
Temesváron a Michelangelo felüljárónál és az Aradi úton szereltek fel az e-Sigur rendszerrel kompatibilis, „bírságosztó” traffipaxokat
Fotó: Facebook/Ruben Lațcău
Havonta 20 ezerszer hajtottak át a piroson felelőtlen sofőrök egyetlen városban a közúti kamerák felvételei szerint, amelyek eddig csak „figyeltek”, mostantól azonban élesben is bevetik őket az első romániai nagyvárosban a bírságosztó e-Sigur rendszer beüzemelésével.
2026. március 18., 16:232026. március 18., 16:23
Temesvár lesz az ország első városa, ahol beüzemelik az e-Sigur rendszerbe integrált fix traffipaxokat: azok a sofőrök, akiket gyorshajtáson érnek, postai úton kapják meg a bírságot. A tesztek már a héten elkezdődtek, néhány napon belül pedig az első bírságokat is kibocsátják.
Az adatok szerint csak Temesváron havonta 20 ezer alkalommal rögzítenek piros jelzésen áthajtást.
– fogalmazott Ruben Lațcău, a bánsági város alpolgármestere a Digi24 hírportál beszámolója szerint.
Gyakoriak a felvételek azokról a sofőrökről is, akik túllépik a megengedett sebességet. A hatóságok egy több száz megfigyelőkamerából és radarból álló rendszerrel rendelkeznek, amely rögzíti a szabálysértéseket, eddig azonban nem tudtak bírságokat kiküldeni, mert a berendezések nem voltak kompatibilisek a belügyminisztérium rendszerével.
Nemrég azonban két új, a román rendőrség informatikai rendszerébe integrált radart vásároltak, amelyek a következő napokban a hitelesítési szakaszba lépnek. Ezt követően automatikusan bekerülnek a belügyminisztérium e-Sigur rendszerébe, és a sebességhatárt túllépő sofőrök borítékban, otthonukba kapják meg a bírságot. A radarokat a város két nagyobb kereszteződésében szerelték fel.
„Általánossá vált a közlekedési fegyelmezetlenség, elsősorban azért, mert nincsenek büntető és ellenőrző intézkedések a közlekedési fegyelmezetlenséggel szemben” – nyilatkozta a Digi24-nek Ruben Lațcău, Temesvár alpolgármestere. Az első új radarok üzembe helyezése után a hatóságok az összes forgalmas kereszteződésre ki akarják terjeszteni a rendszert.
Mint ismeretes, egyre nagyobb területet hálóz be Romániában az e-Sigur nevű közúti ellenőrző- és bírságolórendszer, amely 2025 eleje óta mobil, az út szélére időnként kihelyezett sebességmérők révén „szedi áldozatait”, viszont hamarosan több száz fix traffipaxot is beüzemelnek országszerte.
A digitális rendszer újdonsága, hogy a gyorshajtókat, szabálysértőket nem állítják már meg a rendőrök. A kihelyezett sebességmérők, kamerák felvételei bekerülnek az integrált közúti forgalomfigyelő rendszerbe, majd a jármű tulajdonosának azonosítása és értesítése nyomán azonosítják és megbírságolják a járművezetőt.
A rendszer településeken belül is automatikusan jelzi a közlekedési szabálysértéseket, azonosítja a hatóságok által körözött vagy felfüggesztett forgalmi engedéllyel közlekedő járműveket, illetve azokat, amelyek tulajdonosai nem fizették be az úthasználati díjat.
A rendszerbe integrált kamerák nemcsak a megengedett sebességtúllépését képesek észlelni, hanem
A rendszer az észlelt szabálysértésekről riasztást ad ki, ugyanakkor automatizálják a feljelentés elkészítését és a szabálysértés szankcionálását is, az e-Sigur észlelései alapján ugyanis automatikusan szabálysértési eljárás indul, amelyről elektronikus aláírással hitelesített formában értesítik az érintetteket.
Bár régebben számos fix radar működött az erdélyi, romániai utakon is, másfél évtizeddel ezelőtt a román rendőrség betiltotta a helyi önkormányzatok által felszerelt és üzemeltetett berendezéseket, ugyanis számos közbeszerzési probléma övezte telepítésüket, és a megbírságolt sofőrök is rengeteg panaszt nyújtottak be a rendszer hibáira hivatkozva.
Azóta nem teremtettek megfelelő jogszabályi és technikai keretet a fix radarok felszerelésére. A meglévő kamerák sebességet nem mérhetnek, csupán biztonsági-térfigyelő kameraként működnek, illetve egyesek az útadó (vignetta) kifizetését ellenőrzik. Azonban a bukaresti parlament által 2022 decemberében elfogadott törvény immár lehetővé teszi felszerelésüket.

Egyre nagyobb területet hálóz be Romániában az e-SIGUR közúti ellenőrző- és bírságolórendszer, amely egyelőre mobil sebességmérők révén „szedi áldozatait”, viszont hamarosan több száz fix traffipaxot is kihelyeznek országszerte.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
szóljon hozzá!