Hirdetés

Ugyanott támadt a medve Erdélyben, ahol nemrég embert ölt

medve

A helyiek félnek, mert a medve jelenléte mindennapossá vált a környéken (képünk illusztráció)

Fotó: Pinti Attila

Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.

Páva Adorján

2026. május 21., 20:512026. május 21., 20:51

2026. május 22., 00:152026. május 22., 00:15

A megye katasztrófavédelmi felügyelősége szerint a medvetámadás a falu külterületén, egy nehezen megközelíthető helyen történt, mintegy másfél kilométerre a legközelebbi úttól.

A 72 év körüli férfi eszméleténél volt, amikor a SMURD-egységek a helyszínre érkeztek, de több sebből vérzett.

Hirdetés

Lábán, karján, hasán és hátán is több harapás és karmolásnyom van; a helyszínen elsősegélyben részesítik, majd kórházba szállítják – közölte az Agerpres szerint az ISU.

Két héttel ezelőtt medve ölt meg egy szintén bükkösi 53 éves nőt a falu határában. A hatóságok egy elpusztult tehenet is találtak mellette, amely szintén a nagyvad támadásának nyomait viselte. Stelian Dolha prefektus az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a környékbeli vadászterületen idén tavasszal mintegy 30 medvét számláltak, öttel többet, mint tavaly. Az optimális létszám hat egyed lenne. A faluban juhra is támadt a nagyvad.

Mindennapos a medve jelenléte, félnek az emberek

Amint arról a tragédiába torkollt támadás kapcsán beszámoltunk, a helyiek szerint a medvék jelenléte a környéken már mindennapossá vált, az emberek pedig egyre nagyobb félelemben élnek, mert a vadállatok rendszeresen megjelennek a gazdaságok közelében is.

A helyi hatóságok válságstábot hoztak létre, és azt kérték a vadászterület kezelőitől, hogy azonosítsák a támadó medvét, majd engedélyezzék annak kilövését.

A vadásztársaság képviselője ugyanakkor azt mondta: jelenleg nincs megfelelő kilövési kvótájuk a medvék számának csökkentésére.

Beszterce-Naszód megyében a TimpOnline.ro helyi portál szerint 38 barnamedve kilövését hagyták jóvá megelőzési céllal. A részben hegyekkel borított megyében a tavalyi medveszámlálás során 1004-re becsülték a nagyvadak számát.

A bükkösihez hasonló esetről számoltak be pár nappal korábban a helyi hatóságok Hargita megyében is, ahol egy férfi holtestét találták meg a Farkaslakához közeli erdős területen. Az eset nyomán 22 székelyföldi polgármester kérte nyílt levélben Nicușor Dan államfőtől a vadászati kvótákra vonatkozó törvény kihirdetését.

A mostani Beszterce-Naszód megyei támadás éppen azon a napon történt, amikor Nicușor Dan „kilőtte” az RMDSZ új medvetörvényét: a román államfő csütörtökön alkotmányossági kifogással fordult az alkotmánybírósághoz a barna medvék személyek és javaik elleni támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében, arra hivatkozva, hogy a szabályozás és a monitorozás hiányos.

Miközben Romániában egyre több a medvetámadás, és a falvakba rendszeresen bejáró nagyvadak emberéleteket is követelnek, a szakemberek szerint a helyzet nem oldható meg gyors politikai döntésekkel. Benke József székelyföldi vadgazdálkodási szakember úgy véli: most fizeti meg az ország a medvevadászat 2016-os leállításának következményeit, és évekbe telhet, mire helyreáll az egyensúly ember és nagyragadozó között.

korábban írtuk

Nicușor Dan „kilőtte” az RMDSZ új medvetörvényét
Nicușor Dan „kilőtte” az RMDSZ új medvetörvényét

Nicușor Dan államfő csütörtökön alkotmányossági kifogással fordult az alkotmánybírósághoz a barna medvék személyek és javaik elleni támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében.

korábban írtuk

Visszatért a medve a településekre, az ember pedig fél az erdőtől
Visszatért a medve a településekre, az ember pedig fél az erdőtől

Miközben Romániában egyre több a medvetámadás, és a falvakba rendszeresen bejáró nagyvadak emberéleteket is követelnek, a szakemberek szerint a helyzet nem oldható meg gyors politikai döntésekkel.

korábban írtuk

Medve ölt meg egy nőt Beszterce-Naszód megyében
Medve ölt meg egy nőt Beszterce-Naszód megyében

Tragikus medvetámadás történt Beszterce-Naszód megyében: egy 53 éves nő életét vesztette, miután egy medve rátámadt a Telcs községhez közeli dombvidékén.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?

Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?
2026. június 04., csütörtök

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon

Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon
2026. június 04., csütörtök

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira

Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is

Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is
2026. június 03., szerda

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét

Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét
2026. június 03., szerda

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál

Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán

Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán
2026. június 03., szerda

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát

Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát
2026. június 03., szerda

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Hirdetés
Hirdetés