
Gyengébben teljesítenek. A főtanfelügyelő szerint a nagy különbség a diákok családi hátteréből is adódik. Képünk illusztráció
Jelentős különbségeket mutatott ki a háromszéki vidéki és városi ötödik osztályos diákok teljesítménye között a tanfelügyelőség által a tanév elején szervezett egységes szintfelmérő. Ugyanakkor bár a tételeket a sajátos tanterv alapján állították össze, arra is fény derült, hogy a magyar tagozatos diákok sokkal rosszabbul teljesítenek románból, mint a román tagozaton tanuló társaik.
2018. november 13., 10:092018. november 13., 10:09
2018. november 13., 12:582018. november 13., 12:58
Kiss Imre főtanfelügyelő hétfőn sajtótájékoztatón értékelte az eredményeket. Rámutatott: közepes szintű felmérőket állítottak össze románból, magyarból és matematikából, nem az volt a céljuk, hogy rangsorolják a tanintézeteket, vagy „ujjal mutogassanak a tanítókra”, hanem egy pontos helyzetképre voltak kíváncsiak.
Román nyelv és irodalomból a két tagozatnak külön tételsort állítottak össze a tanterv alapján, hiszen
A magyar tagozaton románból a 196 diák mindössze 10 és 29 közötti pontszámot kapott a legtöbb 100-ból, míg a román tagozaton csak tíz gyerek teljesített ilyen gyengén. A magyar ötödikesek közül egyetlen diák kapott 97 pontot romándolgozatára. Kiss Imre szerint kiderült: a magyar gyerekeknek nagyon szegényes a szókincsük, ezért azt javasolják a szülőknek, ösztönözzék a gyerekeiket, hogy olvassanak román nyelvű könyveket, folyóiratokat, nézzenek román vagy román feliratos filmeket, rajzfilmeket.
A három tantárgyból megírt felmérők eredményei alapján kiderült, hogy a vidéki tanintézetekben általában gyengébben teljesítettek. Kiss Imre hangsúlyozta,
ugyanakkor hátránnyal indulnak azok a vidéki gyerekek, akik kénytelenek összevont osztályokban tanulni, hiszen a pedagógus párhuzamosan több évfolyammal foglalkozik. Rámutatott, ha felszámolnák a szimultán osztályokat, be kellene zárni a kis falusi iskolákat, ezt pedig a közösségek általában nem támogatják. Kiss Imre szerint sok esetben a gyerekek javát szolgálná, ha bevinnék őket a községközpontba, ahol önálló és nem összevont osztályban tanulhatnának.
Kiss Imre ugyanakkor arról is beszámolt, hogy név szerint azonosították Háromszéken azokat a fiatalokat, akik nem folytatták a nyolcadik osztály után a tanulmányaikat, és minden esetben próbálták felderíteni az iskolaelhagyás okait. A főtanfelügyelő elmondta,
Közülük 51-en olyan sokszor megbuktak, hogy közben betöltötték a 18. életévüket, és így már nem lehet beiskolázni őket. Sokan buktak, de nyolcadikba sem iratkoztak vissza, míg 107 diák befejezte a nyolcadik osztályt, és mégsem akarja folytatni a tanulmányait. Az okok között szerepelt, hogy a szülők nem engedik őket iskolába, ők nem akarnak továbbtanulni, sokan napszámosként dolgoznak, külföldön vállaltak munkát, családot alapítottak, gyereket vállaltak. A főtanfelügyelő elmondta, az osztályfőnökök, iskolaigazgatók segítségével próbálták rávenni a fiatalokat, hogy végezzék el a kötelező tíz osztályt, de nem jártak sikerrel.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!