
Az oklevél-hamisítással vádolt Apjok Norbert kizárása után is a máramarosi magyarságot kívánta képviselni
Fotó: Facebook/Apjok Norbert
Tíz képviselő hétfőn arról tájékoztatta a bukaresti alsóház főtitkárságát, hogy egy parlamenten kívüli párt tagjaivá váltak. A listán egy magyar honatya neve is szerepel. Lépésüket kedden tudomásul vette a képviselőház.
2024. szeptember 03., 14:542024. szeptember 03., 14:54
2024. szeptember 03., 15:012024. szeptember 03., 15:01
A politikusok a DREPT (Dreptate și Respect în Europa pentru Toți – Igazságot és Tiszteletet Európában Mindenkinek) nevű alakulat színeiben tevékenykednek tovább.
A tíz honatya közül négyen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), hárman a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), ketten a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben szereztek mandátumot, egyikük pedig az RMDSZ listáján szerepelt. Azóta mindegyikükkel szakított pártjuk.
A második mandátumához jutott honatyával röviddel a 2020. decemberi választások után szakított a tulipános alakulat, arra hivatkozva, hogy nem teljesítette az RMDSZ által megszabott jelölési feltételeket. A politikus ugyanis hamis oklevéllel próbálta igazolni nem létező felsőfokú végzettségét.
Apjok négy nappal a parlamenti választások előtt nyilatkozatot juttatott el az RMDSZ elnökségéhez, amelyben vállalta, hogy – ha megválasztják – lemond a képviselői mandátumáról. Miután azonban az RMDSZ Máramaros megyében is képviselethez jutott, a szövetség megyei jelöltlistáját vezető Apjok Norbert letette a hivatali esküt, képviselői megbízatása visszaadását pedig arra hivatkozva utasította el, hogy „nem kapott választ” a lemondását kilátásba helyező nyilatkozatra az RMDSZ elnökségétől.
A szövetség 2021 februárjában közölte, semmilyen formában nem kíván együttműködni a képviselővel, a máramarosi magyarság parlamenti képviseletét pedig Szatmár megyei RMDSZ-es honatyákra bízták. Apjok függetlenként a képviselőház tagja maradt.

Tudomásul vette hétfőn a bukaresti képviselőház az RMDSZ arra vonatkozó tájékoztatását, hogy Apjok Norbert már nem tagja a szövetség alsóházi frakciójának, miután kizárták az alakulatból.
Az alsóház honlapjának tanúsága szerint
egyet 2022 novemberében írásban az illegális kutyaviadalokról és a macskák nemzetközi feketekereskedelméről, majd idén áprilisban felszólalt a Föld napjának ünneplése kapcsán. Emellett három kérdést is megfogalmazott a máramarosi elhagyatott bányák, a kutyaviadalok, illetve a petárdák okozta csendháborítás ügyében. Aláírásával négy törvénytervezet benyújtását támogatta. Facebook-oldala szerint Apjok kizárása után is a máramarosi magyarságot kívánta képviselni, rendszeresen fogadóórákat tartott a megyei kereskedelmi és iparkamara épületében.
Egyébként a DREPT új tagjai közül kettőt éppen hétfőn zárt ki „anyapártja”, az USR: a vâlceai Marian Lazărt és a suceavai Radu Ciorneit. Az ellenzéki alakulatban politizált korábban Daniel Liviu Toda (Temes megye) és Cristian Paul Ichim (Bákó) is. Az AUR Daniel Floreát (Bukarest), Daniel Sorin Ghebát (Dolj) és Florică Ică Calotát (Teleorman) „adja”, a PNL pedig Gheorghe Pecinginát (Gorj) és Liviu Ioan Balintot (Dâmbovița).
Ugyanakkor tárgyalásokat folytatnak Vlad Gheorghe európai parlamenti képviselővel is, aki idén szakított az USR-rel, függetlenként nem szerzett újabb EP-mandátumot.
mert felmerült a gyanú, hogy hozzá közel álló személyeket alkalmazott egyes intézményekbe, egyikük pedig szerződést kötött egy USR-hez köthető vállalkozó cégével.
Bár a képviselőházban éppen tíz honatya kell ahhoz, hogy frakciót is alakíthassanak, mivel nem egyazon párt színeiben voltak megválasztva, csupán „kollegiális” csoportot alkotnak. A Gândul portál forrásai szerint nem lesz vezetőjük a parlamentben, közösen hoznak döntéseket. Az államfőválasztáson független jelöltet támogatnának, aki Mircea Geoană lehet, ha elindul.
Egyébként kedden Marian Lazăr képviselő is közölte az alsóház plenáris ülésén, hogy nem kérelmezték új frakció alakítását, de
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakciójának alelnöke az Agerpres szerint hangsúlyozta, hogy Apjok Norbert nem az RMDSZ-ből igazolt át a DREPT-be, mert őt még 2021 februárjában kizárták az érdekvédelmi szervezetből. „Kérem, hogy ennek értelmében módosítsák a jegyzőkönyvet” – tette hozzá Benedek Zakariás.
Ionuţ Stroe nemzeti liberális párti képviselő konjunkturálisnak nevezte az új párt megjelenését a parlamentben. Úgy vélekedett, hogy azok a politikusok iratkoztak be az alakulatba, akiknek nincs esélyük újabb mandátumot szerezni a decemberi választásokon a korábbi pártjuk listáin. Ugyanakkor nemleges választ adott a felvetésre, hogy az új parlamenti párt esetleg Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes körül csoportosulna.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!