
A látványterv szerint így fog kinézni a felújított Fő utcai ingatlan
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Saját forrásból lát hozzá, de európai uniós támogatással fejezné be Nagyvárad egyik leglátványosabb műemlék épületének felújítását a Bihar megyei önkormányzat. Az intézmény új székhelye 2025-re készülne el.
2022. március 30., 10:112022. március 30., 10:11
2022. március 30., 10:112022. március 30., 10:11
Évtizedes huzavona után végre nekilátnak Nagyvárad egyik fontos műemlék épülete, az egykori pénzügyi palota felújításának. A nem mindennapi munkálatra a napokban írták alá a kivitelezési szerződést, közölte a tulajdonos Bihar megyei önkormányzat sajtószolgálata.
A megyei tanács szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében rámutat, hogy az intézmény majdani székhelyét a Drum Asfalt, Constructorul Sălard és Drumuri Bihor cégek alkotta konzorcium újítja fel. A nagyszabású restaurálási munkálat értéke áfa nélkül 29 567 851,26 lej, a kivitelezési idő pedig 31 hónap.
Ilie Bolojan megyei tanácselnök szerint a kivitelezők már a napokban hozzáfognak az építőtelep megszervezéséhez, és április végén elkezdődhet a tulajdonképpeni munka. Az építkezés a tanácselnök szerint 2024 végéig tart majd, 2025-ben a Bihar megyei önkormányzat már az új, Fő (Republicii) utcai székhelyen fogadná az ügyfeleit.
Bolojan szerint itt a megyei önkormányzatnak alárendelt összes intézmény elfér majd, melyek jelenleg más-más helyszínen működnek, mivel nem volt elegendő hely a prefektúrával közösen használt Széchenyi (Traian) téri ingatlanban.
– fogalmazta meg a célt Bolojan. Rámutatott, hogy a felújítás során átstrukturálnak termeket, belső felújításokat hajtanak végre, felújítják a külső homlokzatokat, tetőszerkezetet, de az elektromos hálózatot, a távfűtési rendszert is kicserélik, a mosdókat felújítják, és új tűzvédelmi berendezést kap az impozáns ingatlan.
A külső felújítás során az épület egyes részein a tetőteret is beépítik, áll a közleményben, és az is cél, hogy a jövőben hőtakarékos legyen az ingatlan. „Nagyvárad egyik legszebb, az első világháború előtt épült ingatlana a felújítás után egy építészeti kiindulópont lesz” – ígéri a városlakóknak Ilie Bolojan, aki szerint a pénzügyi palota helyreállításával valóban a város épített örökségét is mentik.
A Bihar megyei önkormányzat egyébként – mint arról beszámoltunk – a római katolikus egyháztól szerezte meg a korábban visszaszolgáltatott palotát, miután az számos kedvező bírósági ítélet után 2016 decemberében elveszítette tulajdonát.
Az ingatlant a múlt század elején az irgalmas rend építette, saját telkére, majd bérbe adta az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának. A megyei tanács a bérleti szerződésre hivatkozva megtámadta a restitúciós bizottság 2012-es határozatát, ugyanis szerintük ez azt bizonyítja, hogy a palota valójában a magyar állam tulajdona volt, így napjainkban a román államot illeti meg.

Akadt jelentkező az egykori nagyváradi pénzügyi palota felújítására – adta hírül a Bihar megyei önkormányzat. A múlt század fordulóján épült impozáns ingatlan modern intézményszékhellyé való alakítását uniós forrásokból finanszíroznák.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!