Hirdetés

Brassói Fellegvár: javítják, de még nem restaurálják

brassói Fellegvár

Dolgoznak rajta. A brassói Fellegvárban most zajló munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap

Fotó: Facebook/Allen Coliban

Megkezdődtek a brassói Fellegvár javítási és állagbiztosítási munkálatai. Az elengedhetetlen gyors beavatkozások azonban még nem a várva várt átfogó restaurálásnak kezdetét jelentik: arra továbbra is forrásokat keresnek.

Páva Adorján

2026. május 10., 20:272026. május 10., 20:27

A javítási munkálatokra többek között azért van szükség a brassói Fellegvárban, hogy hozzáférést biztosítsanak a szakembereknek, akik a beavatkozás befejezését követően tanulmányokat készítenek, szakvéleményeket fogalmaznak meg és a restaurálási terv elkészítése érdekében. Másrészt pedig egy jövőbeni külső látogatási útvonal kialakítását is tervezik.

George Scripcaru polgármester szerint a brassói Fellegvár állagbiztosítási, javítási és karbantartási munkálatai egész évben folytatódnak, mivel

Hirdetés
Idézet
rendkívül fontos megállítani ennek az értékes műemléknek a pusztulását, és megőrizni azt, ami ma még rendelkezésünkre áll”.

Készülnek a brassói Fellegvár restaurálására

A beavatkozási munkálatokkal párhuzamosan előkészítik a többi szükséges dokumentációt is, hogy azonosítsanak és lehívjanak egy finanszírozási forrást a Fellegvár átfogó restaurálása érdekében. Addig a mostani projekt célja minimális beavatkozások megvalósítása a műemlék megőrzése érdekében: ezek nem módosítják az ingatlan építészeti megjelenését.

„Ebben a szakaszban a Fellegvár külső részének állagbiztosításán dolgozunk. Eltávolítjuk azokat a vakolatokat, amelyek jelentős károsodást mutatnak, és veszélyt jelenthetnek a turistákra, anélkül azonban, hogy érintenénk a történeti vakolatot. Ezt megerősítjük és megőrizzük. Csak az idők során végzett nem megfelelő beavatkozásokat távolítjuk el, vagyis a korábbi munkálatok során felhordott cementalapú vakolatokat” – idézte a Bizbrasov.ro portál Valentin Prodan építésvezetőt.

Aki szerint a beavatkozások első szakasza azért összpontosít a műemlék külső részére, mivel jelenleg ez a terület jelenti a legnagyobb kockázatot mind a károsodások, mind a látogatók biztonsága szempontjából.

A polgármesteri hivatal célja, hogy a jövő év második felében a brassóiak és a turisták már biztonságos körülmények között látogathassák a Fellegvárat, illetve annak belső udvarát és teraszait.

Teljes egészében csak a restaurálási munkálatok befejezése után nyithatják meg. A brassói Fellegvár mostani javítási és karbantartási munkálatainak értéke 4 346 267 lej plusz áfa. A beruházást a helyi költségvetésből finanszírozzák. A munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap.

Mint ismeretes, a brassói Fellegvár 2023-ban került önkormányzati tulajdonba, hosszas pereskedés után. A műemlék az önkormányzat és a lakosság határozott kérésére került át a román állam köztulajdonából a városhoz, előtte Bukarest belügyminisztériumi célra tervezte hasznosítani. Az erődítményről 2023 februárjában mondott le addigi tulajdonosa, az Aro Palace Rt. szálloda- és vendéglátóipari vállalat, miután több éves pereskedés után a román legfelsőbb bíróság kimondta: az ingatlan az állam tulajdona és a pénzügyi tárcához kerül.

Fellegvár a Márton-hegyen

A Fellegvár-hegyen (Márton-hegy) álló erőd eredeti célja az volt, hogy megakadályozza a brassói városerőd ágyúzását a környező magaslatokról. Az épületegyüttes alaprajza enyhén szabálytalan négyszög, négy bástyája a négy égtáj felé mutat. Központi magja, egyben legrégebbi része egy patkó alakú torony, melyet 1524-ben emeltek; ehhez később három kisebb, bástyaszerű tornyot építettek. A külső erődövet 1630–1631-ben építették; sarkait négy olaszbástya védi, egyetlen kapuját pedig felvonóhíd segítségével tudták lezárni.

A 18–19. században Habsburg-csapatok állomásoztak benne; a várudvaron további épületeket emeltek (kaszárnya, raktárak, parancsnoki lak), mely következtében az eredeti vármag ma már csak nehezen azonosítható.

Védelmi feladatot utoljára 1849-ben látott el.

A kommunizmus idején a román titkosszolgálat, a Securitate börtöneként, majd levéltári lerakatként használták, később középkori étterem és fegyverkiállítás működött benne. A 2023-as önkormányzati átvétel óta csak időszakosan, egy-egy eseményre nyitották meg a nagyközönség előtt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés