
Fotó: Veres Nándor
Japánsztrájkkal fejezi ki tiltakozását számos erdélyi magyar oktatási intézmény a hétfői tanévnyitón a román nyelv magyar elemi osztályokban történő oktatására vonatkozó kormányrendelet ellen.
2018. szeptember 09., 13:162018. szeptember 09., 13:16
2018. szeptember 09., 18:222018. szeptember 09., 18:22
Több tanintézet bejelentette, hogy szeptember 10-étől ezt a tiltakozási formát választja a Valentin Popa vezette oktatási minisztérium sürgősségi rendelete ellen, amelynek értelmében a kisebbségi oktatás elemi osztályaiban a tanítók helyett szakképzett román nyelv és irodalom tanároknak kell oktatniuk a román nyelvet.
Egyebek mellett a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium tanári közössége is közösségi oldalán tette közzé, hogy – társulva az ország több magyar oktatású intézményéhez – a tanévnyitó napján fehér karszalag viselésével japánsztrájkba kezd, ezáltal is jelezve a 2018/9. számú sürgősségi kormányrendelet „átgondolatlan, jogszerűtlen és megalázó rendeletével szembeni tiltakozását”.
Öltöztessük fehérbe a tanévnyitókat címmel tett közzé felhívást szombaton a romániai Magyar Szülők Szövetsége, amelyben arra kéri a romániai magyar iskolákat, valamint a tanintézetek magyar tagozatait, hogy tiltakozzanak együtt az elemi oktatásra mért diszkriminatív, törvénytelen miniszteri rendelet ellen. A szervezet arra kér mindenkit, aki részt vesz a hétfői tanévnyitón, hogy vigyen fehér zászlót, lepedőt vagy abroszt, bármit, ami fehér, és emelje magasba, ezzel csatlakozva a magyar pedagógusok japánsztrájkjához.
Csatlakozik a magyar oktatási intézmények által kezdeményezett japánsztrájkhoz az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) is, felelősségteljes, 21. századi értékekre és elvekre alapozott közoktatási reformot, valamint a kisebbségi oktatásban dolgozók méltányos bánásmódban részesítését követelve. „Szeptember 10-én viseljen Ön is fehér karszalagot a munkahelyén, az utcán – kifejezve ezáltal is a közösségünket és tanítóinkat ért jogtalanság elutasítását!” – szerepel a szervezet vasárnap közzétett felhívásában.
Mint ismert, a román nyelv magyar elemi osztályokban történő oktatására vonatkozó kormányrendeletet élesen bírálta a napokban a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ), tovább az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) is, valamennyien az intézkedés visszavonását követelve. Ugyanakkor a tanügyi rendelet nem csak a magyar közösség körében váltott ki tiltakozást. Az Opiniatimisoarei.ro portál tájékoztatása szerint japánsztrájkba léptek a temesvári Nikolaus Lenau német, továbbá a Dositei Obradovici szerb tannyelvű iskola pedagógusai is, akik szerint a rendelet ellentmond az integrált oktatás alapelveinek.
„Nem csak abszurd mindaz, ami történik, de veszélyes precedenst is teremtettek, ami az anyanyelvű tagozatok megszűnéséhez vezethet” – nyilatkozta Atrid Gavriliu, a német tanintézet pedagógusa. Önkényes lépésnek tartja a rendeletet Marilen Pirtea, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője, az alsóház alelnöke, a temesvári Nyugati Egyetem rektora is, felszólítva a kormányt, hogy vonja vissza a rendeletet, és kövesse meg a tanítókat. A rendelet amúgy nem csak ellenzéki oldalon váltott ki ellenérzést: Bianca Gavriliță, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője is úgy véli, hogy a kormánynak újra kell gondolnia az intézkedést.
Különben Valentin Popa miniszter éppen székelyföldi iskolákban vesz részt a hétfői tanévnyitón. A tárcavezető reggel a csíkszeredai Octavian Goga román tannyelvű főgimnázium ünnepségén, később pedig a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola tanévnyitóján lesz jelen.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!