Hirdetés

Kizárta soraiból és okmányhamisítással vádolja Apjok Norbertet az RMDSZ

Az ellene hozott szankció ismeretében Apjok Norbertnek nem lesz hosszú politikai jövője az RMDSZ-ben •  Fotó: Apjok Norbert/Facebook

Az ellene hozott szankció ismeretében Apjok Norbertnek nem lesz hosszú politikai jövője az RMDSZ-ben

Fotó: Apjok Norbert/Facebook

Megvonta a politikai bizalmat Apjok Norberttől, és kizárta a parlamenti képviselőt az RMDSZ-ből a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT), amely szerint a politikus becsapta az alakulat vezető testületeit és választóit azáltal, hogy saját maga által is utólag elismerten hamis diplomát mutatott be. Az RMDSZ döntéshozó szerve szerint a diplomabotrányba keveredett Apjok esetében felmerül az okmányhamisítás alapos gyanúja.

Rostás Szabolcs

2021. február 01., 20:052021. február 01., 20:05

2021. február 01., 22:172021. február 01., 22:17

A decemberben második mandátumát elkezdő Máramaros megyei honatya és a szövetség vezetősége között amiatt robbant ki konfliktus, hogy úgy szerzett képviselői mandátumot, hogy nem teljesítette az RMDSZ által megszabott feltételeket. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ugyanis tavaly feltételül szabta a felsőfokú végzettséget jelöltjei számára, a 31 éves Apjok Norbert pedig egy angliai e-kereskedelmi kurzus diplomáját csatolta, amelyről azt állította, hogy neki „úgy adták el”, mint felsőfokú tanulmányt.

A nagybányai politikus négy nappal a decemberi parlamenti választások előtt olyan nyilatkozatot juttatott el az RMDSZ elnökségéhez, amelyben vállalta, hogy – ha megválasztják – lemond a képviselői mandátumáról. Két nappal később iktatta is a lemondását az RMDSZ területi szervezeténél.

Hirdetés

A parlamenti választások után Kelemen Hunor szövetségi elnök arra kérte Apjokot, vegye át mandátumát, szavazza meg az új kormányt, és még a 2020-as év végéig adja vissza a mandátumot. A politikus azonban ezt megtagadta, és az RMDSZ vezetőinek többszöri felszólítására sem mondott le képviselői tisztségéről. A SZÁT hétfői ülésén a Szövetségi Etikai és Fegyelmi Bizottság tagjainak véleményezése alapján megállapította, hogy Apjok Norbert becsapta az RMDSZ vezető testületeit és választóit azáltal, hogy saját maga által is utólag elismerten hamis diplomát mutatott be. „Súlyosan és ismételten megkárosította a Szövetséget, csorbította annak hírnevét, ezért a testület megvonta a politikai bizalmat Apjok Norberttől és kizárta őt az RMDSZ-ből” – ismertette a döntést az alakulat hírlevele. Apjok kizárásával 21-ől 20-ra csökken a képviselőházi RMDSZ-frakció létszáma.

A közlemény szerint Apjok Norbertnek lehetősége volt élni védekezéshez való jogával, a képviselő pedig a vádakra szóban reagált. Döntése meghozatalakor az RMDSZ bizonyítottnak találta azt a vádat, miszerint Apjok hamis hivatalos akták bemutatása által szándékosan és ismételten félrevezette a szövetség helyi és országos illetékes döntéshozó testületeit, hamis nyilatkozat-tételt tett, valamint szabálysértést követett el a kötelező felsőfokú végzettségre vonatkozó kritérium teljesítésének tekintetében, amit saját kezűleg aláírt nyilatkozatban ismert el.

korábban írtuk

Az RMDSZ vezetőségével szembemenve megtartja képviselői mandátumát Apjok Norbert
Az RMDSZ vezetőségével szembemenve megtartja képviselői mandátumát Apjok Norbert

Dacol az RMDSZ vezetőségével, és nem hajlandó megválni képviselői mandátumától a máramarosi Apjok Norbert, akit azután szólított fel lemondásra a szövetség vezérkara, hogy kiderült: állításával ellentétben nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel. 

Az RMDSZ szerint a képviselő tette kimerítette a bizalommal való visszaélés és a félrevezetés fogalmát a „csalással megszerzett mandátumáról való lemondását illetőleg”, amelyet a szövetséghez benyújtott írásos nyilatkozatában vállalt, majd utólag megszegett.

Ezen túlmenően a szövetség vezetősége azt is megállapította, hogy Apjok kárt okozott az RMDSZ közvélemény általi megítélésében azzal, hogy az önkéntesen vállalt lemondási nyilatkozat megszegését a szövetség mulasztásaként tüntette fel.

Apjok ugyanis többek között azt állította, egyetlen papírt sem írta alá úgy, hogy arról a szövetség vezetőségével előzetesen ne egyeztetett volna, illetve kijelentette: az SZKT-határozatba foglalt szabályzat nem volt egyértelmű a felsőfokú végzettség követelményének kérdésében. Az RMDSZ szerint továbbá Apjok esetében felmerül az okmányhamisítás alapos gyanúja, mivel „elismerten hamis diplomáját mai napig nem tisztázta, hogy ő maga vagy más hamisította”.

Frissítés

A politikus erkölcsi kötelességének tartja mandátuma folytatását
Apjok Norbert – aki továbbra sem hajlandó válaszolni lapunknak az ügyben feltett kérdéseire – közösségi oldalán posztolt bejegyzésben reagált a kizárására, amelyet elfogad ugyan, de – „az adott máramarosi helyzetet figyelembe véve” – nem tartja a „közösség érdekeit szolgáló intézkedésnek”. Emlékeztetett, hogy nyilvánosan elismertem, követett el hibát, amiért elnézést kért, és aláveti magam a szankcióknak, de továbbra is dolgozni szeretne a közösség érdekében. A politikus azt állítja, abban a pillanatban, amikor letette a képviselői esküt, a 2006/96-os számú törvény értelmében a parlamentben megváltozott a jogállása. „E szerint a mandátum gyakorlása közben a képviselő a lakosság szolgálatában áll. Erről a mandátumról szavazással döntöttek a választók. Jelen pillanatban tehát felelősséggel tartozom azok iránt, akik megbíztak a képviselet ellátásával” – szögezte le a bejegyzésében önmagát Máramaros megye parlamenti képviselőjének megnevező Apjok. Szerinte a máramarosi szórványközösség az elmúlt négy évben elvégzett munka és eredmények tudatában szavazott számára bizalmat, ezért erkölcsi kötelességének érzi folytatni a mandátumát. „Továbbra is minden máramarosi magyar képviselője szeretnék lenni, és a közösség megújulása, a tétlenség megszüntetése, a munka felvállalása érdekében fogok dolgozni” – szerepel a politikus bejegyzésében.

A Szövetségi Állandó Tanács felkérte az RMDSZ parlamenti frakcióit, a továbbiakban biztosítsák a Máramaros megyei magyarok kieső képviseletét, továbbá a szövetség kormányzati tisztségviselőit, az Országos Önkormányzati Tanácsot és az Ügyvezető Elnökséget arra kéri, fordítsanak kiemelt figyelmet a megyében megfogalmazott programok támogatására.

korábban írtuk

RMDSZ: Apjok becsapta a magyar választókat
RMDSZ: Apjok becsapta a magyar választókat

Hamisítással is vádolja az RMDSZ a diplomabotrányba keveredett Apjok Norbert parlamenti képviselőt. A mandátumáról lemondani nem hajlandó honatya ügyét a héten tárgyalja az RMDSZ Nagybánya területi szervezetének választmánya.

Apjok különben korábban a Krónikának úgy nyilatkozott: amikor iktatta jelöltségét, nem honosított oklevelet adott le, időközben pedig „kiderült” a diplomáról, hogy nem is lehet honosítani. Székely István, az RMDSZ Nagybánya területi szervezetének ideiglenes elnöke ugyanakkor megerősítette lapunknak, hogy a képviselő december 3-án átadott az RMDSZ-nek egy román nyelvű nyilatkozatot, amelyben azt írja: tudatában van annak, hogy a diplomája hamis, ezáltal nem tesz eleget az RMDSZ követelményeinek, emiatt le fog mondani mandátumáról, mivel nem kíván olyan előnyhöz jutni, amire nem jogosult. Mint arról beszámoltunk, ez a nyilatkozat nem ugyanaz azzal a szintén román nyelvű levéllel, amely nyilvánosságot is kapott, és amelyben a nagybányai politikus indoklás nélkül jelenti be, hogy le fog mondani képviselői mandátumáról, ha ismét bejut a törvényhozásba.

A Krónika írásban fordult a nagybányai bírósági, valamint a Máramaros megyei törvényszéki ügyészséghez a kérdéssel, miszerint tavaly született-e feljelentés a parlamenti képviselő diplomájának ügyében. A két nyomozó hatóság közül egyelőre a törvényszéki ügyészségtől kaptunk választ, miszerint Apjok Norbert névre nem iktattak feljelentést.

korábban írtuk

Diplomabotrány: nem közelednek az RMDSZ és képviselője közötti álláspontok
Diplomabotrány: nem közelednek az RMDSZ és képviselője közötti álláspontok

Az RMDSZ továbbra is várja Apjok Norbert lemondását, a parlamenti képviselő azonban továbbra sem hajlandó megválni mandátumától – röviden így foglalható össze az alakulatával diplomabotránya miatt nézeteltérésbe keveredett politikus ügye az RMDSZ Nagybánya területi szervezete választmányának ülése után. A tes

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
Hirdetés