
Kós Károly ülőszobrát 2022. június 3-án leplezték le az általa tervezett Kakasos templom előtt
Fotó: Rostás Szabolcs
Hajléka felszentelésének száztizedik évfordulóját ünnepli a hétvégén a Kolozsvár-Felsővárosi Református Egyházközség. A Kós Károly tervezte Kakasos templom parókus lelkésze, Kerékgyártó Zsolt szerint a polihisztor által megálmodott istenháza nem csak a gyülekezet hitéletének központi tere, hanem egy értékrendszerhez való ragaszkodást is jelent.
2024. május 30., 18:142024. május 30., 18:14
2024. május 30., 18:312024. május 30., 18:31
Felsorolni is nehéz lenne az Erdély, Kalotaszeg polihisztoraként is emlegetett Kós Károly építész által tervezett, a magyar építéstörténetbe és kulturális örökségbe beivódott Kárpát-medencei impozáns épületeket. Egytől egyig remekművek a sztánai Varjúvártól a Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonjain, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumon át templomokig, iskolákig, villákig és éttermekig. A számos templom közül sem könnyű kiemelni valamelyiket, ám mi mégis megtesszük, hiszen
A kincses város nyugati felében élő reformátusok a múlt század elején a grófi Nemes családtól vásároltak telket, amelynek egy részére az egyházközség újjászervezését követően templomot álmodtak meg. A tervezéssel eredetileg Spáda János helyi építőmestert bízták meg, akinek az elképzelése azonban több szempontból sem felelt meg az elvásároknak, így az egyház az akkor már Budapesten élő Kós Károlyhoz fordult, hogy mondjon véleményt a tervről, esetleg tegyen javaslatot is.
Istentisztelet a Kolozsvár-Felsővárosi Református Egyházközség 110 éves hajlékában
Fotó: Rostás Szabolcs
„A terv nekem nem tetszett... Ezt a véleményemet indokoltan írásban fejtettem ki, de javaslat helyett, egy ugyanakkora befogadóképességű templom vázlattervét készítettem el, melynek végösszege viszont 100 000 koronán belül maradt. Az egyházközség elfogadta véleményezésemet, valamint tervjavaslatomat is, és megbízott a kiviteli tervek elkészítésével” – írja le a templom tervének kissé kalandos történetét maga Kós Károly. Akinek elképzelését a presbitérium már ellenvetés nélkül jóváhagyta, szinte napra pontosan 111 évvel ezelőtt, 1913. június 1-jén elkezdődött az építkezés, majd a templomot 1914. március 22-én felszentelték.
Fotó: Rostás Szabolcs
Amelybe az alkotó a kalotaszegi templomok formakincséből és a népművészet motívumvilágából ihletett tapasztalatait mentette, de amelynek koncepciójában fellelhetők a századfordulóra jellemző szecessziós törekvések is. Követte a középkori eredetű katolikus templomokból átalakított református templomok példáját, a külsejében négy fiatornyos, a belsőben pedig a népi építészet sajátos elemeit – festett fakazettás mennyezet, szószék, úrasztala, padok – hordozó kalotaszegi templomok (bánffyhunyadi, magyargyerőmonostori vagy éppen a magyarvalkói templomok) példáit.
A templom legfontosabb díszítőeleme – amely megjelenik az oszlopfőkbe vésve, a tornyot koronázó díszítésként, a lámpaterveken, a templom kovácsoltvas kerítésén – a népi ornamentika egyik kedvelt motívuma, a kakas, amelyből a templom népszerű megnevezése is ered. Kós jól ismerte a népi hiedelem mellett a kakas egyetemes szimbolisztikáját is: a napfelkeltét jelző kukorékolása miatt a fény és a hajnal, ezáltal a születőben levő szellemi világosság madara; a hírnév, az éberség és a figyelem jelképe; ugyanakkor a keresztény felfogásban is szimbolikus jelentéssel bír, mert miután Péter apostol háromszor megtagadta Krisztust, megszólalt a kakas, ahogyan azt korábban Jézus megjósolta.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Szombaton 18 órától hálaadó ünnepséget tartanak, amelyen Alsóörs Református Kórusa fog szolgálni színvonalas műsorral, másnap, vasárnap 10 órakor pedig dr. Kálmán Csaba, a magyarországi testvérgyülekezet lelkipásztora hirdeti az igét. Ugyanakkor a hollandiai testvérgyülekezettől is érkeznek vendégek. Az anyaországi vendégek egyébként a korábbi tervek szerint 2020. június 4-én látogattak volna a kincses városba, ám az akkori találkozást a koronavírus-járvány meghiúsította, így most kapóra jött, hogy a nemzeti összetartozás napjához közeli időpontban jöjjenek, és együtt ünnepeljenek a kolozsvári testvérgyülekezettel.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Kerékgyártó Zsolt, a Kakasos templom parókus lelkésze a Krónikának elmondta, azt szeretnék, ha önmagán túlmutatna, hogy az épületet Kós Károly tervezte. „Mindamellett, hogy hitéletünk központi tere, jelentsen többet, olyan értékrendszerhez való ragaszkodást, amit az erdélyi magyarság, a transzilvanizmus, a konzervatív szemlélet képvisel. Kós Károly konzervatimimusa nem csak a templom stílusjegyeiben érzékelhető, mi arra törekszünk, hogy a gyülekezetünkben élő legyen a bibliai konzervativizmus is. Azt a biblicitáshoz való ragaszkodást helyezzük előtérbe, ami a kálvinista tanításnak is az alapja” – fejtette ki lapunknak a lelkipásztor.
Fotó: Jakab Mónika
Hozzátette, ez a szellemiség lengi be a közel kétezer hívet számláló gyülekezet életét, ennek jegyében zajlanak a különböző tevékenységek, találkozók, és ugyancsak ennek jegyében igyekeznek szebbé, mindenki számára elérhetővé tenni a fizikális teret és a lelki közösséget egyaránt. Ezzel Kerékgyártó Zsolt arra is utalt, hogy 2021-ben felújították a templom udvarát, ugyanakkor 2022. június 3-án a főbejárat előtt felavatták a tervező, Kós Károly – Erdélyben első – egész alakos szobrát, dr. Farkas Ádám, a Magyar Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotását. Ami pedig a lelki közösségre vonatkozik, sokat elárul a Kakasos templom gyülekezetében élő szokásokról, hogy a lelkipásztorok az istentiszteletek végén az egyházközség valamennyi résztvevő tagjával kezet szorítanak, majd a hívek kávé, tea, sütemény mellett is együtt lehetnek.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!