
Jól áll a hídépítés
Fotó: Marian Buga/Agerpres
Idén nyáron elkészül a Maroson átívelő új híd, és át is átadják a forgalomnak – ígérte az aradi önkormányzat. A Partium és a Bánság között a folyó jelenti a történelmi határt, így az új híd nemcsak a városi forgalmat teszi gördülékenyebbé, hanem a két régió között is új összeköttetést teremt.
2025. április 23., 15:382025. április 23., 15:38
A több mint 165 millió lejbe kerülő új híd a Maros északi partján lévő Alfa-negyed és a déli parton fekvő Zsigmondháza között teremt összeköttetést, és egyik fő feladata lesz a jelenlegi újaradi híd, a Traian- (a budapesti Szabadság-híd mintájára épült egykori Károlyi Gyula-) híd tehermentesítése. Ezen a hídon villamosok is közlekednek, a gépjárműveknek mindkét oldalon csak egy-egy sáv áll rendelkezésükre, ezért csúcsidőben „bedugul” az Arad és Újarad közötti nagy forgalom miatt.
(A Traian-hídon kívül az autósok az A1-es autópálya hídját is használhatják jelenleg, ha el akarnak jutni a megyeszékhely észak-északnyugati kerületeiből a déli városrészekbe, és ha van vignettájuk.)
„A munkálatok a végéhez közelednek. Jelenleg a dilatációs hézagok profiljait fektetik le, amit a terheléses vizsgálat követ majd. A hídfők csatlakozó útjait már burkolták, ezt követően a közeli házak kocsibeállóit alakítják ki az utcán, végül az útjelzéseket festik fel. Az új híd avatására nyáron kerül sor” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Ralu Cotrău, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
A munkálatok 2022-ben kezdődtek: az építmény 295 méter hosszú, 23,5 méter széles, a gépjárműveken kívül a kerékpárosok is használhatják, számukra külön biciklisávot alakítottak ki a hídon. A terv szerint Újarad, illetve az UTA-, a Konfekció-, Pernyáva (Erzsébetváros) és az Alfa-negyed között teremt majd gyors összeköttetést.
Ennek a 227 millió lejes, európai uniós alapokból finanszírozott folyamattervnek része továbbá:
A még épülő híd a Maros felől nézve tavaly áprilisban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Mint arról beszámoltunk, Aradot „a hidak városának” is nevezhetnék, hiszen a már említett átkelők mellett még két közúti híd ível át a Maroson: a belvárosban a Decebal-híd (Várhíd) és Mikelakán egy kétszer kétsávos híd (ezeken gépjármű és gyalogos közlekedés is zajlik), valamint utóbbival párhuzamosan egy vasúti híd. 2015-egy gyalogoshidat is avattak a belvárosban, a városháza mögötti park és a Strand között, továbbá a Csálai-erdőben is épül egy gyalogoshíd a Hármasszigetre, aminek az átadását húsvétra ígérte Călin Bibarț polgármester, de még mindig nem fejezték be a munkálatokat.

A polgármesteri hivatal illetékesei szerint már húsvét előtt használatba adják Arad legújabb gyalogoshídját, amely a népszerű kiránduló és szabadidős hely, a Csálai-erdő és az úgynevezett Hármassziget között teremt összeköttetést.

Több száz lakatot aggattak már a szerelmespárok kapcsolatuk felbonthatatlanságának jeleként az aradi belvárosban a Maros két partját összekötő gyalogoshíd korlátjára.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!