
Az élesdi körgyűrű megnyitásával jóval könnyebbé válik a közlekedés Nagyvárad és Kolozsvár között
Fotó: Rostás Szabolcs
Augusztus 31-én, szombaton reggel 9 órakor átadják a forgalomnak az élesdi körgyűrű valamennyi szakaszát, tehát a teljes nyomvonalon lehet majd közlekedni a Bihar megyei kisvárost kikerülő új aszfaltcsíkon. Vagyis ettől a hétvégétől kezdve a nehézgépjármű- és a tranzitforgalmat az új elkerülő útra terelik, csökkentve ezáltal a forgalom zsúfoltságát, az utazási időt, és a város környezetszennyezettségét.
2024. augusztus 27., 19:362024. augusztus 27., 19:36
Szombaton gyakorlatilag átadják a forgalomnak a körgyűrű utolsó szakaszát, amelynek hossza 1,6 kilométer – tájékoztatott kedden a Bihar megyei közgyűlés sajtóosztálya. A Krónikához eljuttatott közlemény emlékeztet:

Augusztus 1-jén, csütörtök reggel 7 órakor átadják a forgalomnak az élesdi körgyűrű egy újabb, 1,7 kilométer hosszú szakaszát – tájékoztatott a Bihar megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Amint arról korábban írtunk, ebben az övezetben egy évre leálltak a munkálatokkal, ugyanis fellebbezéseket nyújtottak be az országos közútkezelő társaság (CNAIR) által kibocsájtott kisajátítási határozatok ellen.
A körgyűrű teljes hossza 5,85 kilométer és két útszakaszból áll. Az első szelvény 3,6 kilométer hosszú, amely déli irányból kerüli el Élesdet, alternatív útvonalat biztosítva az 1. számú országú mellett. A nyomvonal az 1-es főút Élesd Kolozsvár felőli bejáratánál kialakított körforgalomnál kezdődik, keresztezve a 764. számú megyei út Élesd és Belényes közötti részé, majd Élesd Nagyvárad felőli kijáratánál lévő körforgalomnál tér vissza az 1-es főútra.
A 764-es megyei úti kereszteződés és Élesd Nagyvárad felőli kijáratánál kialakított körforgalom közötti szakaszt augusztus 1-jén nyitották meg a forgalom előtt. A második útszelvényt 2023 szeptemberében adták át a forgalomnak, amely jobb közúti kapcsolatot biztosít Zilah felé, összeköttetést teremtve az 1-es és az 1H jelzésű főút között. Ezen szakasz hossza 2,3 kilométer.
A finanszírozást vissza nem térítendő európai uniós alapokból biztosították, a 2014–2020 Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) és a 2021–2027 Közlekedési Program keretéből. A projekt a Bihar Megyei Tanács és a CNAIR közötti együttműködési megállapodás alapján valósult meg.

Újabb Bihar megyei körgyűrűt adtak át a forgalomnak: a szombaton reggel 9 órakor megnyitott nagyürögdi elkerülő út a Nagyvárad és Arad között autózókat segíti a gyorsabb haladásban.
Mint ismeretes, ez lesz immár az ötödik körgyűrű, amelyet az idén megnyitnak a forgalom előtt Bihar megyében.
A megyei közgyűlés összesen nyolc új elkerülő út megvalósításán dolgozik, vagy nyitott meg a forgalom előtt a megyében, amelyek hosszúsága összesen 68 kilométer. Ezek a következőek:

Kedd reggel 7 órakor megnyitották a forgalom előtt a Nagyváraddal szinte összenőtt Váradszentmárton körgyűrűjét, amely a községközpont mellett kikerüli a termálvizéről híres, népszerű turisztikai célpontnak számító Püspökfürdőt és Félixfürdőt is.

Különösebb felhajtás és szalagvágás nélkül nyitották meg vasárnap délután a forgalom előtt a Nagyváraddal határos Biharszentandrás körgyűrűjét.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!