
Parajdon kilakoltatnak tíz családot, mert a szakemberek a sóbánya beomlásától tartanak
Fotó: Pinti Attila
A kockázatokra való tekintettel és a polgárok életének védelme érdekében a hatóságok elrendelték a parajdi Sóhát Dózsa-bánya környéki lakóinak az evakuálását – jelentette be vasárnap délutáni közleményében a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség. A hivatalos tájékoztatás szerint előbb 10 tíz háztartásról volt szó, ez a szám később 45 otthonra emelkedett.
2025. június 01., 17:432025. június 01., 17:43
2025. június 01., 22:292025. június 01., 22:29
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, aki a helyszínen tartózkodik, 22 óra előtt nem sokkal Facebook-posztban számolt be a pillanatnyi parajdi helyzetről.
„A lakosok biztonsága az első!
Parajdon a lakosság védelme érdekében a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság úgy határozott, hogy elővigyázatosságból, az esetleges beomlások kockázata miatt 45 házat evakuálni kell. Ez a ma este folyamán megtörtént. Mivel az épületek többsége hétvégi ház, így végül 15 házból kellet kitelepíteni biztonságos helyre a lakókat” – írta a miniszterelnök-helyettes.
Jelezte egyúttal, hogy a hatóságok felkészültek esetleges árhullámra is, amit az omlás okozhat.
„Ezért a hatóságok, rendőrök, csendőrök, önkéntesek és a helyi lakosok példás összefogásával védőpanelekből és homokzsákokból épült több száz méteres ideglenes gát, a környező épületek, házak védelmében. További másfél kilométernyi védőpanel van úton.
Ebben a nehéz helyzetben is azt tapasztaltam, hogy a parajdiak példás összefogással igyekeznek segíteni egymáson is. Fontos, hogy mindenki hallgasson a hatóságok és a szakemberek kérésére, de ne keltsünk pánikot. A veszélyeztetett területen kívül lakók és elszállásoltak biztonságban vannak a legrosszabb forgatókönyv esetén is” – közölte a Hargita megyei politikus.
Aki szerint a helyzetet folyamatosan figyelemmel kísérik a helyszínen tartózkodó szakemberek, és a kockázatok alakulásának függvényében meghozzák a szükséges intézkedéseket.
Az országos katasztrófavédelem vasárnap este bejelentette, hogy a Hargita megyei katasztrófavédelem csapatai a rendőrökkel, csendőrökkel, a Hargita megyei vízügy, valamint a parajdi sóbánya alkalmazottaival együtt védőpaneleket és homokzsákokat helyeznek el azon a területen, ahol fennáll a régi bánya beomlásának veszélye, hogy csökkentsék a víz felgyülemlése által jelentett veszélyt, és korlátozzák a közeli épületekre és infrastruktúrára gyakorolt lehetséges hatásokat.
A hivatalos tájékoztatás szerint eddig 300 méternyi panelt helyeztek el, és további 1500 méternyi panelt elhelyezése van folyamatban, hogy tovább erősítsék a biztonsági övezetet.
A Hargita megyei hatóságok vasárnap este Ro-Alert-riasztást adtak ki a parajdi sóbánya környékén, hogy evakuálják az árvízzel érintett terület közelében található 45 házat, mivel a szakemberek „jelentős károkat” állapítottak meg az áradások miatt, és fennáll a veszélye annak, hogy a régi bánya teteje beomlik.
A hatóságok találtak szállást az evakuáltaknak – írja a News.ro.
Bíró Barna Botond, a Hargita megyei közgyűlés elnöke az Agerpres hírügynökségnek szintén arról beszélt, hogy 45 házat evakuálnak preventív jelleggel a polgárok biztonsága érdekében. Rámutatott, hogy a román vízügyi hatóság pontosan megjelölte azt a területet, amelyet a legrosszabb forgatókönyv szerint elönthet a víz, ez pedig 45 házat érinthet. Hangsúlyozta, hogy az intézkedés megelőző jellegű, a cél a polgárok biztonsága. Jelezte egyúttal, hogy a helyszínen az elmúlt órákban nem romlott a helyzet.
Nyágrus László polgármester Parajd Facebook-oldalán figyelmeztette a helyieket, hogy Ro-Alert-üzenetet fognak kapni, de egyúttal arra kért mindenkit, hogy ne ijedjenek meg.
„Megelőzési intézkedések vannak folyamatban, amely során a régi bánya melletti házakból (amelyek érintve lehetnek szökő ár kialakulásával) folyamatosan kilakoltatják az ott lakó embereket” – írta.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes eközben a News.ro szerint úgy nyilatkozott, hogy a hatóságok a legrosszabb forgatókönyvvel is számoltak, még ha csekély is annak valószínűsége, hogy beomlik a régi bánya teteje, és áradást okoz.
„A nap folyamán több beomlás is történt az elmúlt napok heves áradásai által érintett tárnák területén. Néhány perccel ezelőtt kiadták a Ro-Alert-et 45 ház evakuálására. (...) Maximális elővigyázatossággal járunk el. Minden lehetséges helyzetet megelőzünk, még akkor is, ha viszonylag kevés a valószínűsége egy áradásnak. Az elővigyázatosság és az előrelátás a legfontosabb jelenleg” – fogalmazott az RMDSZ-es pénzügyminiszter.
„A családokat értesítették, öt csapat van a helyszínen. Jobb, ha senki nem tölti az éjszakát ezekben a házakban, hogy ne legyenek életveszélyben” – tette hozzá Tánczos Barna.
A helyi hatóságok tájékoztatása szerint a katasztrófavédelem, a rendőrség, a csendőrség és a önkéntes katasztrófavédelmi szolgálat több csapata is házról házra jár, és minden egyes emberrel beszélget, elmagyarázva a helyzetet. A hatóságok szerint az evakuáltakat panziókban, nyaralókban vagy rokonoknál helyezik el.
Sajtóinformációk szerint a helyszínen zajlanak a munkálatok egy fémlemezekből álló gát megépítésére a házak védelme érdekében.
Raed Arafat, a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség vezetője közben a Digi 24-nek nyilatkozva bejelentette, hogy a szakemberek hétfőn víz alatti drónokat vezetnek be a sóbányába, hogy felmérjék a bánya állapotát
„Számunkra az a fontos, hogy megelőzzünk minden olyan helyzetet, amely hatással lehet az emberek életére” – jelentette ki belügyi államtitkár.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter a News.ro szerint arról beszélt, hogy a parajdi sóbánya jelenleg folyamatos megfigyelés áll, és hamarosan a legjobb szakemberek, köztük nemzetközi szakértők érkeznek a Hargita megyei településre.
„Románia legjobb szakemberei úton vannak Parajdra, a földtani intézettől az egyetemekig, szakemberek, akik a legmodernebb technológiával, többek között víz alatti drónokkal fogják monitorozni, feltérképezik az altalaj dinamikáját, pontosan megnézik, hogy milyen forgatókönyvek vannak a helyzet alakulásával kapcsolatban a régi bányában, de magában a sóbányában is, amelyet elárasztott a víz. Megállapodtunk abban, hogy nemzetközi szakértők segítségét kérjük annak érdekében, hogy mindenről, ami megelőzhető, és mindenről, ami itt megtehető, a lehető leggyorsabb és legjobb döntés szülessen” – fogalmazott a tárcavezető.
A gazdasági miniszter azt is bejelentette, hogy a már bejelentett elvezető vezetékhez szükséges legfontosabb gépek már úton vannak Parajdra, és a Salrom készen áll a munka megkezdésére.
„Holnap (hétfő reggel – szerk. megj.) 8 órakor munkamegbeszélést tartunk ezekkel a szakemberekkel, lesznek szenzoraink, amelyek rendkívül fejlett technológiával a felszínről feltérképezik, hogyan alakul a dinamika az altalajban, hogy előre tudjuk, hogy mi fog történni a következő szakaszban” – mondta Bogdan Ivan.
Tánczos Barna pénzügyminiszter pedig Facebook-oldalán bejelentette: hétfőn Bukarestben a kormány elfogadja azt a határozatot, amellyel pénzt biztosítunk a munkálatokra, a bányavállalatnak a bérek további kifizetésére, valamint a helyi turisztikai egyesületek támogatására.
Bíró Barna Botond, a Hargita Megyei Tanács elnöke korábban azt közölte, hogy a szakemberek süllyedésekre figyeltek fel a parajdi sóbányánál, a helyi katasztrófavédelmi bizottság ezért úgy döntött, az emberek védelme érdekében kitelepíti a bánya közvetlen közelében élő családokat.
A megyei közgyűlés elnöke jelezte egyúttal: a szakemberek továbbra is figyelni fogják a területet, de az érintettek mindaddig nem térhetnek vissza az otthonaikba, amíg azok nem biztonságosak.
– fogalmazott.

Célzott segélyprogrammal támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet a víz alá került parajdi sóbánya dolgozóinak családjait, és a helyszínen egyeztet a helyi vezetőkkel – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben vasárnap.
A Hargita megyei tűzoltóság is azt közölte a Székelyhon szerint, hogy tíz háztartásból kell sürgősen kitelepíteni a lakókat.

Az árvíz miatt bezárt parajdi sóbánya alkalmazottai támogatást és kártérítést kapnak, a kormány pedig a turizmusból élő több száz helyi lakos számára hozott különleges intézkedések lehetőségét is vizsgálja – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter.
Az érintett területet Bogdan-Gruia Ivan gazdasági és turisztikai miniszter, valamint Constantin Florea, az országos katasztrófavédelmi felügyelőség főfelügyelő-helyettese is felméri.
akik értékelik a helyzetet és a törvényes eljárások szerint intézkednek. A katasztrófavédelem operatív egységei továbbra is együttműködnek a helyi hatóságokkal és a gazdasági minisztérium szakértőivel.

Az Európai Sótermelők Szövetsége készségét fejezte ki, hogy felszerelést és szakértőket küldjön Parajdra, hogy segítsen a helyzet kezelésében – jelentette be szombaton Constantin Dan Dobrea, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) igazgatója az elárasztott sóbánya kapcsán.
Mint ismeretes, a román állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.
Szombaton Nicușor Dan román államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig - a lehetőségek szerint - részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.

Nicușor Dan államfő szombat délelőtt megérkezett a Parajdra, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartanak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézmények.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
1 hozzászólás