
Felelni fognak. Mircea Fechet szerint felelősségre vonják a parajdi bányakatasztrófáért és a Kis-Küküllő sótartalmának növekedéséért felelős illetékeseket
Fotó: László Ildikó
A Kis-Küküllő sótartalma a folyásirány mentén lefele lefelé haladva idővel csökkenni fog – közölte csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2025. június 12., 14:382025. június 12., 14:38
„Magas kloridkoncentráció-növekedést tapasztalunk, 30 000 milligramm/literről beszélünk a bánya melletti Korond-patakon, ez 30 gramm só literenként. Növekedés tapasztalható a Kis-Küküllőn is. Ez a jelenség terjedni fog, az idő előrehaladtával csökken, de lefelé a folyásirányban az utolsó romániai mérőpontig, a a Maroson, Nagylakig észlelhető lesz” – mondta a miniszter a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón.
Közölte, hogy
„De ez egy ideiglenes eljárás. A Bözüdújfalusi-víztározó tárolókapacitása például jelenleg 14 millió köbméter, és már majdnem egymillió köbmétert leeresztettünk. Ez azt jelenti, hogy az ilyen intézkedések hatása viszonylag rövid ideig tart, ezért reméljük, hogy a jövőben nem fogunk ilyen helyzetekkel szembesülni. Ugyanakkor jó tudni, hogy a tetőzés már elérte Szovátát. További nyolc óra múlva valószínűleg eléri Balázsfalvát, 16 óra múlva a Maroson gyulafehérvárt és így tovább” – mondta Fechet.

Leállítják a vízellátást a Maros megyei Dicsőszentmárton, Vámosgálfalva és Szászbogács településeken – jelentette be csütörtökön Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár.
„A helyi tragédián túlmenően meg kell értenünk a Parajdon történtek lehetséges környezeti hatásait – ez több tucat vagy talán több száz közösséget érinthet a folyásirányban, több tízezer embert, akiket az a veszély fenyeget, hogy nem tudnak majd ivóvizet használni, ami arra késztet, hogy újragondoljuk, hogyan kezeljük nemcsak az ottani helyzetet, hanem általában a bányászat helyzetét. Nemcsak a sóbányák helyzetét, hanem minden más típusú kitermelést is a romániai lelőhelyeken” – hangsúlyozta a miniszter.
Annak kapcsán, hogy Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter a Salrom állami sótársaság és a vízügy vezetőinek menesztését követelte, miután olyan beavatkozást hagytak jóvá, amely ihatatlanná tette a vizet a Kis-Küküllő mentén, Fechet leszögezte: fejek fognak hullani.
Meggyőződésem, hogy sok fej fog hullani, nem csak egy vagy kettő, ahogy Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes mondta” – mondta a miniszter.
Hozzátette, percről percre megvizsgálják a szerdai eseményeket, hogy kiderüljön, ki a felelős azért, hogy ismét nőtt a Kis-Küküllő sótartalma.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter az ügy kapcsán közölte, hogy a miniszterelnöki ellenőrző testület vizsgálja ki a szerdai történéseket is.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár közölte, hogy
Mint megírtuk, szerdán nagy mértékben megnőtt a Kis-Küküllő sótartalma, miután a parajdi sóbányát elárasztó Korond-patak elterelésén dolgozó cég lebontotta a vízhozamlassító fenékküszöböket – jelentette be Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke.

A parajdi sóbányát elárasztó Korond-patak elterelési munkálatait végző cég tevékenysége nyomán jelentős mértékben megnőtt a Kis-Küküllő sókoncentrációja – jelentette be Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke.
Az elöljáró a felelősségi körök tisztázását követeli, és felvetette a szükségállapot bevezetésének lehetőségét is Parajdon. A Kis-Küküllő sótartalmának növekedése miatt le kell állítani a gyulakutai és a dicsőszentmártoni vízművet, a lakosságot arra kérték, hogy tároljon vizet.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás