RMDSZ-kongresszus: a szövetség szerint nem szabad letérni a 30 éve megkezdett útról

RMDSZ-kongresszus: a szövetség szerint nem szabad letérni a 30 éve megkezdett útról

Kelemen Hunor elnök szerint az RMDSZ nem lesz más pártok, más ideológiák csatlósa

Fotó: Rostás Szabolcs

Határozottan erősödött az elmúlt évtizedekben közösségként az erdélyi magyarság intézményeivel, településeivel együtt – hangzott el az RMDSZ kolozsvári, 14. kongresszusának második napján, szombaton.

Rostás Szabolcs

2019. február 23., 12:562019. február 23., 12:56

2019. február 23., 15:302019. február 23., 15:30

A meghívott romániai, magyarországi és Kárpát-medencei politikusok pénteken elhangzott köszöntő beszédeit követően szombaton már érdemi munka zajlik a kincses városi BT Arénában zajló politikai fórumon. Az RMDSZ vezetőinek beszámolóin, a küldöttek hozzászólásain kívül a pénteki közel ezres létszámhoz képest kissé megfogyatkozott, a névsorolvasás szerint 857 küldött újraválasztja elnöknek Kelemen Hunort, továbbá elfogadja a Jövő Erdélyben című vitairatot.

Kelemen a pragmatikus transzilvanizmusról és a válaszútról

Az RMDSZ elmúlt négy évéről szóló beszámolójában Kelemen Hunor tulajdonképpen a szövetség által harminc évvel ezelőtt megkezdett út helyességét, „járhatóságát” bizonygatta. Felidézte, hogy megalakításának pillanatában az alakulat azt a megbízást kapta a közösségtől, hogy vívja ki az identitás megőrzéséhez szükséges egyéni és közösségi jogokat, szerezze vissza az elrabolt javakat, támogassa, szervezze a közösség építkezését és egy olyan demokratikus állam felépítését, amelyben minden polgár otthon tudja érezni magát és biztonságban tervezheti jövőjét.

„Ezek a célok vezérelnek bennünket azóta is. És sok dolog, maga a világ, amelyben élünk, jelentősen átalakult ebben az időszakban, de egyvalami nem: a megbízás tartalma nem változott” – jelentette ki a kongresszus küldöttei előtt a szövetségi elnök.

A politikus úgy vélekedett, a közösség képviseletének, a közös céloknak és a közös akaratnak a szilárd alapjára épül az RMDSZ immár három évtizede éve, szövetség volt és maradt: a romániai magyar emberek szövetsége és szövetségese. Szerinte míg 2018 jórészt az elmúlt 100 évről szólt, akkor 2019-nek, a következő évszázad első évének a jövőről kell szólnia. „Újabb válaszúthoz érkeztünk tehát. Választanunk kell nekünk is, de a román társadalomnak is aközött, hogy csak a múlt század terheit visszük tovább, vagy merünk új lapot húzni a 19-re, és fejünket a jövő fele fordítjuk” – állapította meg Kelemen, hozzátéve, a jövő tervezéséhez ésszerűen kell felismerni a kihívásokat, leltározni az eszközöket, lehetőségeket.

Azt is elmondta, hogy az RMDSZ ideológiája a pragmatikus transzszilvanizmus, ennek szellemében cselekszik, ugyanakkor nem volt és nem is lesz más pártok, más ideológiák csatlósai, csak kizárólag saját közössége alakítói. Kelemen közölte, országos szinten „laza” parlamenti együttműködést tart életben az RMDSZ a kormánykoalícióval, mivel a politikában az alakulat azzal köt szövetséget, akivel lehet, és nem azzal, akivel esetleg elvi, ideológiai alapon szeretné. Elmondta, hiába van a szövetség egy pártcsaládban a román Nemzeti Liberális Párttal, velük nem jutottak egyről a kettőre, mivel minden kisebbségi ügyben keresztbe tettek, ezért a PNL részéről az RMDSZ-nek a PSD–ALDE-koalícióval való kapcsolatát illető egyetlen bírálatot sem tud másképpen értelmezni, mint a „belpolitikai hatalmi harc lebutított kivetítését”.

Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Az RMDSZ elnöke rámutatott, a többség-kisebbség viszonyának hosszú távú és tartós rendezésének a kulcsa a különböző autonómiaformák alkotmányba és törvénybe foglalása. Hozzátette, ezt nem Románia ellenében kéri az alakulat, ez nem irányul senki ellen, ez annak a közösségnek a tartós jövőjét tudja szavatolni, amely az elmúlt száz évben is hozzájárult Románia építéséhez. „A múltat elosztani nem tudjuk, de talán képesek leszünk a jövőt közösen megtervezni” – állapította meg Kelemen.

A politikus természetesnek nevezte, hogy az RMDSZ mindig partnerségre törekszik Magyarország kormányával, azt viszont kifejezetten örvendetesnek nevezte, amikor ez a kormány nemcsak „kötelező házi feladatként” tekint a határon túli magyar kisebbségek, így az erdélyi magyar közösség törekvéseinek támogatására. „Mára a helyzet leegyszerűsödött. A Fidesz-KDNP-vel való partnerség szövetséggé erősödött, amint azt a tegnap elhangzottak is visszaigazolják. És ahol szövetség van, ott közös ügyek, közös tervezés és közös akarat van, majd mindezek eredményeképp közös sikerek születnek” – utalt az RMDSZ Semjén Zsolt kormányfőhelyettesnek az RMDSZ-t méltató szavaira.

Kelemen Hunor kijelentette: az erdélyi magyarságnak nem szabad elkövetnie azt a hibát, hogy a magyar jövőt egyedül a múltnak a visszaállításában keresse. Közölte, azt tartja feladatnak, hogy „ne csak védekezzünk, hanem építkezzünk is”. „Hogy ne csupán a múlt dicsőségét keressük, hanem a jelen nehézségeivel is próbáljunk megbirkózni. Hogy ne akarjuk megoldani azt, amit egyedül nem tudunk, hanem partnereket és szövetségeseket keressünk. De végezzük el azt a munkát, amit csak mi végezhetünk el” – húzta alá a szövetségi elnök.

„Termelési beszámolók”, viccparádé, küszöb

Markó Béla volt szövetségi elnök beszédében azt hangsúlyozta, hogy a romániai magyarságnak joga van a szülőföldhöz, a demokráciához, Európához. „Mi nem Erdélyt feladva akartunk magyarnak megmaradni. Ha a szülőföldtől megfosztanak minket, vagy mi lemondunk róla, kárpótolni ezért nem fog sem a kettős állampolgárság, sem egyéb” – mutatott rá a politikus, hozzátéve: keressen más kifogást, és ne az RMDSZ-t hibáztassa, aki szerint nem lehet boldogulni a szülőföldön.

A kongresszus második napján elhangzott hozzászólások túlnyomó többsége az RMDSZ-nek tulajdonított megvalósítások – törvényektől az aszfaltkilométereken át a marosvásárhelyi római katolikus iskola újraalapításáig, vagy éppen a bölcsődéknek juttatott állami támogatásig – felsorolásában merült ki. A monoton „termelési beszámolók” közepette tíz perces politikai „dumakabarét” jelentett Szabó Ödön bihari parlamenti képviselőnek egyszerre három poénnal is megspékelt beszéde, amelynek végkövetkeztetése az, hogy az RMDSZ olyan, mint a viccbéli Takács néni, aki mindenkinek az elhajlásait ismeri a faluban.

Viccet mesélt a bukaresti Budai Richárd is, ám komolyan gondolta ama javaslatát, miszerint az alakulat európai képviselőjelöltjeit ne a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT), hanem a miniparlamentként működő Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) rangsorolja. Marossy Zoltán Temes megyei küldött azt javasolta a fórumon, hogy vegye fel prioritáslistájára az RMDSZ a helyhatósági választások küszöbének lecsökkentését három százalékra. Szerinte ugyanis fontos, hogy szórványvidéken is jelen legyenek a szövetség képviselői a képviselő-testületekben. Egy másik küldött arra hívta fel a figyelmet, hogy az RMDSZ-nek kevésbé kellene a médián keresztül felvennie, tartania a kapcsolatot szavazóival, szerinte sokkal hatékonyabb módszer az ajtótól ajtóig való kopogtatás.

Horváth Anna volt kolozsvári alpolgármester arra figyelmeztetett, hogy Románia demográfiai katasztrófa szélén áll. Az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke ezért egy átfogó családtámogatási törvénycsomag kidolgozását szorgalmazta. Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke azt tartotta fontosnak elmondani, hogy az autonómia csak eszköz az erdélyi magyarság számára, az igazi cél, hogy békében és jobban éljen a közösség. A májusi európai parlamenti választások közeledtével sokan felhívták a figyelmet a brüsszeli jelenlét fontosságára, az erdélyi magyar közösségek gyarapodását szolgáló uniós források hatékony lehívásának jelentőségére. Többen bírálták az EU jelenlegi politikáját és vezetőit, elsősorban Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság (EB) elnökét, akivel kapcsolatban Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere úgy fogalmazott: „részegen támolyog le az emelvényről”.

Székelyföld–Partium-pengeváltás tanúi is lehettek a küldöttek. Az RMDSZ Székelyföld-központúságát korholva Magyar Loránd Szatmár megyei parlamenti képviselő adott pillanatban kijelentette, hogy „a szórványban és a Partiumban élnek az igaz magyarok”. Erre reagálva Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke megjegyezte, hogy ilyen emberek a Székelyföldön is élnek.

Kiállás a nemzeti szimbólumokért

Határozati javaslatot szavazott meg a kongresszus a romániai magyarok nemzeti szimbólumairól, ezek használatáról. Az előterjesztést ismertető Cseke Attila bihari szenátor többször is hangsúlyozta, hogy az erdélyi magyarok jogainak szavatolása esetén nem lenne szükség ennek az állásfoglalásnak az elfogadására. A dokumentum rögzíti, hogy a romániai magyar közösség nemzeti szimbóluma a magyar nép nemzeti színei: piros, fehér, zöld. Zászlaja három, egyenlő szélességű, sorrendben felülről piros, fehér és zöld színű, vízszintes sávból áll.

„Nemzeti színeinket minden lehetséges méretben, elhelyezésben, hordozón és megjelenítési formában saját nemzeti szimbólumainknak tekintjük. A nemzeti szimbólumok bármilyen eseményen, helyzetben és formában való megjelenítése saját közösségi szimbólumnak számít, és jogilag semmilyen esetben nem hasonul Magyarország nemzeti lobogójának köztéren való kiállításához, amelynek Romániában való köztéri kihelyezését nemzetközi egyezmények, valamint helyi törvények határozzák meg” – szögezi le a határozat.

Nemzeti szimbólumnak tekinti továbbá a dokumentum a magyar nemzet szerves részét képező székelyek által használt kék és arany színt, valamint a félhold és a nap jelképét. Nemzeti himnusz Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye, melyet Erkel Ferenc megzenésítése alapján használunk.
Nemzeti szimbólum továbbá Csanády György Székely himnusz című verse, melyet Mihalik Kálmán zenéjére alkalmazva használunk. „Mi, a romániai magyar közösség képviselői, ezennel kinyilvánítjuk, hogy e nyilatkozatban foglaltakat tekintjük nemzeti szimbólumainknak és elvárjuk Románia, az Európai Unió és a nemzetközi közösség támogatását nemzeti identitásunk megtartásában jelképeink szabad használata által” – olvasható a dokumentumban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak