
Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Igazolták a laborvizsgálatok a hantavírus-fertőzést az aradi megyei sürgősségi kórházban kezelt betegnél; a páciens állapota stabil, öntudatánál van, együttműködő – közölte hétfőn az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
2026. május 18., 13:032026. május 18., 13:03
2026. május 18., 17:112026. május 18., 17:11
A tájékoztatásban hangsúlyozták, hogy az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint
A DSP székhelyén Ramona Ghișe infektológus szakorvos válaszolt az újságírók kérdéseire.
A szakember beszámolója szerint a pácienst május 9-én utalták be az aradi megyei sürgősségi kórház fertőzőbeteg-osztályára, miután egy nappal korábban lázas tünetekkel jelentkezett a sürgősségi osztályon. A hantavírusgyanú felmerülése után a DSP laboratóriumában elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a fertőzés régebbi eredetű. „A férfit május 6-án utalták ki a vaskohsziklási pszichiátriai kórházból, így csak két-három napot töltött otthon, és nem akkor fertőződött meg” – magyarázta az orvos.
A DSP hétfői közleménye szerint a beteg továbbra is kórházi megfigyelés alatt áll, állapota stabil, tudatánál van és együttműködő. A járványügyi vizsgálat szerint életkörülményei is kedvezhettek a fertőzés kialakulásának. Az intézmény ezzel a kórházi kiutalás és az aradi sürgősségi ellátás közötti időszakra, a Bihar megyei Újszentannán töltött két-három napra utalt.
A közegészségügyi igazgatóság emlékeztetett arra, hogy
A közleményben hangsúlyozták, hogy a legjobb védekezés a maszk és a kesztyű használata olyan zárt, régóta nem használt helyiségek takarításakor, ahol rágcsálók lehetnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) hétfőn közölte, hogy igazolták a laborvizsgálatok a hantavírus-fertőzést az aradi megyei sürgősségi kórházban kezelt betegnél. A tájékoztatásban hangsúlyozták, hogy az eredmények szerint a beteg az Európában terjedő vírustörzset kapta el, a megbetegedésnek tehát nincs köze az óceánjáró fedélzetén azonosított Andes hantavírushoz, amely kizárólag Dél-Amerikában terjed.
mert korábban kapcsolatba kerültek az itt ápolt, majd távozása után fertőzöttnek bizonyult partiumi férfival.
Mint ismeretes, az Agerpres pénteken értesült arról, hogy hantavírus-fertőzést igazoltak egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban. Kórházi források szerint a beteget május 8-án lázas állapotban utalták be. Az elmúlt három évben nem járt külföldön. Utóbb az Országos Közegészségügyi Intézet pontosította, hogy az aradi fertőzésgyanús eset még epidemiológiai és klinikai kivizsgálás alatt áll. A közlemény szerint a pácienst 2023 júliusa óta pszichiátriai intézményben kezelik, és nem tudnak arról, hogy kapcsolatba került volna beteg vagy fertőzésgyanús személlyel.

Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.

Ritka, hogy emberről emberre terjedjen a hantavírus – szerepel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján. A hantavírus-fertőzés pénteken már megjelent Romániában is.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
szóljon hozzá!