Hirdetés

Ráfordultak a célegyenesre a református iskola építésével Zilahon

Zilah

Az új iskolaépület kívülről teljesen elkészült, és már jórészt a belső munka is kész Zilahon

Fotó: Torkos Márk-Erik/KREK

„Hatalmas munkát végzett a magyar kormány a Királyhágómelléki Református Egyházkerülettel és a helyi magyar közösségekkel közösen az elmúlt másfél évtizedben azáltal, hogy teljesen természetes módon kapcsolódott a helyi törekvésekhez” – hangsúlyozta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Zilahon.

Krónika

2026. március 13., 19:362026. március 13., 19:36

Soltész Miklós a belvárosi református nagytemplomban vett részt istentiszteleten, amelyen az épülő református iskoláért adott hálát a város magyar közössége. Szilágy megye székhelyén azután kezdődött el az új iskola építése, hogy a román hatóságok megakadályozták a Wesselényi-kollégium régi épületének visszaszolgáltatását. Az államtitkár ünnepi beszédében felidézte, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben Nagyszalontán, Nagyváradon, Nagybányán, Szatmárnémetiben és Zilahon épültek és újultak meg bölcsődék, óvodák, iskolák, kollégiumok.

Közel száz templomot újítottak fel, kettőt újjáépítettek, valamint parókiák, közösségi terek is tucatszámra újultak meg.

Hirdetés

A közelgő nemzeti ünnepre utalva elmondta, ez a nemzet egységét szimbolizálja, amelyet a magyar kormány örömmel szolgál és segít. A zilahi kollégiumnak volt a diákja Ady Endre is, akitől idézte Emlékezés március idusára című versét, amelyen már érezni „az első világháború szelét”.

„Zilah múltja, jelene és jövője szorosan összefügg a református egyházzal, amelynek oktatási intézménye 1646-ban már működött” – idézte az MTI Soltész Miklóst. Felidézte a jobbágyságot felszabadító Wesselényi Miklós alakját, majd a 20. századra is kitért, amikor ezrek haltak meg háború miatt, a román kommunista hatalom pedig üldözte az egyházakat, elvette az egyházi iskolákat.

Zilah Galéria

Hálaadó istentiszteletet tartottak pénteken az épülő református kollégiumért a Zilah-belvárosi templomban

Fotó: Torkos Márk-Erik/KREK

„A múlt gyötrelmeiből, tragédiáiból talpra kell állni, a fiataloknak, családoknak reményt, jövőt, hitet kell adni” – mondta az államtitkár. Hozzátette, mindezt csak békében és egységben lehet megtenni, a jelen és a jövő nem szólhat másról, mint az egységről és a békéről. „Béke kell Európában a többi nemzettel” – jelentette ki.

A magyarországi országgyűlési választásokra emlékeztetve kérte a jelenlévőket: őrizzék meg a nemzeti egységet, mert csak akkor tudják folytatni az elmúlt másfél évtizedben elvégzett „fantasztikus munkát”.

Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke prédikációjában arról beszélt, hogy a Zilahi Református Wesselényi Kollégium története évszázadokra nyúlik vissza. Felidézte, hogy bár a református oktatás a romániai rendszerváltás után újraindult, a régi kollégium épületét nem kapta vissza az egyház. „Természetesen nem mondunk le róla, továbbra is mindent megteszünk a visszaszerzéséért” – hangoztatta az egyházi vezető.

korábban írtuk

Egymilliárd forinttal támogatja idén az épülő zilahi református iskolát a magyar kormány
Egymilliárd forinttal támogatja idén az épülő zilahi református iskolát a magyar kormány

Miközben mások embereket pusztítanak a háborúban, nekünk lelkeket, gyerekeket és családokat kell menteni – jelentette ki Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára kedden Zilahon.

Felidézte, hogy néhány éve lehetőség nyílt egy új iskolaépület építésére, és ezzel új cél is született, amely „Magyarország nemzeti kormányának támogatásával az egész magyarság közös céljává és közös eredményévé nőtte ki magát”. „A szilágysági magyarság ezen közös célja minden nappal közelebb kerül a megvalósításhoz, és bár az új iskolaépület még nincs teljesen kész, már ráfordultak a célegyenesre” – mondta a püspök, Isten áldását kérve a munka ezen szakaszára.

Bara Lajos iskolaigazgató, az egyházkerület főgondnoka arról beszélt, hogy az iskola történetében százévente vált aktuálissá az építkezés.

Most is az a feladat, hogy reményteljes jövőt építsenek. Felidézte, hogy az alapkövet 2019-ben tették le, és felépült a modern épület. Arra is kitért, hogy a magyar kormány támogatásával új bölcsőde is épült a városban, melyet szombaton adnak át. Seres Dénes parlamenti képviselő, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke az iskola rendszerváltás utáni újraindulásának nehézségeit idézte fel. Elmondta: Szilágy megyének jelenleg szép iskolái vannak, és megköszönte a magyar kormány és az egyház támogatását.

Az ünneplő közösséget Fazakas Miklós zilahi alpolgármester, Kádár György Tamás zilahi református esperes és Corina Emilia Fort Szilágy megyei főtanfelügyelő is köszöntötte. Az ünnepség az iskola diákjainak műsorával zárult.

Az új iskolaépület kívülről teljesen elkészült, és már jórészt a belső munka is kész. Mint az ünnepségen elhangzott, az épületre költött több mint hárommilliárd forint „a nemzet jövőjét szolgálja”. Az új iskola négyszintes épületét 2022-ben kezdték el építeni, miután az egyház 2017-ben megvásárolt egy erre alkalmas területet a városban. Az új épületben kéttucatnyi osztályterem, szaktermek, aula, könyvtár, sportterem és sportpálya lesz – közölte az MTI.

A zilahi Wesselényi-kollégium épületét 2021-ben ugyan visszaszolgáltatták az egyházkerületnek, de az önkormányzat megfellebbezte a döntést. Az óvodától érettségiig közel ötszáz gyerek oktatását biztosító magyar tanintézet az egykori diákotthon épületében működik, amely régóta szűkösnek bizonyul.

korábban írtuk

Húsz éve várja a református egyház a zilahi Wesselényi-kollégium visszaszolgáltatását
Húsz éve várja a református egyház a zilahi Wesselényi-kollégium visszaszolgáltatását

Két évtizede tart a Zilahi Református Wesselényi Kollégium restitúciója. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület által visszaigényelt ingatlan sorsa az alkotmánybíróságtól függ. Az évforduló kapcsán kikértük az egyház vezetőségének álláspontját.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
Hirdetés
Hirdetés