
Fotó: Vásárhelyi Forgatag
Az eddigi legsikeresebb rendezvénynek bizonyult a vasárnap este véget ért IX. Vásárhelyi Forgatag a szervezők szerint, akik kiemelték, hogy a programsorozat immár csak nevében marosvásárhelyi, amúgy Erdély egyik legnagyobb kulturális fesztiválja.
2022. augusztus 29., 23:322022. augusztus 29., 23:32
2022. augusztus 29., 23:412022. augusztus 29., 23:41
A marosvásárhelyi magyarság hatnapos ünnepén több mint háromszáz program zajlott, és sok szempontból rekordot is döntött, hiszen még sosem voltak annyian Forgatag-koncerten, mint vasárnap este. A megyeszékhely főtere ekkor zsúfolásig telt, előbb a Beatrice, majd Ákos koncertjével ért véget a 9. Vásárhelyi Forgatag. Ugyanakkor az idei rendezvényen tartották a legtöbb színházi előadást, nagyon sok irodalmi programon vehetett részt a közönség, s a legtöbb fiatalhoz is most ért el a rendezvény.
Már kedden megkezdődött a rendezvény néhány eseménye, csütörtökön viszont gőzerővel beindult a pörgés a városban. A fő helyszínnek számító marosvásárhelyi vár mellett még húsz helyszínen zajlottak különböző programok.
Fotó: Vásárhelyi Forgatag
A szervezők szerint soha ennyi családot nem mozgatott meg a Forgatag, mint idén. Ez köszönhető volt a marosvásárhelyi vár miliőjének, varázsának, természetesen a jó időnek is, de kiváltképp azoknak a családi és gyermekprogramoknak, amelyet az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány a Folkudvarban, a Forgataghoz csatlakozó partnerszervezetek a Csicsergő-ben, illetve a rendezvény támogatói kínáltak három napon át.
„Nagyon erős volt a színházi vonalunk: a marosvásárhelyi Spectrum Színház a budapesti Nemzeti Színházzal együttműködve öt előadást is elhozott Marosvásárhelyre, ugyanakkor először játszott városunkban a Komáromi Jókai Színház, velünk volt Berecz András, de helyi színészek és bábszínészek előadásának is örvendezhettünk, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház a várba hozta el közkedvelt gyerekelőadását, a Csodaházikót. Olyan napunk is volt, amikor három színházi előadás közül is választhattak a forgatagozók” – mutatott rá Jakab Orsolya főszervező.
Ez megmutatkozott abban is, hogy egész hétvégén folyamatosan tele volt a vár zsibongó gyerekekkel, felszabadult családokkal, aztán a péntek esti Apostol-koncertre a szépkorúak is szép számmal eljöttek, és énekelték az együttes slágereit, péntek éjszaka pedig több száz fiatal tombolt az először megszervezett Forgatag-after bulin. Szente Katalin, a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke azt emelte ki, hogy nem csak generációkon, de országhatárokon is átível már a Forgatag rendezvénye.
Fotó: Bereczky Sándor/Vásárhelyi Forgatag
„Számos magyarországi szervezet, mint a Mathias Corvinus Collegium vagy a Petőfi Kulturális Egyesület, de Nyíregyháza városa is több programponttal gazdagította a fesztivált, ahogy a beregszászi vagy a komáromi színészek előadásai is. De Duma-térben megszervezett kerekasztal-beszélgetéseinkre is érkeztek Vajdaságból és Felvidékről meghívottak” – mutatott rá Szente Katalin, aki szerint a Vásárhelyi Forgatag az elmúlt években bebizonyította, hogy csak nevében vásárhelyi, amúgy Erdély egyik legnagyobb kulturális fesztiváljaként évről évre egyre nagyobb tömegeket megmozgató rendezvénysorozat mind a fellépők, mind a résztvevők tekintetében. „Társszervezőink és programkoordinátoraink szerint idén volt legnagyobb számban jelen a román közösség is. Örülünk, hogy a Forgatag minden marosvásárhelyi és környékbeli ember hangján is tudott szólni” – tette hozzá a Marosvásárhelyért Egyesület elnöke.
Fotó: Rab Zoltán
A legnagyobb tömeget mégiscsak a zárókoncertek vonzották a Forgatagra. A város főterén mintegy 25 ezren buliztak vasárnap este, ahol a Beatrice indított, majd Ákos koncertjével ért véget. A szervezők úgy vélik, a 9. Vásárhelyi Forgatag most nőtte ki igazán magát családi rendezvénnyé, ahol lehetőség nyílik a találkozásokra, feltöltődésre, beszélgetésekre, a magyar közösség értékeinek bemutatására, továbbá minőségi kulturális eseményeken való részévételre.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!