
Fotó: Szentes Zágon/Kolozsvári Magyar Napok
Három kontinens közel 300 táncosa színesítette az augusztus 20-ai nemzeti ünnep kincses városi programjait. A 26. Szent István-napi Néptánctalálkozó keretében elkísértük a „bázisként” szolgáló Heltai Alapítványtól a Főtérig népviseletben felvonuló csoportokat. Videóban mutatjuk a páratlan seregszemlét.
2024. augusztus 21., 16:072024. augusztus 21., 16:07
2024. augusztus 21., 16:312024. augusztus 21., 16:31
A díszes öltözetek, népdalok és az utcán is tánclépésekben haladó előadók természetesen a járókelők figyelmét is felkeltették, akik időnként integetéssel, tapssal fejezték ki tetszésüket. Nagy szeretettel köszöntötték a közönséget a törökországi Ankara Cumhuriyet Fen Lisesi csoport tagjai is, valamint a mexikói Ballet Folklorico Son de Mexico táncosai a nézőknek kis nemzeti zászlókat adva próbáltak kapcsolatot építeni.
A Főtérre érkezve a görögországi Makednos Folk-Dance Group ismét körtánccal fokozta a hangulatot,
A néptánctalálkozó gálaműsorán elmondott beszédében Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a keresztény értékekben, a függetlenségben és a Nyugathoz tartozásban határozta meg a Szent István által alapított államnak és a hozzá kötődő nemzeti közösségnek az eszmeiségét. A politikus szerint ez a három sarkalatos pont segítette át korszakváltásokon, katasztrófák utáni újjáépítéseken, külső és belső próbatételeken a magyar nemzeti összetartozást, és ez a stratégia mindig megtartott minket.
Fotó: Szentes Zágon/Kolozsvári Magyar Napok
A Krónika munkatársainak lehetőségük nyílt beszélgetni az utolsó simításokat végző Pilich Balázs főszervezővel a Szent István-napi Néptánctalálkozó mindenkori céljáról, üzenetéről, valamint az idei, sikeresnek vélt kiadásról.
Fotó: Oláh-Badi Levente
Az Oláh-Badi Levente által készített videós összeállításunkban ugyanakkor Horváth Gábor, a kozármislenyi Józsa Gergely Néptáncegyüttes vezetője a hagyományőrző táncok tovább éltetésének fontosságáról beszélt a Krónikának. Fellépésük előtt sikerült a kárpátaljai Ritmus Néptáncegyüttes egyik tagjával, Kántor Annával is néhány szót váltani az általuk előadott Kraszna menti táncokról, a jelenleg Ukrajnában megvalósítható táncoktatásról.
Fotó: Szentes Zágon/Kolozsvári Magyar Napok

Bár a mondás szerint hétfőn még a fű se nő, a kincses város Főtere már a déli órákban megtelt élettel, perdülő szoknyákkal és koppanó csizmák hangjával. Videóban mutatjuk.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.
A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.
Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.
Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.
Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.
Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.
Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.
Hatvan évvel első, mesekönyvben való megjelenése után kiállítással ünnepli Csipikét, Fodor Sándor legendás mesefiguráját a kolozsvári Quadro Galéria. A tárlat Rusz Lívia ikonikus, eredeti illusztrációit állítja középpontba.
szóljon hozzá!