Hirdetés

Nem vetnek ki különadót az egyéni hőközpontokra – a szakemberek a jóval környezetbarátabb távhő mellett teszik le a garast

Nem kell aggódni. Úgy tűnik, idén télen még biztosan nem vetnek ki sarcot a gázüzemű kazánok tulajdonosaira •  Fotó: Veres Nándor

Nem kell aggódni. Úgy tűnik, idén télen még biztosan nem vetnek ki sarcot a gázüzemű kazánok tulajdonosaira

Fotó: Veres Nándor

Egyelőre nem terveznek környezetvédelmi különadót kivetni az egyéni hőközpontokra – a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint viszont valóban jóval szennyezőbbek, mint a távhőszolgáltatás.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. december 06., 08:352018. december 06., 08:35

2018. december 06., 09:052018. december 06., 09:05

Az Országos Energiaszabályozó Hatóságnak (ANRE) nem áll szándékában kezdeményezni a háztartásokban be­szerelt egyéni hőközpontok megadózását – szögezte le szerdán kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke, akit azt követően kerestünk meg, hogy olyan információk láttak napvilágot, amelyek szerint a szakhatóság különadót fontolgat. Kijelentését később az ANRE hivatalos közleményben is megerősítette, tudatva egyúttal, hogy egy hasonló intézkedés túlmutat hatáskörükön.

Azért éppen az ANRE reagált a híresztelésre, mert

Hirdetés

a környezetvédelmi különadó bevezetésének lehetőségét a szakhatóság egyik vezető beosztású munkatársa, Viorel Alicuș lebegtette meg egy keddi parlamenti meghallgatáson.

Ő azzal indokolta ennek szükségességét, hogy az elmúlt időszakban országos viszonylatban megszaporodtak a háztartási kiskazánok, ami miatt nőtt a légszennyezettség. Sokan azonban inkább abban látták a kezdeményezés hátterét, hogy a kormány így próbálja megmenteni a nagyobb városok – köztük Bukarest – távhőszolgáltatóit attól, hogy a hatalmas méreteket öltő leválási hullám fokozódása nyomán csődbe menjenek.

Nem is téma, nem is időszerű

Ám úgy tűnik, egyelőre nincs okuk aggodalomra így a tél beköszöntével mindazoknak a háztartásoknak, akik kisméretű fali gázkazánnal teremtik meg otthonuk melegét. Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök azonban a Krónika megkeresésére leszögezte, ezt a kérdést „sem szűkebb, sem tágabb” körben nem tárgyalták, egyszerűen nem volt téma. „Amikor ezt a felvetést hallottam, őszintén nevettem rajta” – árulta el lapunknak a hatóság alelnöke. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

egy ilyen többletadót az energetikai vagy a környezetvédelmi minisztérium tudna kiróni, de erre a jelenlegi időszak nem a legalkalmasabb, hiszen az elmúlt másfél évben drasztikusan megnövekedett a földgáz ára,

sőt továbbra is emelkedő tendenciát mutat, tehát nem lehet a lakosságot még egy adóval is sújtani.

A távfűtés lehetne a leghatékonyabb

A szakember ugyanakkor arról is beszélt, hogy a kormánynak a közeljövőben lehetősége nyílhat a távhőhálózatok korszerűsítésére, a leghatékonyabb energiaforrássá téve azokat, ami pedig maradásra bírná azokat, akik most a leválást fontolgatják. Romániának ugyanis hamarosan milliárdos nagyságrendű bevétele lesz a szén-dioxid-kibocsátási bizonylatok kereskedelméből, a napokban már befutottak az első összegek, ezt a pénzt pedig Nagy-Bege szerint fejlesztésre kell fordítani.

„Ha a kormány okos döntést hoz, ebből a távhőhálózatok korszerűsítésére is fordít, ami elősegítené, hogy ezek a rendszerek hatékonyabbak legyenek, mint az egyéni kazánok. Ez politikai döntés lesz, de a következő évekre meghatározhatja a fűtésrendszerek alakulását, hiszen ha a távfűtés hatékonyabb, olcsóbb lesz, akkor senkinek nem éri meg egyéni rendszert működtetni” – részletezte az ANRE alelnöke.

Hozzátette, amúgy még mindig

a távfűtés a leghatékonyabb, a termelésnél már általában sikerült kizárni a veszteséget, gondok az elosztással és a szállítással vannak.

Meglátása szerint amennyiben ezt is sikerül korszerűsíteni – és az ország több városában vannak már erre jó példák –, akkor a távhőrendszerek nagyon hatékonyak tudnak lenni. A másik életképes változat Nagy-Bege szerint, ha egy kisebb gázerőmű kis zónákat fed le, például csak néhány társasházat vagy lépcsőházat, hogy ne kelljen nagy távolságokra szállítani az energiát, még így is hatékonyabb, mint minden lakásba beszerelni egy gázkazánt.

Valóban szennyeznek a kazánok

Egyértelműen környezetszennyezőbb több ezer apró kazán, aminek a szén-dioxid- kibocsátását nem tartjuk ellenőrzés alatt, egyszerűen csak kiengedjük az ablakon, mint egy nagyobb központ, ami ellenőrzött körülmények között szennyez

– szögezte le megkeresésünkre Szép Róbert, az Országos Környezetvédelmi Őrség főbiztos-helyettese. Az államtitkár rámutatott, például Marosvásárhelyen, Csíkszeredában, több más székelyföldi településen gyakori a hőinverzió, ez éppen a fűtési szezonban alakul ki a leggyakrabban, amikor minden kazán működik, és így a kibocsátott szennyezés a talaj szintjén marad, közvetlen kapcsolatba kerülve az emberrel. Az erőműveket viszont eleve úgy építik meg, hogy a kibocsátást magasra, az első inverzióréteg fölé helyezik, ezáltal az eloszlás is sokkal hatékonyabb. Szép Róbert rámutatott, minden „civilizált országban” távfűtésrendszerek működnek, s általában nem is engedélyezték az egyéni kazánok beszerelését, ám ott természetes úton épültek ki ezek a hálózatok. Romániában a rendszerváltás után tönkrement a távhőrendszer, az állam nem fektetett be ezek fejlesztésébe, nagyok voltak a veszteségek, így sokan döntöttek úgy, hogy leválnak, és saját kazánt szereltetnek.

A kilencvenes években, ha valaki beszereltette a saját rendszert, akár 70 százalékkal csökkentek a költségei a távhőrendszer díjszabásához képest – elevenítette fel az államtitkár. Meglátása szerint

az a megoldás, hogy a működő távhőrendszereket kell korszerűsíteni, hatékony rendszerek kiépítésével olyan versenyképes árakat szabni, hogy már ne érje meg senkinek saját kazánt működtetni.

Hozzátette, az államnak tudatosító kampányokat is kell folytatnia, rávilágítva, hogy a fűtés sokkal környezetbarátabb, mint a saját kazán.

Drágább a környezetbarát

Ma már elérhetőek azonban igazán „zöld” kazánok is, igaz, azoknak meg is van az áruk. Mint Horváth Attila, egy sepsiszentgyörgyi szakcég társtulajdonosa lapunknak elmondta, a korszerű távkazánok energiafogyasztás szempontjából is hatékonyabbak, környezetbarátabbak, ám drágábbak, mint a hagyományos kazánok. Rámutatott, például Háromszéken a lakosság 80 százaléka még mindig a régi típust vásárolja, miután legalább 1500 lej az árkülönbség a két típus között – hiába energiatakarékosabb a kondenzációs elven működő, tehát környezetbarát kazán, sokan nem tudnak erre áldozni. A hagyományos kazánt már 2500 lejért beszerelik, a modern változatért viszont 3800-4000 lejt kell kifizetni.

Horváth Attila hangsúlyozta, mindenképpen ez utóbbi jelenti a jövőt, az országban már vannak olyan térségek, ahol csak ilyent rendelnek. Kérdésünkre a szakember ugyanakkor arra is kitért, hogy az elmúlt években rengetegen lecseréltették a régi kazánt, ez az idén csúcsosodott, naponta két-három berendezést is le kell cserélniük. Ennek hátterében elsősorban a forgalmazók üzletpolitikája áll, hiszen olyan drágán adják a cserealkatrészeket, hogy tulajdonképpen „rákényszerítik” az ügyfeleket, hogy új kazánt vásároljanak. Ha az alkatrészcsere ezer lej, sőt gyakran nehéz beszerezni a pótalkatrészt, akkor inkább kiegészítik az összeget, és vásárolnak egy újat. „Fűtésszezonban már nem nagyon gondolkodnak az emberek, nem várnak napokat egy cserealkatrészre, inkább megvásárolják az új kazánt” – osztotta meg tapasztalatait a vállalkozó.

 

Dolgoznak a leválást tiltó tervezeten

A fali kazánok megadóztatásának ötlete nem új keletű, korábban már két szociáldemokrata (PSD) többségű kormány, a Năstase-, illetve a Ponta-kabinet is fontolgatta a kivetését, ám végül erre nem került sor. Most azt követően került szóba, hogy a parlament napirendjére tűzte a távhőrendszerekről való leválás megtiltását célzó törvénytervezet, amit a nyáron Klaus Johannis államfő visszaküldött megfontolásra a honatyák elé. Amúgy máris vannak olyan települések, amelyek önkormányzati határozattal megtiltották a leválást. Ilyen például Nagyvárad, igaz, mivel ott nincs földgáz a tömbházakban és több kertvárosi részen, nem is jöhet szóba a gázkazán, legfeljebb más alternatív megoldás. Ám egy ügyvéd korábban próbapert nyert, a bíróság kimondta, a polgároknak joguk van megválasztani, hogyan fűtenek.


Kormánypénzből vezetnék be a gázt és a villanyt

Olyan településeken építhetnek ki állami támogatással villamosenergia- és gázhálózatot, ahol jelenleg nincs bevezetve a két közszolgáltatás, illetve a meglévő rendszerek javítására és karbantartására is sor kerülhetne, amennyiben az RMDSZ törvénymódosító javaslatát a parlament alsóháza is elfogadja. A Bende Sándor Hargita megyei RMDSZ-es képviselő által kidolgozott javaslatról ugyanis szerdai ülésén kedvezően döntött a szenátus. „Jelenleg a háztartások alig fele fér hozzá a gáz- és villamosenergia-hálózathoz, számos olyan erdélyi kistelepülés van, ahova mindmáig egyáltalán nem vezették be a két közszolgáltatást” – hívta fel a figyelmet a szavazást követően Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
Hirdetés