
A Beresztelkén talált dák ezüstkincsek
Fotó: Facebook/Maros Megyei Múzeum
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett – közölte pénteken az MTI-vel a Maros Megyei Múzeum. A felfedezés az első bizonyíték a dákok jelenlétére Beresztelke környékén.
2025. április 11., 16:202025. április 11., 16:20
A múzeum közleménye szerint a Beresztelke (Breaza) községben talált dák műkincs hat darabjának mindegyike sajátos. Egy növényi motívumokkal díszített karkötő, egy páros fibula, egy kisebb méretű, négycsomós fibula, egy három szögszerű függővel díszített nyaklánc és egy ovális lemezekből álló öv alkotja, melyet egy téglalap alakú, napmotívumokkal díszített lemez kísér.
A múzeum hangsúlyozta: a felfedezés régészeti szempontból is rendkívül jelentős, mivel ez az első bizonyíték a dákok jelenlétére Beresztelke környékén, így „a lelet új perspektívát nyit a régió történetében”. Közölték: ezután terepkutatás következik, a szakértők egy dák települést vagy dák erődítményt remélnek felfedezni a közelben.
Beresztelke Maros megyében, Szászrégentől öt kilométerre található. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a község 1180 lakosa közül 490 magyarnak vallotta magát.
A közlemény szerint a kincset Dionisie Aurel Moldovan és Sebastian Adrian Zahan fedezte fel fémdetektor segítségével és a törvényes előírást követve értesítette róla a múzeumot.

Négy évvel ezelőtt összesen 650 ezüstpénzt találtak amatőr kincskeresők az újszentannai Avar-domb közelében, amelyet kiterjedtsége miatt a „Kárpátok Trójájaként” emlegetnek.

Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!