
Fotó: Beliczay László
PÁSZTORLEVELEK – Ha Krisztus a szívünkben megszületik, akkor békévé formálja a nyugtalanságunkat, reménnyé a bennünk lévő csüggedést, és önzésünket szeretetté. És ami talán a legfontosabb, nemcsak bennünket ajándékoz meg, hanem rajtunk keresztül másokat is – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyének a Schönberger Jenő püspök által aláírt karácsonyi pásztorlevele, amelyet alább közlünk.
2025. december 27., 19:532025. december 27., 19:53
Kedves Testvérek!
A Szatmári egyházmegye Ígéret Évének első karácsonyán az ünnepi szentmise olvasmányait hívom segítségül, hogy betekinthessünk a megtestesülés titkába.
Izajás próféta örömhírt hirdető jövendölése Isten békéjéről és szabadításáról ad hírt. Amikor megjövendöli, hogy Isten megvigasztalja népét, megváltja Jeruzsálemet, már előre mutat, arra a pillanatra, amikor a betlehemi gyermeksírás lesz Isten végső vigasztaló szava. (v. ö. Iz 52,7-10)
A Szentleckében felolvasott Zsidókhoz írt levél pedig összefoglalja az Ószövetség hosszú történetét, melyben sokan és sokféleképpen közvetítették Isten ígéretét. Végül az ígéretek fonala egyetlen irányba, Krisztus felé mutat. Karácsonykor nem csupán egy gyermek születik meg, hanem a próféták jövendölései teljesednek be. (v. ö. Zsid 1,1-6)
A János-evangélium örömhírének nyitánya erről így ír: „Kezdetben volt az Ige, és az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige… És az Ige testté lett, és közöttünk lakott.” (v. ö. Jn 1,1-18) Ezek a szavak évszázadok óta karácsony legmélyebb titkát hordozzák. Az örökkévaló Isten belépett az időbe, a láthatatlan Isten láthatóvá lett, a világosság beragyogta a sötétséget, és az emberiség rég várt reménye testet öltött és megszületett Betlehemben.
Szent János evangéliuma nem a betlehemi jelenettel kezdi a történetet, nem az angyalokkal, pásztorokkal, csillaggal vagy jászolba fektetett kisdeddel. Ő az örökkévalóság kapuját tárja fel, ahol a világ teremtése előtt már jelen volt az Ige – Jézus Krisztus –, és akiben minden élet és minden világosság forrása van. Benne az örökkévaló Isten egészen közel jött hozzánk. Testté lett, emberré lett, közénk született.
Schönberger Jenő püspök
Fotó: Szatmári Római Katolikus Egyházmegye
Jézus Krisztus, az Isten megígért Messiása, nem palotában látta meg a napvilágot, hanem egy barlangistállóban, nem királyi pompában, hanem egy egyszerű családban. Szűz Mária és Szent József családja az első földi közösség lett, amely befogadta.
Sokan az idei karácsonykor sincsenek könnyű helyzetben. Vannak, akik távol vannak szeretteiktől, vannak, akik veszteségeket hordoznak, és vannak, akik a magány csendjével küzdenek. Azok, akik együtt lehetnek szeretteikkel sose feledjék, a karácsony arra is hív, hogy családot teremtsünk ott, ahol látszólag nincs. Például egy ünnepi ebédre szóló meghívással, egy telefonhívással, vagy csupán egy együttérző, szeretetteljes meghallgatással.
De Szent János azt is megjegyzi, hogy az Ige, aki által az egész világ lett, a tulajdonába jött, de övéi nem fogadták be. Ez a fájdalmas mondat arra emlékeztet, hogy Isten soha nem erőlteti magát reánk. A szeretet nem kényszerít. Krisztus ma is kopogtat a szívünk ajtaján. Arra vár, hogy befogadjuk őt, hogy a lelkünkben is megszülethessen. Mert karácsony végső soron nemcsak Betlehemben történt, hanem akkor válik teljessé, amikor bennünk is megtörténik. Amikor a szívünkben helyet készítünk Annak, aki maga a Szeretet. Amikor engedjük, hogy Isten világossága a mi életünkben is fényt gyújtson. Amikor nemcsak ünnepeljük, hanem befogadjuk Jézust.
Aki befogadja Krisztust, az maga is békét és szeretetet sugároz tovább. Rajta hát, tárjuk nagyra szívünk ajtaját, hogy a Kis Jézus megszülethessen benne!
Ezekkel a gondolatokkal kívánok áldott karácsonyt, Krisztus világosságával betelt ünnepet mindannyiunknak!
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!