
Kovács István unitárius püspök szerint nem szabad azt hinni, hogy a sátáni erők győzedelmeskedhetnek
Fotó: Médiatér
Kovács István unitárius püspök szerint az ukrajnai háború közepette imádkozni és tenni kell a kárpátaljai magyarokért, ezért a magyar egyházak együttműködnek a harcok által fenyegetett közösség megsegítéséért.
2022. február 26., 11:562022. február 26., 11:56
2022. február 26., 12:032022. február 26., 12:03
A Magyar Unitárius Egyház Kolozsvárt január végén felszentelt püspöke a Krónikának nyilatkozva hihetetlennek nevezte, hogy újból aktuális lett, amiről azt hittük, hogy a történelemkönyvek világához tartozik, és csak az idős nemzedék beszél róla: a háborúk korszaka. „Hihetetlen, hogy a délszláv háború után újból a szomszédban dörögnek a fegyverek, mélységeiben rendíti meg az ember biztonság- és igazságérzetét. Majd miután a megrendülésen túljut az ember, nyilván felmerül a kérdés, hogy mit tehetünk ebben a helyzetben” – kommentálta lapunknak az egyházfő az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott háborút.
Kovács István fontos teendőnek nevezte egyházi elöljáróként üzenni a híveknek, hogy ne veszítsék el a reményüket, ne higgyék, hogy a sátáni erők győzedelmeskedhetnek. „Ezek ideig-óráig csatát nyerő állapotok, de hisszük, hogy az isteni igazságosság és jóság továbbra is az, amelyik uralja az életünket. Efelé kell forduljunk, és nagyon éberek kell legyünk. Amikor hátat fordítunk a jóistennek, akkor ilyen veszélyeknek vagyunk kitéve” – fogalmazott a Magyar Unitárius Egyház kolozsvári püspöke.
Kovács István aláhúzta, ebben a helyzetben a legfontosabb, hogy odafigyeljünk a Kárpátalján élő magyar testvéreinkre. A Magyar Unitárius Egyház Gondviselés Segélyszervezete már csatlakozott a református egyház által létrehozott Kárpát-medencei hálózathoz, a magyar egyházak püspökei pedig egyeztetni fognak arról, mit tudnak konkrétan tenni a segélyszervezetekkel együtt az Ukrajnából érkező menekültek megsegítése érdekében. Emellett a püspök felvette a kapcsolatot Grezsa Istvánnal, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztossal is az egyházi segítségnyújtás felajánlása céljából. „Biztos, hogy menekültáradat elé nézünk. Imádkozunk is a bajba jutott sorstársainkért, de tenni is akarunk értük, segíteni akarjuk őket” – nyilatkozta a Krónikának Kovács István püspök.
Emberek ezrei menekülnek Ukrajnából a háború elől a román-ukrán határszakaszon is
Fotó: Cristian Lupașcu/Agerpres
Közben a magyar kormány a szombattól hívható 1357-es nemzeti segélyvonalat létesített, amelynek hívásával 500 forinttal lehet támogatni a Híd Kárpátaljáért összefogást, ezen kívül egy számlaszámot – 11711711-22222222 – is nyitott az adományoknak. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára közölte: a Híd Kárpátaljáért összefogás részeként a karitatív szervezetek szálláshelyek és befogadó családok jelentkezését, valamint étkezési kapacitások és tartós élelmiszer felajánlását, vállalkozók, önkormányzatok és magánszemélyek felajánlásait is várják Magyarországon. A szervezett és összehangolt segítségnyújtásban a Katolikus Karitász, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, a Magyar Református Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány és a Magyar Vöröskereszt is részt vesz.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!