
Egységben az erő. Ilie Bolojan, Emil Boc, Nicolae Robu és Gheorghe Falcă az alapító okirat szentesítése után
Nyugati szövetség (AVE) elnevezéssel együttműködési megállapodást kötött szombaton az ország négy nyugati nagyvárosának – Arad, Nagyvárad, Kolozsvár és Temesvár – elöljárója az uniós források hatékony lehívása és a gazdasági fejlődés előmozdítása érdekében.
2018. december 08., 19:282018. december 08., 19:28
2018. december 08., 19:442018. december 08., 19:44
A partnerségről szóló dokumentumot Gheorghe Falcă aradi, Ilie Bolojan nagyváradi, Emil Boc kolozsvári és Nicolae Robu temesvári polgármester látta el kézjegyével a Béga-parti nagyváros polgármesteri hivatalának dísztermében.
A házigazda Nicolae Robu elmondta, az informális fórum ötletek és tapasztalatok kicserélésére szolgál a négy nagyváros vezetője között, ezen túlmenően nagyberuházásokat kívánnak közösen végrehajtani, megteremtve például az érintett települések nagysebességű összeköttetését. Temesvár polgármestere közölte, az alapító okirat a száz évvel ezelőtt elfogadott Gyulafehérvári nyilatkozaton alapszik, és a közösségek szabad társuláshoz való jogát tekinti kiinduló alapnak.
„Ennek a szövetségnek nincs köze semmiféle tervhez, amely területi szeparatizmust céloz vagy megkérdőjelezi a román állam egységes voltát. Ez a projekt nem irányul Bukarest ellen sem, ellenkezőleg, azt szeretnénk, ha együtt tudnánk erősebbé és gazdagabbá tenni Romániát. Egyetlen ország sem tud igazán gazdaggá válni, ha nincsenek erős és tehetős városai” – állapította meg Kolozsvár polgármestere. Boc hozzátette: a Nyugati szövetség alappillére a szubszidiaritásnak az Európai Unióról szóló szerződésben foglalt elve, miszerint a döntéseket az állampolgárokhoz a lehető legközelebb eső közhatóság szintjén kell meghozni.
A négy polgármester – különben valamennyien az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai – sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a partnerség keretében regionális fejlesztési társulást is létrehoznak az európai uniós források megpályázása érdekében. Különben a nyugat-erdélyi megyék elöljárói nem titkolták: elégedetlenek a Bukarest-központú politizálással. Emil Boc úgy fogalmazott: a központosításon alapuló kormányzati módszer immár a múlté. „Az EU-ban 300 régió működik. Ha mindezek a fejlesztési motorok maximális fokozattal működnének, a dolgok sokkal jobban haladnának előre. A mi kezdeményezésünk azt szolgálja, hogy Románia érdekében használja fel ezeket a fejlesztési motorokat” – hangsúlyozta a kincses városi elöljáró.
Egyébként a Nyugati szövetség céljai között szerepel a négy város közötti mobilitási lehetőségek fejlesztése, az erdélyi, a Via Carpathia- és a Temesvár–Belgrád-autópálya megépítésének felgyorsítása, a négy várost összekötő gyorsvasúthálózat kiépítése, régióközi és régión belüli tömegközlekedési hálózat létesítése, egy-egy regionális kórház építése Kolozsváron és Temesváron.
Hogyan tovább, egyetemisták? Erdélyben vagy külföldön, diplomájuk szerinti szakmájukban vagy azon kívül képzelik el a közeljövőjüket, munkavállalásukat – ezt kérdeztük a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem néhány végzős hallgatójától.
„Az RMDSZ már sok épületet visszaszerezett a történelmi magyar egyházak számára. Ha elfogadta volna az apátság a jogi szolgálatainkat, lehet, nem így alakul ez a történet” – hangsúlyozta Fejes Rudolf Anzelm atya kilakoltatása kapcsán Csoma Botond.
Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
2 hozzászólás