
Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátra szó szerint rátörték a falat
Fotó: Váradhegyfoki Premontrei Prépostság/Videókép
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) országos elnöksége megdöbbenéssel és mély felháborodással szemléli a nagyváradi premontrei rendház körül kialakult helyzetet, és azon lesz, hogy a nemzetközi fórumok és jogsegélyszolgálatok tájékoztatásával és bevonásával gátat szabjon az egyház- és magyarellenes eseményeknek – írta szombati közleményében a civil szervezet. Mint arról beszámoltunk, a héten a nagyváradi önkormányzat emberei áttörték a premontrei rendház sekrestyéjének falát, Fejes Rudolf Anzelm apátot pedig kilakoltatták.
2026. május 30., 16:562026. május 30., 16:56
Az EMNT közleményében emlékeztettek arra, hogy Fejes Rudolf Anzelm apát, a Váradhegyfoki Premontrei Prépostság elöljárója kilakoltatásakor a román hatóságok május 27-én hajnalban áttörték a rendháznak az egykori premontrei gimnázium felőli falát, és behatoltak az elfoglalni kívánt épületrészbe.
A „szokatlanul brutális eljárást” tovább súlyosbítja, hogy a bírósági végrehajtó nem küldött értesítést a kilakoltatásról, hogy az apát ne tudja időben értesíteni az őt támogató híveket – hangsúlyozták. „Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Országos Elnöksége elfogadhatatlannak tartja a legsötétebb diktatúrákat és azok módszereit idéző, minden európai normával és eljárásrenddel ellentétes erőszakos épületfoglalást, és osztja Tőkés Lászlónak, az EMNT elnökének korábban már ismertetett álláspontját, miszerint a kialakult helyzet egyetlen megnyugtató megoldási lehetősége az lenne, ha a premontrei rendházzal és a templommal egybeépült főgimnáziumot visszaszolgáltatnák jogos tulajdonosának: a premontrei rendnek” – fogalmaztak a közleményben.
„A rendszerváltás óta eltelt időszakban többször jártak el jogfosztó módon más egyházi vagy közösségi ingatlan esetében is, de általában tartózkodtak az erőszak és a rombolás eszközének bevetésétől. Nem szabad hagynunk, hogy ez gyakorlattá váljon” – figyelmeztet az EMNT.

Szerdáig tartott a Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apátnak kitűzött kilakoltatás határidejének „meghosszabbítása”: az önkormányzat munkásai hajnalban áttörték a még el nem foglalt helyiségekkel szomszédos falat.
A szervezet szerint a nagyváradi premontrei apát és rendház ügye arra hívja fel a figyelmet, hogy az erdélyi magyar közösség nem mondhat le egyházai, közösségei jogos tulajdonáról, míg a hatóságok eljárása a közösségi összefogás erejét mutatja.
Aláhúzták: az EMNT minden romániai és nemzetközi, formális és informális kapcsolatát beveti annak érdekében, hogy a „súlyosan egyház- és magyarellenes ügy híre a lehető legszélesebb nyilvánossághoz eljusson”. Továbbá romániai, anyaországi és nemzetközi jogvédő szervezetek és politikai képviseletek széleskörű, határozott fellépését is szorgalmazzák.
Fejes Rudolf Anzelm apátot, váradhegyfoki prépost-prelátust május 27-én lakoltatták ki a premontrei rendház önkormányzatnak ítélt helyiségeiből. Az önkormányzat képviselői hajnalban jelentek meg a helyszínen, és áttörték a falat, majd a helyiségek kiürítésére szólították fel az apátot.
Tőkés László EMNT-elnök, volt református püspök korábban is szolidaritásáról biztosította az apátot
Fotó: Balogh Levente
Az apát kilakoltatásáról január 29-én döntött a nagyváradi bíróság az önkormányzat kérésére:
A premontrei rend az elmúlt évtizedekben perek tucatjait indította a román állam és intézményei ellen annak érdekében, hogy visszaszerezze ingatlanvagyonát, mely több reprezentatív nagyváradi és félixfürdői épületből, valamint mintegy 1100 hektár földterületből állt. Az egyházi ingatlanok restitúciós bizottsága korábban arra hivatkozva tagadta meg a rend egykori iskolájának visszaszolgáltatását, hogy a telekkönyv szerint az épület már 1936-tól a román államé volt, így nem illetékesek dönteni, mivel csak a kommunizmus idején elkobzott ingatlanokkal hivatottak foglalkozni – idézte fel az MTI.

Az április 14-én megszabott 30 napos határidő lejártával újra számítani lehet a végrehajtó megérkezésére Nagyváradon a premontrei rendházban, hogy kilakoltassa az önkormányzat által sajátjának tekintett ingatlanból Fejes Rudolf Anzelm apátot.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!