Mónika kolozsvári pszichológus korábban a Krónika megkeresésére elmondta, a generációk egyre inkább elszakadnak egymástól és ez nem csak Romániára érvényes – világszerte egyre inkább érzékelhető az elmagányosodás, elszigeteltség jelensége.
hanem esetleg csak futó párkapcsolatban” – mondta a szakember. Kifejtette,
A pszichológust annak kapcsán is kérdeztük, hogy manapság sok magányos idős ember válik az egyre gyakoribb csalások áldozatává.
„Ha rendszeresen látogatjuk az időseket, odafigyelünk arra, mi történik velük, az mindenképpen jó – akkor is, ha a csalóktól akarjuk megvédeni, de a mindennapi érzelmi jóllétük szempontjából is” – fejtette ki a pszichológus. Hozzátette, főként arra kell felhívni az idősebbek figyelmét, hogy senki ismeretlennek pénzt ne adjanak oda, ez az első lépés. De a kulcsszó itt is az, hogy ajánlatos kisközösségekbe beágyazódni, hiszen az ember így védett lehet minden lelki sérülés ellen.
Az idősgondozás pozitív hozadékairól, az öregekre való odafigyelésről, a kihívásokról Ferencz Emese szociális munkás, a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség szociális koordinátora, az Erdélyi Mária Rádió műsorvezető- szerkesztője lapcsoportunknak arról beszélt, hogy miért fontos odafigyelni az idősekre. Ferencz Emese november elején a Kincses Város Kiválósága-elismerésben részesült.
Megkeresésünkre korűábban úgy fogalmazott,
„Az egyedüllét és a magány, a kettő nem ugyanaz. Az egyedüllét azt jelenti, hogy fizikailag egyedül vagyunk, nincsenek körülöttünk emberek. Ugyanakkor érzelmi szinten nem élünk meg semmiféle hiányt, békességben vagyunk önmagunkkal. Vannak jól működő, mély emberi kapcsolataink, de néha önként választjuk az egyedüllétet, hogy feltöltődhessünk, szembenézhessünk önmagunkkal. Ezzel szemben a magányos ember nem csupán fizikailag van egyedül akár hosszú időn át, hanem lelkileg is egyedül érzi magát, elhagyatottságot, szomorúságot, fájdalmat és szorongást élhet át” – mutatott rá a szakember. Arról is beszélt, hogy ha a fiatalok azt látják, hogy a felnőttek megbecsülik, tisztelik az idős embert, ők is szeretni és tisztelni fogják.
Szívbemarkoló látni és tapasztalni, hogy hányan vannak ma is olyan idősek, akiknek nincs emberük. Akiknek egy mosoly, egy kézfogás, egy vállveregetés vagy egy beszélgetés az életben maradást jelentené. Az időseknek szeretetre, törődésre és főként jelenlétre van szükségük” – mondta Ferencz Emese. Mint mondta, ha a személyes támogató jelenlétet évek óta nem kapják meg az idősek a környezetüktől, bezárkózó, depressziós, az otthonuk magányában eltávozó öregekké válnak. „Régen nem hallottunk annyi idősek körében elkövetett öngyilkosságot, mint manapság. Ez azt is jelzi, hogy baj van” – hívta fel a figyelmet a szakember.

Társadalmi méretű problémát jelent az időskori elmagányosodás. Daray Attilával, a Dorcas Aid szervezet vezetőjével az elmagányosodás lehetséges okairól, a kisközösségek megtartó erejéről és az Erdélyben is sikeres idősprogramokról beszélgettünk.

Egyre több a magányos idős ember Erdély-szerte is, sokan szenvednek, sőt, távoznak ebből a világból úgy, hogy nincsen mellettük, aki egy jó szót szólna hozzájuk, vigasztalná őket, kedves lenne hozzájuk.
Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
szóljon hozzá!