
Egyre gyakrabban zavarja a román hivatalosságokat a székely zászló
Fotó: Tuchiluș Alex
Beperelte a Maros megyei prefektus a székelyföldi Makfalva polgármesterét, Vass Imrét a székely zászló köztérre való kihelyezése miatt – tudatta kedden az MTI-vel Kincses Előd ügyvéd.
2024. október 15., 20:482024. október 15., 20:48
2024. október 15., 21:002024. október 15., 21:00
Az alperest képviselő marosvásárhelyi ügyvéd Ciprian Dobre prefektus Maros megyei Törvényszéknek címzett keresetét is eljuttatta az MTI-nek, melyben a román kormány területi képviselője kéri a bírákat: kötelezzék az „úgynevezett székelyföld” zászlajának tartott kék-arany lobogó eltávolítására a Maros megyei község elöljáróját. (Az „úgynevezett székelyföld” kifejezést a román politikusok Székelyföld létezésének megkérdőjelezésére, tagadására használja.)
de Vass Imre azt válaszolta, hogy a székely zászló kihelyezése nem törvényellenes. A függetlenként újabb mandátumot elnyerő elöljáró a prefektusi átiratra küldött válaszához Kincses Előd jogi véleményét is mellékelte.
A román kormány területi képviselője keresetében azt írja, a prefektúrát a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Civil Fóruma tájékoztatta a makfalvi zászló létéről. Ebben a román nemzeti lobogó kitűzésére vonatkozó törvényt idézi, amely előírja, hogy más államok hivatalos zászlói kizárólag a román nemzeti zászlóval együtt tűzhetők ki hivatalos látogatások és egyéb nemzetközi események alkalmával Hangsúlyozza: minden más zászló kitűzése tilos, mivel nincs jogi alapja.
mint Románia zászlója, címere, az adott közigazgatási egység címere. Azt is írja, hogy a székely zászló, székely himnusz és a Székelyföldre utaló SIC tartománykód kapcsolatban áll a térségben lakók autonómiatörekvéseivel, „az etnikai alapon történő területi szeparatizmussal”, ami szerinte alkotmányellenes.
Makfalva polgármestere, Vass Imre perre megy Ciprian Dobre prefektussal
Fotó: Makkay József
Vass Imre polgármester a Maros megyei Törvényszék közigazgatási részlegének címzett válaszlevelében a kereset elutasítását kéri, rámutatva, hogy egy olyan zászló kitűzése, mely nem egy adott államé, és a polgárok egy csoportja helyezte ki, nem közigazgatási aktus. Arra is kitér, hogy a keresetből nem derül ki, Dobre polgármesterként vagy magánemberként idézi bíróság elé, és aláhúzza, hogy a zászló kihelyezéséről semmilyen közigazgatási irat nem született. Továbbá felhívja a figyelmet, hogy a nemzeti jelképek használatának akadályozása sérti Románia alkotmányát és a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményt.
A makfalvi székely zászló ügyében küldött szeptemberi prefektusi átirat kapcsán egyébként
és 20 hasonló székely zászlót helyez ki Székelyföld különböző településein.
A legutóbbi romániai népszámláláson a Maros megyei Makfalva község mintegy háromezer lakosa közül 2200-an vallották magukat magyarnak.

A makfalvi köztéri parkban elhelyezett székely zászló eltávolítására szólította fel a község polgármesterét Maros megye prefektusa. A település elöljárója és az SZNT szerint a kormány képviselője tévesen és tendenciózusan értelmezi a hivatkozott törvényt.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
szóljon hozzá!