
Ünnepélyesen átadták pénteken Nagyváradon az Országos Széchenyi Könyvtárban restaurált Szent Jobb-ereklye selyemfestményt
Fotó: Romkat.ro
Ünnepélyesen átadták pénteken Nagyváradon az Országos Széchenyi Könyvtárban restaurált Szent Jobb-ereklye selyemfestményt. A műkincset és a restaurálási folyamatot a magyar kultúra napja alkalmából a nagyközönségnek is bemutatták.
2026. január 24., 12:552026. január 24., 12:55
A nagyváradi római katolikus püspöki palotában tartott ünnepi alkalmon Böcskei László megyéspüspök és Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója írta alá a restaurált kegykép átvételéről szóló dokumentumot.
A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye és a Bihar megyei Szentjobb község ereklyéjét, a Mária Terézia kézjegyével és ajándékozó okiratával ellátott Szent Jobb-kegyképet 2025 elején vitték el restaurálás céljából az OSZK szakemberei egy együttműködési megállapodás keretében, és tíz hónap után, novemberben érkezett vissza. A magyar kultúra napja alkalmából a közönségnek is bemutatták.
A Szent Jobb-rajz a pannonhalmi főapát tulajdonából, a 18. század végén került a szentjobbi római katolikus közösséghez, ahol érintéses ereklyeként tisztelik. A műtárgy a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség egyházművészeti gyűjteményének része.
A megállapodás arra is kitért, hogy a nemzeti könyvtár szakemberei digitalizálják Schlauch Lőrinc (1824-1902) egykori váradi püspöknek az OSZK gyűjteményében fellelhető írásait és átadja a püspökségnek. A püspök reményét fejezte ki, hogy a jövőben is folytatódik az együttműködés.
Közölte, hogy a Szent Jobb-kegyképnek történelmi jelentősége mellett szakrális jellege is van, hiszen az erényes élet, a kitartás, a megmaradás, az áldozatvállalás fontosságára emlékezteti a híveket.
Közkincsről van szó, melynek restaurálásával gazdagodik a váradi egyházmegye – mondta a püspök, és megköszönte az OSZK szakembereinek a segítséget. „Közösen kell őrizzük ezeket az értékes drachmákat, értékes kincseket, amelyek múltról szólnak a jelenben azért, hogy jövő is legyen” – fogalmazott.
Lakatos Attila történész, az egyházművészeti gyűjtemény vezetője az OSZK-val való együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Rámutatott, hogy az egyházmegye gyűjteménye csonkaságában is gazdag, és nagy kihívás számukra az itt őrzött értékek megfelelő ütemben történő restaurálása.
Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója kifejtette:
– mondta.
„Az Országos Széchenyi Könyvtár pedig nem csupán Magyarország nemzeti könyvtára, hanem minden magyar nemzeti könyvtára, éljenek ezek a magyarok határainkon belül vagy kívül” – jelentette ki Rózsa Dávid. Hozzátette, szakértőik ott segítenek az értékmentésben, ahol csak tudnak.
Közölte: bár az ereklye hamarabb visszatért, nem érkeztek üres kézzel, a magyar kultúra napja alkalmából Kölcsey Ferenc Himnuszának nemes másolatát, valamint az OSZK-ban őrzött 37 Corvina egyikének, a Philostratus Corvinának különleges kivitelezésű díszmásolatát hozták ajándékba az egyházmegye gyűjteményének. A főigazgató a Kulturális és Innovációs Minisztérium által készíttetett, a nemzeti összetartozást jelképező szalagok néhány darabját is átadta.
Elmondta, hogy az egykori szentjobbi zarándokhelyhez kötődő ereklyék közül pár éve a Madonna ikont is restaurálták. Arról is beszámolt, hogy a templomban és az egykori apátsági épületben is restaurálási munkálatok folynak. A templomot idén megnyitnák, és azt szeretnék, ha az egykori zarándokhely visszakapná régi státusát.
Az ünnepi eseményen Tóth Zsuzsanna, az OSZK főrestaurátora mutatta be az ereklyét és a restaurálás folyamatát a nagyváradi közönségnek.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!