Hirdetés

Nem kímélte az RMDSZ politikusa a Rákóczi-vár felújítása miatt méltatlankodó soviniszta Tanasát

Nem

Kemény válasz. Csoma Botond nem finomkodott: az otromba, soviniszta jelzővel illette a Rákóczi-vár felújjtását kifogásoló Tanasát

Fotó: Grigore Popescu/Agerpres

Kemény hangvételű bejegyzésben reagált Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és szóvivője a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) magyargyűlölő politikusa, Dan Tanasă szombati kifakadására, amelyben azt sérelmezte, hogy román állami forrásokból újították fel a gyimesbükki Rákóczi-várat.

Balogh Levente

2026. május 24., 10:302026. május 24., 10:30

2026. május 24., 12:182026. május 24., 12:18

Csoma nem finomkodott vasárnapi posztjában.

Idézet
Ide figyelj, te otromba, sovén Tanasă! A gyimesbükki Rákóczi-vár nem a te magántulajdonod, hogy te döntsd el, hogy felújításra kerül vagy sem! A romániai magyarok ennek az országnak az adófizetői, úgyhogy joguk van ahhoz, hogy felújításra kerüljenek az általuk is lakott régiókban található műemlékek!

Te meg úgyis a történelem szemétdombjára kerülsz előbb-utóbb, ahol várnak rád a többi, már odakerült sovén pajtásaid. Csak idő kérdése!” – fogalmazott az RMDSZ alsóházi frakcióvezetője.

Hirdetés

Mint arról beszámoltunk, a magyar anyanyelvhasználat és feliratok elleni feljelentései miatt hírhedtté vált, a szélsőséges AUR színeiben parlamenti képviselői mandátumot nyert magyargyűlölő politikus szombaton a közösségi oldalán méltatlankodott a felújítás miatt.

Idézet
Az Osztrák–Magyar Monarchia – ahol a románokat állatként kezelték, és megfosztották politikai és vallási jogaiktól – létesítményeinek rehabilitációja a szolgalelkűség, nem pedig a tolerancia vagy az „európaiság” bizonyítéka”

– fogalmazott történelemhamisító posztjában.

A bejegyzéshez egy olyan képet osztott meg, amelyen a felújított vár látható, a következő felirattal: „A szolgalelkűség netovábbja. A Rákóczi-várat, amely az osztrák–magyar birodalom egykori vámépülete volt, a román kormány pénzén újították fel, és magyar és az úgynevezett székely zászlóval avatták fel”.

korábban írtuk

A magyargyűlölő Tanasának nagyon fáj, hogy a román állam pénzén újították fel a gyimesbükki Rákóczi-várat
A magyargyűlölő Tanasának nagyon fáj, hogy a román állam pénzén újították fel a gyimesbükki Rákóczi-várat

Nem hagyta szó nélkül a magyarellenes fellépéseiről hírhedt Dan Tanasă, hogy a román állam támogatásával újították fel az ezeréves magyar–román határon álló gyimesbükki Rákóczi-várat.

Pénteken tartották a romjaiból újjáépített Bethlen–Rákóczi-várat a Bákó megyei Gyimesbükkön. A történelmi Magyarország egykori keleti határán álló erődítmény a román kormány és a helyi önkormányzat támogatásával újult meg.

A Magyar Államvasutak egykori legkeletibb vasúti őrháza felett magasodó, 400 éves vár újjáépítésével az egykoron Csík vármegyéhez, jelenleg a moldvai Bákó megyéhez tartozó Gyimesbükk gyimesi csángó lakóinak évtizedes álma valósult meg.

Ezzel befejeződött a gyimesbükki „zarándokhely” kiépítése – hangzott el az ünnepségen.

Mint megírtuk, nem ez volt az egyetlen magyarellenes provokáció szombaton a Rákóczi-vár kapcsán: Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja nevű szélsőséges román szervezet vezetője az ezeréves határnál, a Rákóczi-vár tövében készült fényképet megosztva üzent a magyaroknak.

A fotón két másik férfi társaságában látható, amint a magasba emelnek egy román zászlót.

„Minden Csíksomlyó felé tartó magyarnak, aki azt képzeli, hogy elérte a »határt» a gyimesbükki Rákóczi-várnál: nincs semmilyen határ, ez itt Bákó, Románia!
Egyébként jó utat!” – olvasható a fényképhez mellékelt bejegyzésben.

korábban írtuk

Az ezeréves határnál provokálta a csíksomlyói búcsúba érkező magyarokat a román soviniszta vezér
Az ezeréves határnál provokálta a csíksomlyói búcsúba érkező magyarokat a román soviniszta vezér

Gyimesbükknél, az egykori magyar–román határnál provokálta szombaton a csíksomlyói búcsúba érkező magyarokat Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja nevű szélsőséges román szervezet vezetője.

korábban írtuk

Alaposan kiosztotta az RMDSZ politikusa a magyar szervezetet bíráló AUR-alelnököt
Alaposan kiosztotta az RMDSZ politikusa a magyar szervezetet bíráló AUR-alelnököt

Kemény hangvételű bejegyzésben osztotta ki Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és szóvivője Dan Dungaciut, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első alelnökét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?

Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?
2026. június 04., csütörtök

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon

Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon
2026. június 04., csütörtök

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira

Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is

Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is
2026. június 03., szerda

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét

Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét
2026. június 03., szerda

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál

Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán

Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán
2026. június 03., szerda

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát

Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát
2026. június 03., szerda

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Hirdetés
Hirdetés