
Erdély-szerte sok ingázón segíthet a HÉV (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében. Ezáltal a HÉV működtetői használhatják majd a CFR meglévő sínpárjait Sellenberk és a szebeni reptér között, a vasutasok szakmai tanácsadással is szolgálnak.
2024. október 31., 20:372024. október 31., 20:37
A szebeni városvezetés a HÉV-projekt mögött álló társulás vezető önkormányzataként kötött szerződést az állami vasúttársasággal – olvasható a polgármesteri hivatal csütörtöki közleményében. A megállapodás elengedhetetlen volt, hiszen az útvonal a CFR meglévő infrastruktúráján van elképzelve, amelyet bizonyos szakaszokon megfeleltetnek az új elvárásoknak, megkettőzik a vágányokat.
Astrid Fodor polgármester szerint ezen fontos lépés után elő lehet készíteni a megvalósíthatósági tanulmány összeállításáért kiírandó versenytárgyalást, amelyet a tervezés és a kivitelező kiválasztása követ majd. Közben európai uniós támogatást igényelnek a szállításügyi program 2021-2027-es kiírásában helyiérdekű vasutak létrehozására szánt keretből.
Ugyanakkor a Kistorony városnegyed és a délre fekvő szomszédos község, Tilicske közötti vasútvonal „bekapcsolásával” még több környékbeli lakó számára teremthetnek gyors és környezetbarát alternatívát az ingázásra.
Az útvonal előzetes tervei 13 megállóval számolnak, amelyek közül kettő Sellenberken, 11 a városban található. Egyikük maga a szebeni vasútállomás, amely úgynevezett intermodális csomóponttá válik, azaz akik más településekről vonattal érkeznek a megyeszékhelyre, itt HÉV-re váltva közelíthetik meg a város számos pontját.
Nagyszebenben 2020 óta tervezik helyiérdekű vasút létrehozását, az előtanulmányok során a város mellett Sellenberk, Nagydisznód és Kereszténysziget község forgalmát is vizsgálták. Eleinte négy lehetséges útvonalat elemeztek – emlékeztet a Turnul Sfatului helyi portál.
Az Európai Unió vonatkozó finanszírozási programja egyenként legtöbb 150 millió eurós támogatást kínál a legalább 100 ezer lakost számláló megyeszékhelyeknek HÉV beindítására az agglomerációs övezetekben.
Mint ismeretes, Kolozsváron múlt heti ülésén fogadta el a képviselő-testület a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. A kincses várost és agglomerációját kiszolgáló HÉV Bonchida és Magyargorbó között fog közlekedni, és 23 megállója lesz. Az útvonalon 9 vonat közlekedik majd 30 percenként, mindegyik három kocsival, összesen 420 hellyel, amelyből 310 ülőhely. Az utazási sebesség egyes szakaszokon elérheti a 150 km/órát.

Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
A projekt keretében 4 gyalogos aluljárót, valamint 8 parkolót is építenének. A legfontosabb gyalogos aluljáró a kolozsvári nemzetközi repülőtérnél lenne kialakítva. Kolozsváron nyolc állomást terveznek, ezek közül több esetében peronokat is építenek az utasok kényelme érdekében.
Hasonló tervek fogalmazódtak meg Maros megyében is: ezek szerint Marosludas, Marosvásárhely és Szászrégen között közlekedne a HÉV, 21 megállóval. De itt kezdetlegesebb szakaszban van az elképzelés, egyelőre 14 érintett önkormányzat egyesületbe tömörüléséig jutottak.

A bukaresti közlekedési minisztérium zöld jelzést adott a Kolozsvárt és környező településeit kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) projektjének. Közben Marosvásárhely körül is „mozgolódnak”.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!