
Száj- és körömfájás
Fotó: Barabás Ákos
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA). Nagy István agrárminiszter pénteken közölte, hogy Magyarországon nincs újabb száj- és körömfájásos megbetegedés, zajlik a mentesítés.
2025. április 11., 16:472025. április 11., 16:47
2025. április 11., 16:592025. április 11., 16:59
Közleményében az intézmény emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon négy, Szlovákiában hat, Németországban egy járványgóc alakult ki. A romániai fertőzéseknek pedig kedvez, hogy az ország schengeni csatlakozása után a román–magyar határátkelőkön megszűntek a vámellenőrzések.
Az intézmény döntésének megfelelően megtiltották az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya Romániába szállítását, illetve a hús és húskészítmények, a kezeletlen tej és a párosujjú patásokból nyert állati melléktermékek behozatalát Magyarországról.
A Magyarország felől érkező utakon egészségügyi-állatorvosi ellenőrző pontokat állítottak fel az ANSVSA állatorvosainak és a belügyminisztériumi szervek munkatársainak részvételével. Emellett a 2025. február 1-je után a Magyarországról és Szlovákiából haszonállatokat importáló romániai gazdaságokban mintavételes ellenőrzéseket és az állatszállító járművek fertőtlenítését rendelték el, illetve bevezették az országba belépő valamennyi állatszállítmány kötelező száj- és körömfájás-vizsgálatát.
Az agrárminiszter közösségi oldalán posztolt videóüzenetében bejelentette, hogy a legutóbb fertőzött két telep, a dunakiliti és a darnózseli telep felszámolása ezekben az órákban is zajlik. „Megfeszített munkát diktál az Operatív Törzs a helyszíni munkánknak, így a hétvégén, várhatóan már szombaton véget érhet a fertőzött telepek mentesítése (...) Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírusát mesterségesen tenyésztették” – mondta Nagy István.
A Romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) egyébként március 11-én is azt közölte, hogy megtiltja az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya szállítását Magyarországról Romániába, miután egy magyarországi gazdaságban ragadós száj- és körömfájás tört ki, mely évtizedek óta nem jelent meg a térségben. Az ANSVSA egyes állati eredetű termékekre, így a húsra, tejre és egyéb tejtermékekre is korlátozásokat vezetett be.
Magyarországon március 7-én jelentették be, hogy ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. A rendkívül ragályos betegség több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon, egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen.

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság keddtől megtiltja az élő állatok, takarmány, szalma, komposzt és trágya szállítását Magyarországról Romániába.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!