
Térhatású kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Rendhagyó módon mutatja be az Arad Megyei Múzeum régészeti osztálya a térségben feltárt leleteket, a kőkorszaktól kezdve a középkorig, kiemelt helyen mutatva be a Magyar Királyság idejéről fennmaradt műtárgyakat, az újszentannai Avar-dombot pedig háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel az érdeklődők.
2024. október 10., 19:112024. október 10., 19:11
A közönség számára a múlt hétvégén – az Aradi Magyar Napokra rászervezett Arad Megyei Napjai keretében – nyitották meg a Kultúrpalotában működő múzeumi részleget, amely a közelmúltban teljes felújításon esett át. Amint a természettudományi osztályon is szakítottak a hagyományos kiállítási módszerrel, és hol barlangi környezetet, hol esőerdőt idéző bemutatóteret hoztak létre a hozzátartozó hanghatásokkal együtt, akként
Különféle le leletekkel büszkélkedik a kiállítás
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Gazdag leletanyaggal büszkélkedhet a múzeum, a térségben ugyanis az őskőkorszakból, a neolitikumból, az ókorból, a népvándorlások korából és a középkorból származó tárgyakat találtak. Különösen értékes a Pécska környékén lelt több mint hatezer éves aranykincs, a Németszentpéter határában előkerült nőalakot ábrázoló kerámia,
– hívta fel a figyelmet Bogdan Blaga vezérigazgató-helyettes azon a történészkonferencián, amelyet október 6. alkalmából az aradi vértanúkról szerveztek a múlt pénteken a Kultúrpalotában.
Az 1913-ban épült Kultúrpalotában működik a megyei múzeum természettudományi, régészeti osztálya, a Képtár és az 1848-as Ereklyemúzeum
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az újszentannai Avar-dombot háromdimenziós rekonstrukció segítségével fedezhetik fel a látogatók. Méreteinél és leletgazdagságánál fogva, valamint történettudományi szempontból is ez az egyik legjelentősebb lelőhely Arad megyében.
Az első látogatók a megnyitó után
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A megyeszékhelytől mintegy 25 kilométerre fekvő, egykor sváb többségű városban az 1960-as években bukkantak egy földvár maradványaira, aminek a szakszerű feltárását 2008-ban kezdték meg. A település belterületétől néhány kilométerre délre található, a vasút által átszelt ovális alakú réz- és vaskori földvár (románul: Cetatea Veche) területén a tiszapolgári kultúrához köthető nekropoliszra és a hallstatti kultúra idejéből való dísztárgyakra, fegyverekre bukkantak.
Az erődítményt és a lakóházakat viszonylag hamar újjáépítették, és mintegy további 100 esztendeig prosperált a helység, amely gazdagsága révén vonzotta az ellenséges betöréseket.
Középkori fegyverzet
Fotó: Arad Megyei Múzeum
Időszámításunk előtt 1250-1200 tájékán pusztult el végleg a földvár a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján. A ritka bőséget jelzik a helyszínen talált arany és bronz műtárgyak, egyiptomi és mezopotámiai üveggyöngyök, a mai Csehország területéről származó grafitmaradványok.
Két éve egy körülbelül 1700 négyzetméteres, fából és agyagból készült épület maradványait is feltárták, Victor Sava archeológus szerint a mükénéi és a trójai civilizáción kívül ez a legnagyobb ismert a bronzkori építmény-maradvány.
Élethű a máglya tüze
Fotó: Arad Megyei Múzeum
A kiállítást máglyagyújtás, vetítések, korhű fegyverzetbe öltöztetett életnagyságú harcosok teszik színesebbé.

Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!