
Soós Zoltán az újságírók gyűrűjében szavazott Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Az RMDSZ vezető politikusai szavazatuk leadását követően a választáson való részvételre buzdították az erdélyi magyar szavazókat.
2024. június 09., 12:272024. június 09., 12:27
2024. június 09., 12:542024. június 09., 12:54
Erdély-szerte a sajtónyilvánosság előtt szavaztak az RMDSZ politikusai is. Megszólalásaikban a közös ügy vállalására szólították fel az erdélyi magyarokat. Az elhangzó állásfoglalásokból gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a szavazáskor elmondta, „a mi Szeredánkra szavazott, arra a közösségre, amelyet láthatatlan hidak kötnek össze, a kultúra, a sport, a munka, a fehér és a kék, a piros és a fekete, a piros, a fehér és a zöld, vagyis mi, a színeink, értékrendünk”.
Cseke Attila Bihar megyei parlamenti képviselő úgy fogalmazott, hogy arra a szervezetre szavazott, amely az erdélyi települések fejlesztésén dolgozott, bölcsődéket épített, iskolákat újított fel, utakat korszerűsített. „Másoknak Erdély nem fontos, a magyarlakta települések másodlagosak. Mindenkit arra kérek, menjen el szavazni. Együtt a kicsiből kihozzuk a nagyot!” – mutatott rá Cseke.
,,minden szavazat az erdélyi magyarságot védi, közösségünket erősíti. Arra buzdítok mindenkit, hogy menjen ma el szavazni, hogy mi, magyarok nyertesei, ne vesztesei legyünk ennek a meghatározó évtizednek, hogy befolyásolói, ne elszenvedői legyünk a fontos döntéseknek”.
Csép Éva Andrea Maros megyei parlamenti képviselő: ,,Az én Marosvásárhelyem az a város, ahol az idős szüleim biztonságban vannak és odafigyelnek rájuk. Ahol a fiatalok tanulnak és pezsgő, kulturális életet élnek. Ahol a családoknak nem gond megfelelő munkahelyet találni és gyermekeiket felnevelni. Erre a Marosvásárhelyre szavaztam”.
„Ugyanakkor azok ellen is szavaztam, akik vissza akarják vezetni Szatmárnémetit a sötét múltba, a stagnálás időszakába, és viszályt szítanak a románok és a magyarok között. Nekünk egy utunk van, és az a közös, együttes fejlődés útja és a megértés Szatmár minden polgára között. Erre biztatok mindenkit, jöjjön el ma, és éljen szavazati jogával!” – jelentette ki Kereskényi.
„Meg kell őrizzük az erős hangunkat Brüsszeltől Szatmárig. Egy olyan csapatra szavaztam, amely egy olyan jövőt akar építeni, amelyben jól érzi majd magát mindenki ebben a megyében, ebben az országban és akár egész Európában” – állapította meg az RMDSZ megyei szervezetének elnöke. A politikus mindenkit megkért, hogy szánjon rá öt percet a szavazásra, hiszen a következő évtizedek múlnak a mai napon.
Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere: ,,Egy otthonos Kolozsvárra szavaztam, és arra, hogy az Európai Unió rólunk, erdélyi magyarokról is szóljon. Ott kell legyünk, ahol a rólunk szóló döntéseket meghozzák. Csak nekünk, magyaroknak fontos a mi ügyünk”.
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke: ,,Arra a szervezetre szavaztam, amely a Maros megyei települések fejlesztésén dolgozott.
Tánczos Barna szenátor: ,,Ma reggel Székelyföld jövőjére szavaztam. Egy olyan erős Székelyföldre, ahol fejlődnek a településeink és a közösség tudja: nem engedheti meg, hogy róla nélküle döntsenek sem az önkormányzatokban, sem Brüsszelben. Ezért sorsdöntő a mai nap. Most erőt kell felmutatnunk, és ma a mi erőnk a szavazatunk. Ezzel a szavazattal tudjuk garantálni azt, hogy erős erdélyi magyar képviselet lesz az Európai Parlamentben és az önkormányzatokban is. Szánjuk rá azt a tíz percet, akár autóval, biciklivel, rollerrel, vigyázva akár a környezetünkre is, és adjuk le a voksunkat”.
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere: ,,A haladásra szavaztam, hogy Marosvásárhelyen és Maros megyében folytassuk az elkezdett munkát, Európában pedig legyen erős hangunk.
Ugyanakkor arra is szavaztam, hogy változzon az Európai Unió. A mi helyünk és jövőnk az Unióban van, de úgy gondolom, új szemléletre, új lendületre van szükség”.
Winkler Gyula, az újrázni készülő EP-képviselő nyilatkozatában kijelentette: változásra van szükség az EU-ban, elsősorban az Európai Bizottság szintjén, az uniós intézményeknek az emberek szolgálatában kell állnia, nem pedig az ideológiák szolgálatában. Winkler Gyula közölte: arra is szavazott, hogy a közeljövőben el lehessen fogadtatni egy szabályozást az európai őshonos kisebbségek jogaira vonatkozóan.
– mondta, hozzátéve, hogy a fejlődés, felzárkózás folytatására is szükség van.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!