
A Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusa is fellépet a Farkas utcai református templomban
Fotó: Makkay József
Az elmúlt hétvégétől Kolozsvár templomaiban egymást érik az egyházzenei rendezvények, amelyek keretében kortárs szerzők műveit adják elő. A hétfő késő délutáni Farkas utcai hangverseny igazi zenei csemegét kínált a templomot zsúfolásig megtöltő közönség számára.
2024. augusztus 20., 09:032024. augusztus 20., 09:03
2024. augusztus 20., 12:102024. augusztus 20., 12:10
Egymást érik a templomokban a Kolozsvári Magyar Napok keretében megszervezett Magyar Egyházzenei Biennálé hangversenyei. Pénteken a Piarista templomban tartották a rendezvénysorozat nyitókoncertjét a kolozsvári Szent Cecília kórus és zenekar előadásában, Potyó István és Selmeczi György vezényletével. Szombaton a Szent Mihály római katolikus plébánia zenetermében tartottak kórusműhelyt Török Ágnes karnagy vezetésével, majd délután a Szent Mihály-templomban a Marosszéki Kodály Zoltán gyermekkar lépett fel. Este az unitárius templom látta vendégül a révkomáromi Concordia Kórust, és a budapesti Te Deum Kamarakórust.
a kolozsvári Visszhang kórus, a Schola Cantorum Transsylvaniensis, a Szent Cecília, és a Refektórium Énekegyüttes. Budapestről a Szent Efrém Férfikar, valamint a Te deum Kamarakórus örvendeztette meg az ünnepi istentiszteletek és szentmisék híveit. Debrecenből a Canticum Novum, Pécsről pedig a Pécsi Székesegyház Palestrina kórusa volt két kolozsvári gyülekezet vendége. Emellett vasárnap két kiemelkedő hangversenyre is sor került: az Alsóvárosi (Kétágú) református templomban délelőtt a Szent Efrém férfikar, este pedig a Pápai Református Kollégium Parlando Leánykara kínált igazi egyházzenei csemegét a népes közönségnek.
A Schola Cantorum Transsylvaniensis a legfiatalabb kolozsvári egyházzenei kórus
Fotó: Schola Cantorum Transsylvaniensis
Aki az egyházzenét szereti, az ezen a héten a bőség zavarában szenved, hiszen minden napra három-négy színvonalas zenei esemény jut. Hétfő délután
a koncert nyitányakor a templomban egyetlen üres hely sem akadt, annyi érdeklődő volt kíváncsi a két együttes előadására. A kolozsvári zenészek tolmácsolásában Nógrádi Péter, Sigismund Toduță, Terényi Ede, Makkai Gyöngyvér, Gyöngyösi Levente, Varga Judit, Szőnyi Erzsébet és egy zeneakadémiás diák, Pál Petre művét hallgathatta meg a közönség Windhager-Geréd Erzsébet vezényletével. A pécsiek Csemiszky Miklós öt zeneművét, Gyöngyösi Levente, valamint Kovács Szilárd Ferenc egy-egy szerzeményét adták elő Jobbágy Valér vezényletével.
Az idei Magyar Egyházzenei Biennálé érdekessége és kihívása, hogy a szervezők elvárása szerint az előadók kortárs szerzők műveit mutassák be a templomok közönségének. Ami nem könnyű feladat, hiszen a közönség fogadókészségétől függ, hogy ezek a darabok a klasszikusoktól eltérően mennyire tudják megszólítani a ma zenekedvelő emberét.
A Magyar Egyházzenei Biennálé ideje alatt a Farkas utcai templom padsorait napi rendszerességgel megtölti a zenekedvelő közönség
Fotó: Makkay József
A Krónikának nyilatkozó Antal Zsuzsanna zenetanárnő, a Kolozsvári Református Kollégium pedagógusa, a Schola Cantorum Transsylvaniensis egyházzenei együttes tagja szerint a közönség visszajelzése alapján a válogatás jó, az emberek a kortárs szerzők részéről is elfogadják és szeretik az egyházzenét.
– fogalmazott a fiatal pedagógus, hozzátéve, együttesük vezetője jól ismeri a kolozsvári közönséget, és azt is, hogy a kórusa mit bír el, így a válogatása sikeres volt.
A 16 hivatásos zenetanárból és kántorból álló Schola Cantorum Transsylvaniensis egyházzenei együttes már megméretkezett az elmúlt három esztendő Bach-maratonján, idén pedig bemutatták az együttes legnagyobb projektjének számító János-passiót.

Elkezdődött a Magyar Egyházzenei Biennálé pénteken Kolozsváron. Az augusztus 21-ig tartó eseménysorozat a kortárs magyar egyházi zene és a vallási közösségek, nagyközönség közötti kapcsolatot hivatott ösztönözni.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!