
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Mintegy 70 százalékban készültek el Nagyvárad egyik legimpozánsabb műemlék épületének, a Bihar Megyei Tanács leendő székhelyének felújítási és korszerűsítési munkálatai – a Fő utcai volt pénzügyi palota, majd poliklinika fokozatosan visszanyeri egykori pompáját.
2024. augusztus 07., 14:152024. augusztus 07., 14:15
2024. augusztus 07., 16:332024. augusztus 07., 16:33
A megyei önkormányzat sajtóosztálya által a Krónikához eljuttatott közlemény szerint jelenleg a belső udvaron festik a homlokzat utolsó részét, restaurálják a díszítőelemeket, és felszerelik az utolsó villanykábeleket is. Ezt követően befejezik a festést és lerakják a padlózatot. Az ingatlan építészeti, történeti értékének megóvása érdekében a díszítőelemeket teljes mértékben restaurálják – húzza alá a közlemény. Amely szerint
Az új közigazgatási központban fog átköltözni a megyei tanács saját apparátusa és az önkormányzatnak alárendelt intézmények munkatársai.
A felújítási munkálatok magukba foglalják az épület megerősítését ott, ahol szükséges, továbbá
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Restaurálják ugyanakkor a tetőzetet, a homlokzatot, helyreállítják az elektromos, a vízvezeték- és fűtéshálózatot, kiépítik a tűzvédelmi rendszert. Külső javításokat is végeznek, és egyes tereket tetőtér-beépítéssel bővítenek. A munkálatok során hangsúlyt fektetnek az épület energiahatékonyságának növelésére, így jelentősen csökkenek a működtetési költségek – közölte a megyei tanács.
Amint arról korábban írtunk, a felújítási munkálatok 2022 augusztusában kezdődtek el. A kivitelezési munkálatokkal a Drum Asfalt, a Constructorul Sălard és a Drumuri Bihor cégekből álló konzorciumot bízták meg. A beruházás teljes összege 48 059 810,97 lej áfával együtt. A beruházást a Bihar Megyei Tanács saját költségvetéséből és európai uniós alapokból finanszírozzák.

Saját forrásból lát hozzá, de európai uniós támogatással fejezné be Nagyvárad egyik leglátványosabb műemlék épületének felújítását a Bihar megyei önkormányzat. Az intézmény új székhelye 2025-re készülne el.
Mint ismeretes, a Fő utca 35. szám alatti ingatlan évtizedek óta elhagyatottan áll, Bolojan még nagyváradi polgármesterként sürgette a felújítását, megyei tanácselnökként most neki kell végrehajtani azt.
Az ingatlant a múlt század elején az irgalmas rend építette, saját telkére, majd bérbe adta az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának. A megyei tanács a bérleti szerződésre hivatkozva megtámadta a restitúciós bizottság 2012-es határozatát, ugyanis szerintük ez azt bizonyítja, hogy a palota valójában a magyar állam tulajdona volt, így napjainkban a román államot illeti meg.
Az ifjú Rimanóczy Kálmán tervezte eklektikus stílusú volt pénzügyi palota építése 1899-ben kezdődött és 1900-ban már át is adták az ingatlan.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán fellebbezi meg az irgalmasok által épített nagyváradi pénzügyi palota visszaállamosításáról szóló döntést a katolikus egyház. Böcskei László megyéspüspök szerint itthon is új pert indítanak.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
szóljon hozzá!