
Dolgoznak rajta. A brassói Fellegvárban most zajló munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap
Fotó: Facebook/Allen Coliban
Megkezdődtek a brassói Fellegvár javítási és állagbiztosítási munkálatai. Az elengedhetetlen gyors beavatkozások azonban még nem a várva várt átfogó restaurálásnak kezdetét jelentik: arra továbbra is forrásokat keresnek.
2026. május 10., 20:272026. május 10., 20:27
A javítási munkálatokra többek között azért van szükség a brassói Fellegvárban, hogy hozzáférést biztosítsanak a szakembereknek, akik a beavatkozás befejezését követően tanulmányokat készítenek, szakvéleményeket fogalmaznak meg és a restaurálási terv elkészítése érdekében. Másrészt pedig egy jövőbeni külső látogatási útvonal kialakítását is tervezik.
George Scripcaru polgármester szerint a brassói Fellegvár állagbiztosítási, javítási és karbantartási munkálatai egész évben folytatódnak, mivel
A beavatkozási munkálatokkal párhuzamosan előkészítik a többi szükséges dokumentációt is, hogy azonosítsanak és lehívjanak egy finanszírozási forrást a Fellegvár átfogó restaurálása érdekében. Addig a mostani projekt célja minimális beavatkozások megvalósítása a műemlék megőrzése érdekében: ezek nem módosítják az ingatlan építészeti megjelenését.
„Ebben a szakaszban a Fellegvár külső részének állagbiztosításán dolgozunk. Eltávolítjuk azokat a vakolatokat, amelyek jelentős károsodást mutatnak, és veszélyt jelenthetnek a turistákra, anélkül azonban, hogy érintenénk a történeti vakolatot. Ezt megerősítjük és megőrizzük. Csak az idők során végzett nem megfelelő beavatkozásokat távolítjuk el, vagyis a korábbi munkálatok során felhordott cementalapú vakolatokat” – idézte a Bizbrasov.ro portál Valentin Prodan építésvezetőt.
Aki szerint a beavatkozások első szakasza azért összpontosít a műemlék külső részére, mivel jelenleg ez a terület jelenti a legnagyobb kockázatot mind a károsodások, mind a látogatók biztonsága szempontjából.
Teljes egészében csak a restaurálási munkálatok befejezése után nyithatják meg. A brassói Fellegvár mostani javítási és karbantartási munkálatainak értéke 4 346 267 lej plusz áfa. A beruházást a helyi költségvetésből finanszírozzák. A munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap.
Mint ismeretes, a brassói Fellegvár 2023-ban került önkormányzati tulajdonba, hosszas pereskedés után. A műemlék az önkormányzat és a lakosság határozott kérésére került át a román állam köztulajdonából a városhoz, előtte Bukarest belügyminisztériumi célra tervezte hasznosítani. Az erődítményről 2023 februárjában mondott le addigi tulajdonosa, az Aro Palace Rt. szálloda- és vendéglátóipari vállalat, miután több éves pereskedés után a román legfelsőbb bíróság kimondta: az ingatlan az állam tulajdona és a pénzügyi tárcához kerül.
A Fellegvár-hegyen (Márton-hegy) álló erőd eredeti célja az volt, hogy megakadályozza a brassói városerőd ágyúzását a környező magaslatokról. Az épületegyüttes alaprajza enyhén szabálytalan négyszög, négy bástyája a négy égtáj felé mutat. Központi magja, egyben legrégebbi része egy patkó alakú torony, melyet 1524-ben emeltek; ehhez később három kisebb, bástyaszerű tornyot építettek. A külső erődövet 1630–1631-ben építették; sarkait négy olaszbástya védi, egyetlen kapuját pedig felvonóhíd segítségével tudták lezárni.
A 18–19. században Habsburg-csapatok állomásoztak benne; a várudvaron további épületeket emeltek (kaszárnya, raktárak, parancsnoki lak), mely következtében az eredeti vármag ma már csak nehezen azonosítható.
A kommunizmus idején a román titkosszolgálat, a Securitate börtöneként, majd levéltári lerakatként használták, később középkori étterem és fegyverkiállítás működött benne. A 2023-as önkormányzati átvétel óta csak időszakosan, egy-egy eseményre nyitották meg a nagyközönség előtt.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
szóljon hozzá!