Hirdetés

Közúti razzia újságírók jelenlétében az E60-as főúton: forgalomból kivont autók, súlyos műszaki hibák (VIDEÓ)

közút

Közúti razzia Kolozs megyében: sok a gond a gépkocsik műszaki állapotával

Fotó: Orbán Orsolya

Országos méretű közúti ellenőrzés-sorozat zajlott kedden a DN1–E60-as főút mentén Bukaresttől Nagyváradig és a román–magyar határig: a rendőrség, a RAR és az ISCTR szakemberei a műszaki állapotot, az ittas vezetést és a közlekedési fegyelmet vizsgálták, több járművet pedig azonnal kivontak a forgalomból. Kolozs megyében kilenc helyen tartottak közúti ellenőrzést.

Makkay József

2026. január 20., 19:252026. január 20., 19:25

2026. január 20., 19:332026. január 20., 19:33

Országos akció keretében rendeztek közúti razziát a DN1–E60-as országút mentén található megyék rendőr-főkapitányságai közösen a Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR) és a Közúti Szállítás Állami Ellenőrző Felügyelőség (ISCTR) képviselőivel kedd délben, Bukaresttől Nagyváradig és a román–magyar határig.

Kolozs megyében kilenc ellenőrző pontot alakítottak ki a rendőrök, amelyek közül a Szászfenes és Magyarlóna határában, a körforgalom előtti helyszínre meghívták a megyei rendőr-főkapitánysághoz akkreditált újságírókat, fotósokat és operatőröket is.

Más megyei rendőr-főkapitányságoktól eltérően a Kolozs megyei rendőrök rendszeresen szerveznek közös akciókat újságírók jelenlétében,

mert – ahogyan Ionuț Andrei Petruța helyettes rendőrbiztos, a Kolozs Megyei Közlekedésrendészeti Szolgálat vezetője fogalmazott – láthatóvá akarják tenni a rendőröket és azok munkáját, ezzel is csökkentve a balesetek számát.

közút Galéria

A RAR szakemberei ellenőrizik a kerekeket

Fotó: Orbán Orsolya

Több megállított gépkocsivezetőnek azonban nem volt ínyére az újságírók jelenléte, főként azoknak nem, akiknek járműveinél a RAR szakemberei komoly műszaki gondokat fedeztek fel.

Hirdetés

Az egyik személygépkocsi téli gumiabroncsa például szinte teljesen kopott volt, alig látszódtak rajta a recék: az ellenőrzést végző szakember szerint egy ilyen járművel közlekedni nemcsak télen veszélyes, hanem nyáron is. A helyzetet súlyosbította, hogy a fékpofák is lekoptak, így a sofőr legalább két hétre búcsút mondhatott a jármű forgalmi engedélyének.

A gépkocsitulajdonosnak két hét áll rendelkezésére ugyanis, hogy a jegyzőkönyvben rögzített műszaki hibákat kijavítsa,

és egy szervizben kiállított igazolással kaphatja vissza a rendőrségtől a forgalmi engedélyt.

közút Galéria

A Gépjármű-nyilvántartó Hivatal és a rendőrség közös akciója

Fotó: Makkay József

Egy megállított haszonjármű sofőrje sem úszta meg: amikor az ellenőrök benéztek a jármű alá, kiderült, hogy az alvázat lyukacsosra ette a rozsda, amelynek rendbetétele drága mulatságnak ígérkezik a tulajdonos számára. Az egyik RAR-szakember a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy gyakori hiba a futómű problémája is. Ilyenkor télen, a hidegben nem szokták felemelni az autó elejét, de tavasztól késő őszig ez a fajta ellenőrzés is része a razziáknak. A kerekek elforgatásával azonban így is számos rendellenességre derülhet fény, ha rossz a jármű műszaki állapota. Ilyen esetben előfordul, hogy felelősségre vonják azt az autószervizt is, ahol a gépkocsi úgymond átment a műszaki vizsgán, több ilyen büntetőeljárás született már.

Közúti ellenőrzések: éjszaka és reggel több az ittas sofőr

Ittas sofőr nem akadt fenn a rostán, de Iulian-Florin Timșa rendőrfelügyelő, a Kolozs Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: az éjszakai és reggeli ellenőrzések során sajnos még mindig gyakori, hogy valaki alkoholfogyasztás után ül volánhoz. Az alkoholszondás mérések azonban többnyire az alacsonyabb, bírságkategóriába tartozó értékeket mutatják ki, amelyek miatt három hónapra bevonják a vezetői engedélyt.

közút Galéria

A gépkocsik ellenőrzése a felnyitott motorháznál kezdődik

Fotó: Orbán Orsolya

A szóvivő szerint amikor az intézkedő rendőr 24 órás őrizetbe vételre kényszerül, ott már súlyos ittas állapotot mutat ki a vérvizsgálat. Az őrizetbe vétel minden esetben különösen indokolt kell legyen, ezért az összes ellenőrzésnek csak kis hányadát érinti, és minden esetben az ügyészség felügyelete mellett indul és zajlik a büntetőeljárás.

Portálunk megkérdezte Ionuț Andrei Petruța helyettes rendőrbiztost, van‑e kézzelfogható eredménye a megszaporodott ellenőrzéseknek.

A szakember szerint a statisztikák egyértelműen bizonyítják, hogy a rendőrségi munka eredményessége szorosan összefügg a balesetek számának csökkenésével, amely tavaly már kedvező adatokat mutatott.

közút Galéria

Ömlik a rozsda a megkopogtatott alvázról

Fotó: Orbán Orsolya

Húsz százalékkal kevesebb rendőr Kolozs megyében

„Az embereknek azt kell látniuk, hogy mi nem az ellenségeik, hanem a segítőik vagyunk. A javukat szolgáljuk akkor, amikor határozottan fellépünk a balesetek okainak kiküszöböléséért, elsősorban a gyorshajtók számának csökkentésével” – fogalmazott.

  • Tapasztalatai szerint az utóbbi években jelentősen javult a rendőrök és a gépkocsivezetők közötti kapcsolat: az emberek többsége elismeri, ha hibázott.

  • Ehhez hozzájárul az is, hogy évről évre javul a közúti infrastruktúra: a rendőrség külön osztálya foglalkozik a jelzőtáblák karbantartásával, ezen a téren látványos előrelépés tapasztalható.

Iulian-Florin Timșa szerint a tájékoztató kampányok hatásának köszönhető, hogy

idén látványosan kevés olyan esetük volt, amikor téli gumiabroncs nélküli járműveket kellett kiszűrni a forgalomból:

az emberek megértették, hogy saját és mások életét kockáztatják, ha hóban nyári gumikkal közlekednek.

közút Galéria

Ionuț Andrei Petruța helyettes rendőrbiztos, a Kolozs Megyei Közlekedésrendészeti Szolgálat vezetője tájékoztatja a sajtó képviselőit

Fotó: Orbán Orsolya

A beszámoló szerint a rendőrök napi rendszerességgel tartanak közúti ellenőrzéseket – az E‑Sigur sebességmérő rendszert is folyamatosan használják Kolozs megyében –, így a nagy számok törvénye alapján nagyobb eséllyel „horogra kerülnek” a szabálytalankodók. Mindez annak ellenére történik, hogy a Román Rendőrség krónikus emberhiánnyal küzd. Kolozs megye ilyen szempontból viszonylag jól áll: a szükséges állománynak csupán a húsz százaléka hiányzik, míg főként dél-romániai megyékben ez az arány jóval magasabb.

közút Galéria

Minden megállított járművezetőnek ellenőrzik az okmányait és alkoholtesztet végeznek

Fotó: Orbán Orsolya

közút Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Alkohol- és drogtesztek: így zajlott egy integrált rendőrségi akció Kolozs megyében
Alkohol- és drogtesztek: így zajlott egy integrált rendőrségi akció Kolozs megyében

Integrált közúti ellenőrzést folytattak kedden a DN1-es főúton országszerte. Kolozs megyében a rendőrök a Bányabükk térségében végzett ellenőrzésekre meghívták a sajtó képviselőit is. A rendőrök elsősorban alkoholtesztet végeztek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
Hirdetés