
Fotó: Rostás Szabolcs
Számos romániai lakos számára is nagy segítséget jelent a Magyarországon érvényben lévő üzemanyag-árplafon. A magyar határ mentén élők kihasználják, hogy a szomszédos országban jóval olcsóbb a benzin és a gázolaj: egy tankolással akár 100-200 lejt is spórolhatnak.
2022. május 04., 11:412022. május 04., 11:41
2022. május 04., 11:452022. május 04., 11:45
A Digi24 hírportál beszámolója szerint az elmúlt időszakban annak köszönhetően is megnőtt a forgalom a magyar–román határon, hogy sok romániai Magyarországon tankol. Ugyanis az anyaországban 480 forintban maximálták a benzin és a gázolaj árát, ami román pénznemre átszámítva körülbelül 6,33 lejt jelent. Eközben jelenleg Erdélyben 7,70 lej fölött mozog a 95-ös oktánszámú benzin, illetve 8,5 fölött a standard gázolaj ára.
A határon átlépve átlagosan néhány kilométer megtétele után találni töltőállomást, ahol jóval olcsóbban lehet tankolni. A Digi24 cikkében jelezték: egyes magyarországi határ menti benzinkutakon nagyjából az a tapasztalat, hogy ötből egy ügyfél autója romániai rendszámú. Egy határon át ingázókat tömörítő Facebook-csoportban a héten arról is hírt adtak, hogy egy magyarországi töltőállomáson elfogyott a személygépkocsik számára kínált gázolaj.
Mint ismeretes, a magyar kormány április végén úgy döntött, hogy július elsejéig meghosszabbítja az üzemanyagra (és egyes élelmiszeripari termékekre) vonatkozó árkorlátozó intézkedéseket, melyek tavaly november 15. óta vannak érvényben. Orbán Viktor miniszterelnök hangsúlyozta: egész Európában nőnek az árak, aminek elsődleges oka a háború, és amíg a háború nem ér véget, addig az árak nőni fognak.
– közölte a kormányfő.

A kormány úgy döntött, hogy július elsejéig meghosszabbítja az üzemanyagra és az egyes élelmiszeripari termékekre vonatkozó árkorlátozó intézkedéseket – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán.
Eközben a bukaresti kormány nem siet a romániai gépkocsi-tulajdonosok védelmére, gyakorlatilag semmit nem tesz érdekükben. Bár Romániában az árplafon bevezetése, illetve a jövedéki adó vagy az áfa csökkentése is felmerült politikai nyilatkozatok szintjén, eddig semmilyen állami segítség nem érkezett. A folyamatos áremelkedés okán – mint ismeretes – pánikhangulat is eluralkodott egy adott ponton, és az emberek a még magasabb áraktól való félelmükben megostromolták a töltőállomásokat.

A Mol Romániát okolja a szerdán kialakult pánikvásárlás miatt Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
Azóta valamelyest mérséklődtek az üzemanyagárak. Ezzel együtt
A romániai drágulások annak ellenére kiugróan magasak, hogy az ország csupán 68 százalékban függ a kőolajimporttól – az Unióban csak Dánia áll ennél jobban, 51 százalékos külföldi behozatallal az Európai Bizottság 2020-as évre vonatkozó statisztikái szerint. Tehát Románia szükségletei harmadát meg tudja termelni magának, ám ez nem tükröződik az árakban.

Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!