
Kolozsváron megszűnnek a városrészek szerinti adóemelések is
Fotó: Orbán Orsolya
Kolozsváron március 16-tól változnak a helyi adókra és illetékekre vonatkozó szabályok. Megszűnnek a városrészek szerinti adóemelések, miközben egyes kedvezményeket – a fogyatékkal élők és a régi épületek tulajdonosai számára – automatikusan alkalmaznak.
2026. március 05., 16:212026. március 05., 16:21
2026. március 05., 16:562026. március 05., 16:56
Új szabályozások lépnek hatályba március 16-tól a helyi adók és illetékek tekintetében Kolozsváron – jelentette be videóüzenetben Emil Boc polgármester a közösségi oldalán. A városvezető emlékeztetett: Kolozsváron már korábban is a lehető legalacsonyabb szinten állapították meg a helyi adókat és illetékeket, legyen szó épületekről, telkekről vagy gépjárművekről. Emiatt – mint fogalmazott – a helyi tanácsnak nem kellett külön határozatot elfogadnia ezek módosításáról.
A polgármester ugyanakkor jelezte, hogy megszüntették a városi övezetek alapján alkalmazott adóemeléseket.
Az új szabályozás értelmében ezentúl kizárólag az adótörvénykönyv helyi adókra és illetékekre vonatkozó előírásait alkalmazzák.
Emil Boc arra is kitért, hogy a súlyos vagy fokozott fogyatékkal élő személyek számára biztosított adókedvezményeket a polgármesteri hivatal automatikusan alkalmazza azok esetében, akik már tavaly is ilyen besorolásban szerepeltek a nyilvántartásokban. Nekik nem kell újabb kérelmet benyújtaniuk, mivel a hivatal a korábbi adatbázisok alapján végzi el a módosításokat. Azoknak azonban, akik idén kapták meg a súlyos vagy fokozott fogyatékossági besorolást, kérelmet kell benyújtaniuk a kedvezmény igényléséhez, az ezt igazoló dokumentumokkal együtt.
Hasonlóképpen az 50, illetve 100 évnél régebbi épületek esetében járó adókedvezményt is automatikusan alkalmazzák, a meglévő adatbázisokból átvett és ellenőrzött adatok alapján, új kérelem benyújtása nélkül.
Az új szabályok március 16-tól lépnek hatályba. Addig a polgármesteri hivatal összeveti és ellenőrzi az adatbázisokat, hogy amikor a kolozsváriak személyesen intézik ügyeiket, vagy az online felületen fizetik be az adókat és illetékeket, már az új, törvény szerint megállapított adómértékek jelenjenek meg. Az intézkedés azokra vonatkozik, akik adócsökkentésre jogosultak, vagyis a fogyatékkal élő személyekre, illetve az 50 és 100 évnél régebbi épületek tulajdonosaira.

A kormány pénteken jóváhagyta azokat az intézkedéseket, amelyek célja a fogyatékkal élők helyi adójának csökkentése a gépjárművek és a lakóingatlanok tekintetében, valamint kedvezmény biztosítása az 50 vagy akár 100 évesnél régebbi ingatlanok esetében.
A román kormány február 27-én fogadta el az önkormányzatok által kivetett ingatlan- és gépjárműadó csökkentését lehetővé tevő, valamint a fogyatékossággal élők számára adókedvezményt biztosító sürgősségi rendeletet. Az RMDSZ által kezdeményezett jogszabálymódosítás nyomán az önkormányzatok módosíthatják a 2026-os évre vonatkozó ingatlan- és gépjárműadó korábban megszabott mértékét, de nem csökkenthetik azt az adótörvénykönyv által megszabott (a tavalyinál az infláció miatt magasabb) minimális szint alá.
A múlt pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet szerint a 100 évnél régebbi épületek tulajdonosainak 25 százalékos adókedvezményt biztosítanak, míg azoknál az épületeknél, amelyek több mint 50 évesek, de nem régebbiek 100 évnél, 15 százalékos ingatlanadó-kedvezményt vezetnek be. A kedvezmény nem vonatkozik azokra a régi épületekre, amelynél tartószerkezet-megerősítést, és energetikai korszerűsítést is magába foglaló, átfogó felújítást végeztek.
A jogszabály a súlyos fogyatékossággal élőknek 50 százalékos, a hangsúlyos fogyatékossággal élőknek pedig 25 százalékos ingatlanadó-kedvezményt biztosít arra a saját tulajdonú, illetve a házastárssal közösen birtokol épületre (a hozzá tartozó telket is beleértve), amelyben a kedvezményezett, vagy az őt ápoló hivatalos gyám lakik. Amennyiben az ingatlanban másoknak is tulajdonrészük van, az adókedvezmény csak a fogyatékkal élőt (vagy gyámját) illeti meg. A súlyos fogyatékossággal élőknek 50 százalékos, a hangsúlyos fogyatékossággal élőknek pedig 25 százalékos gépjárműadó-kedvezményt is biztosít a jogszabály, abban az esetben, ha a jármű motorjának hengerűrtartalma nem éri el a két litert.

Országszerte megnyíltak hétfőn a polgármesteri hivatalok adó- és illetékosztályai, ahol a polgárok kifizethetik az ettől az évtől sok esetben a duplájára, sőt a háromszorosára emelkedett helyi adóikat.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!