
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és partnerei összegyűjtötték az aláírásokat ahhoz, hogy Szilágyi Zsolt EMNP-alelnök elindulhasson a romániai elnökválasztási versenyben – jelentette be vasárnap Kolozsváron Toró T. Tibor.
2014. szeptember 21., 19:112014. szeptember 21., 19:11
2014. szeptember 21., 19:122014. szeptember 21., 19:12
A párt elnöke szimbolikusan kétszázezredikként írta alá a Szilágyi Zsoltot támogató ívet a sajtótájékoztató keretében, azonban közölte, további 10–20 ezer aláírás ellenőrzése még hátravan. Toró ugyanakkor közölte, az EMNP kedden délután nyújtja be Szilágyi Zsolt jelölését, és az ezt támogató aláírásokat a Központi Választási Irodához.
„Az aláírásgyűjtéssel olyan feladatot vállaltunk, amely látszólag meghaladta az erőnket, de végig bíztunk benne, hogy sikerülni fog” – jegyezte meg Toró T. Tibor. A pártelnök köszönetet mondott a párt önkénteseinek, valamint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak (EMNT), a Székely Nemzeti Tanácsnak (SZNT), a Magyar Polgári Párt (MPP) egyes helyi szervezeteinek és a Minta ifjúsági szervezetnek az elvégzett munkáért.
Románok is támogatták Szilágyit
Toró T. Tibor megjegyezte, sok román aláíró is támogatta Szilágyi Zsolt indulását, amit annak tulajdonított, hogy a párt által javasolt föderalista berendezkedés a román érdeklődők figyelmét is felcsigázta.
A pártelnök azokról a „híresztelésekről” is beszámolt, amelyek szerint a nagy parlamenti pártok nem fogják megengedni, hogy a parlamenten kívüli pártok jelöltjei és független jelöltek is elinduljanak a választási versenyben. Hozzátette, volt már erre példa, amikor 2004-ben „mondvacsinált” indokokkal akadályozták meg a Magyar Polgári Szövetség választási indulását.
„Hiszünk a jogállamiságban, bízunk benne, hogy ez nem fog bekövetkezni” – jelentette ki Toró T. Tibor és hozzátette: a romániai demokrácia próbája lesz az, hogy engedik-e elindulni a választási versenyben a parlamenten kívüli pártok jelöltjeit.
Tőkés és Izsák az EMNP jelöltjét támogatja
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke egyébként közös közleményben szólította fel az erdélyi magyarokat Szilágyi Zsolt támogatására. A két politikus szerint Szilágyi Zsolt támogatása egyet jelent az erdélyi magyarság autonómiatörekvéseinek támogatásával.
Kelemen hétfőn nyújtja be a jelölését
Az RMDSZ várhatóan hétfőn nyújtja be a Központi Választási Irodához az államfőválasztáson való megmérettetéshez szükséges aláírásokat – jelentette be Kelemen Hunor szövetségi elnök, az RMDSZ jelöltje. „A közel 270 000 támogatói aláírás számomra világos feladatot határoz meg: elmondani, hogy mi, erdélyi magyarok milyen Romániában szeretnénk élni” – jelentette ki a szövetségi elnök vasárnap Zilahon. Kelemen Hunor elmondta, a választási részvételt lehetőségnek tekinti a szervezet programjának ismertetésére.
Úgy vélték, az elnökválasztásra készülő két magyar jelölt, Kelemen Hunor és Szilágyi Zsolt közül csak az utóbbi képviseli hitelesen azokat a célokat, amelyek mellett 1992-ben a Kolozsvári nyilatkozatban kötelezte el magát az erdélyi magyarság érdekképviselete.
Mint ismeretes, a Kolozsvári nyilatkozatban nyilvánította ki először az RMDSZ, az erdélyi magyarság akkor még egyetlen politikai szervezete, hogy a magyarság belső önrendelkezését tekinti céljának.
„Felelős módon állítjuk: Kelemen Hunor sem pártelnökként, sem államelnökjelöltként nem alkalmas közösségünk képviseletére, autonómiaprogramjának hiteles megjelenítésére” – áll a felhívásban.
Az aláírók úgy vélték, a novemberi romániai államelnök-választás jó lehetőség arra, hogy az erdélyi választók véleményt mondjanak az elmúlt évek politikai eseményeiről, és arra is alkalmuk adódik, hogy szavazatukkal „hitet tegyenek” az önrendelkezés ügye mellett.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!