
Apjok Norbert 2016 óta tagja a román képviselőháznak
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Dacol az RMDSZ vezetőségével, és nem hajlandó megválni képviselői mandátumától a máramarosi Apjok Norbert, akit azután szólított fel lemondásra a szövetség vezérkara, hogy kiderült: állításával ellentétben nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel. A politikus arra hivatkozik: bár a decemberi választások előtt iktatta lemondását a listáról, erre nem kapott választ, így letette az esküt.
2021. január 07., 17:032021. január 07., 17:03
2021. január 08., 07:092021. január 08., 07:09
Az RMDSZ vezetősége szerint Apjok Norbert parlamenti képviselő félrevezette a szövetséget, amikor azt állította, hogy rendelkezik felsőfokú végzettséggel, ezért a honatya lemondását követeli. A decemberben második mandátumát megszerző Máramaros megyei honatya tanulmányi helyzetével kapcsolatos botrány január 5-én robbant ki, amikor közösségi oldalán posztolt bejegyzésében reagált az őt a közösségen kívülről és belülről ért „rágalmakra”.
A politikus egyébként egy nagy-britanniai oktatási intézmény e-kereskedelmi tanfolyamát végezte el. „Ezért őszinte elnézést kérek azoktól, akiket ez az ügy érint. A parlamenti képviselői tisztség betöltéséhez a törvény nem ír elő végzettséggel kapcsolatos kötelezettséget” – közölte a 31 éves honatya, akinek meggyőződése, hogy a máramarosi szórványközösség az elmúlt négy évben elvégzett munka és eredmények tudatában szavazott a december 6-ai parlamenti választáson. A politikus azt is hozzáteszi, hogy a parlamenti képviselői tisztség betöltéséhez a romániai törvények nem írnak elő végzettséggel kapcsolatos kötelezettséget.
Ami megfelel a valóságnak, ám az RMDSZ jelölési szabályzata értelmében ez már kizáró feltétel: csak az lehet az alakulat képviselő- vagy szenátorjelöltje, aki rendelkezik egyetemi oklevéllel. Ennek ismeretében a szövetség Nagybánya területi szervezete a tavalyi megmérettetés előtt elutasította Apjok jelölését, amit viszont az érintett megfellebbezett, a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) pedig elfogadta az óvást. Apjok a rangsoroló jelölőgyűlésen listavezetői pozícióba került, majd a decemberi választáson újabb mandátumot nyert.
A máramarosi honatya korábbi ígéretével ellentétben nem hajlandó megválni képviselői székétől
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Az RMDSZ vezetősége azonban úgy véli, hogy a máramarosi képviselő félrevezette az elnökséget, azt állította ugyanis, hogy honosítható diplomája van, később viszont Kelemen Hunor szövetségi és Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök jelenlétében elismerte, ez mégsem fedi a valóságot. Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője a Kolozsvári Rádiónak úgy nyilatkozott, Apjok írásba adta, hogy megválasztása esetén lemond. Az ügyvezető alelnök által hivatkozott egyezség szerint Apjoknak eskütétel után vissza kellett volna mondania, és visszaadnia mandátumát, hogy a listán következő jelölt (Béres István korábbi máramarosi képviselő) foglalhassa el a helyét. „Kelemen Hunor várja Apjok Norbert lemondását, mert elfogadhatatlan az, hogy félrevezette a szövetséget” – jelentette ki a szóvivő.
Az egyik máramarosi portálon közzétett dokumentum egyébként december 3-ai keltezésű, ebben a politikus vállalta: ha megválasztják képviselőnek a három nappal később esedékes választáson, lemond mandátumáról, és átadja a helyét az utána következő jelöltnek. Ehhez képest a honatya csütörtökön délután egyértelművé tette: nem hajlandó megválni mandátumától. Arra hivatkozik, hogy bár decemberben, a választások előtt iktatta a lemondását a listáról, jelezve, „nem veszi fel” a mandátumát, erre nem kapott választ, így letette az esküt.
A politikus a Krónikának nyilatkozva úgy látja, a „cirkusz mostani felmelegítése” sokkal inkább a megyei tisztújításokról szól, és arról, hogy ezeknek a közeledtével szerinte olyan erők mozdultak meg ellene, amelyeknek az az érdekük, hogy eltávolítsák őt a magyar érdekképviseleti szervezetből. „Négyéves munkáról beszélünk, nem kevés dolgot tettem le az asztalra és a közösségnek szüksége van arra, hogy folytassam. Nem történtek olyan lépések a mandátum átvételének a megakadályozásában, amelyek miatt a választók bizalmán alapuló képviseletet ne tudtam volna elvállalni” – fogalmazott a politikus. Apjok hozzátette, jelenleg erkölcsi kötelessége esküje és a törvény szerint folytatni a munkát, és igyekszik, hogy ne csak azok javára dolgozzon, akik megszavazták, hanem Máramaros megye minden magyar emberének érdekében.
Azt a kijelentést, miszerint megvezette az RMDSZ-t, Apjok nem kívánta kommentálni. Mint mondta, amikor iktatta jelöltségét, nem honosított oklevelet adott le. Hozzátette: igaz, közben kiderült a diplomáról, hogy nem is lehet honosítani. A parlamenti képviselő ez ügyben jogi lépéseket kíván tenni: bepereli az angliai oktatási intézményt, amely kibocsátotta számára a diplomát.
Háttal az RMDSZ-nek. Apjok Norbert (középen) nem tartja magára érvényesnek a szövetség vezetőivel kötött egyezséget
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Apjok egyébként a képviselőház honlapján közzétett életrajza megfelelő rovatában a nagybányai Németh László Gimnáziumban szerzett érettségijét tünteti fel legutóbbi tanulmányi végzettségként. A 2016-2020-as ciklusban na képviselő a nemzetbiztonsági és védelmi bizottság tagjaként 18 alkalommal szólalt fel a parlamentben, 8 kérdést és interpellációt tett fel, 81 törvénytervezet fűződik a nevéhez, ebből 29 jogszabályt megszavazott a parlament.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
2 hozzászólás