
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Mintegy 70 százalékban készültek el Nagyvárad egyik legimpozánsabb műemlék épületének, a Bihar Megyei Tanács leendő székhelyének felújítási és korszerűsítési munkálatai – a Fő utcai volt pénzügyi palota, majd poliklinika fokozatosan visszanyeri egykori pompáját.
2024. augusztus 07., 14:152024. augusztus 07., 14:15
2024. augusztus 07., 16:332024. augusztus 07., 16:33
A megyei önkormányzat sajtóosztálya által a Krónikához eljuttatott közlemény szerint jelenleg a belső udvaron festik a homlokzat utolsó részét, restaurálják a díszítőelemeket, és felszerelik az utolsó villanykábeleket is. Ezt követően befejezik a festést és lerakják a padlózatot. Az ingatlan építészeti, történeti értékének megóvása érdekében a díszítőelemeket teljes mértékben restaurálják – húzza alá a közlemény. Amely szerint
Az új közigazgatási központban fog átköltözni a megyei tanács saját apparátusa és az önkormányzatnak alárendelt intézmények munkatársai.
A felújítási munkálatok magukba foglalják az épület megerősítését ott, ahol szükséges, továbbá
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Restaurálják ugyanakkor a tetőzetet, a homlokzatot, helyreállítják az elektromos, a vízvezeték- és fűtéshálózatot, kiépítik a tűzvédelmi rendszert. Külső javításokat is végeznek, és egyes tereket tetőtér-beépítéssel bővítenek. A munkálatok során hangsúlyt fektetnek az épület energiahatékonyságának növelésére, így jelentősen csökkenek a működtetési költségek – közölte a megyei tanács.
Amint arról korábban írtunk, a felújítási munkálatok 2022 augusztusában kezdődtek el. A kivitelezési munkálatokkal a Drum Asfalt, a Constructorul Sălard és a Drumuri Bihor cégekből álló konzorciumot bízták meg. A beruházás teljes összege 48 059 810,97 lej áfával együtt. A beruházást a Bihar Megyei Tanács saját költségvetéséből és európai uniós alapokból finanszírozzák.

Saját forrásból lát hozzá, de európai uniós támogatással fejezné be Nagyvárad egyik leglátványosabb műemlék épületének felújítását a Bihar megyei önkormányzat. Az intézmény új székhelye 2025-re készülne el.
Mint ismeretes, a Fő utca 35. szám alatti ingatlan évtizedek óta elhagyatottan áll, Bolojan még nagyváradi polgármesterként sürgette a felújítását, megyei tanácselnökként most neki kell végrehajtani azt.
Az ingatlant a múlt század elején az irgalmas rend építette, saját telkére, majd bérbe adta az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának. A megyei tanács a bérleti szerződésre hivatkozva megtámadta a restitúciós bizottság 2012-es határozatát, ugyanis szerintük ez azt bizonyítja, hogy a palota valójában a magyar állam tulajdona volt, így napjainkban a román államot illeti meg.
Az ifjú Rimanóczy Kálmán tervezte eklektikus stílusú volt pénzügyi palota építése 1899-ben kezdődött és 1900-ban már át is adták az ingatlan.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán fellebbezi meg az irgalmasok által épített nagyváradi pénzügyi palota visszaállamosításáról szóló döntést a katolikus egyház. Böcskei László megyéspüspök szerint itthon is új pert indítanak.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!