
Gondtalan évek. Június elsején ünneplik a világ számos országában a nemzetközi gyermeknapot
Fotó: Facebook/Szent László Egyesület
Többek közt azért jó gyereknek lenni, mert felhőtlenül játszhatnak, nem kell dolgozniuk, mint a felnőtteknek, és nem utolsósorban bújócskázáskor kis helyen el lehet rejtőzni – többek közt ezt mondták el elsősök és másodikosok a Krónika gyermeknapi megkeresésére. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium II. B. osztályába járó, 9 éves gyerekek – Bárdos Réka tanítványai –, valamint a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola 7 éves elsősei – Mihály Gyopár Henrietta diákjai – válaszoltak kérdéseinkre.
2023. június 01., 09:492023. június 01., 09:49
Gyermeknap apropóján elsős és másodikos gyerekeket kérdeztünk arról, mit szeretnek, illetve mit nem szeretnek a gyermekkorban. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium II. B. osztályába járó, 9 éves gyerekek – Bárdos Réka tanítványai –, valamint a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola 7 éves elsősei – Mihály Gyopár Henrietta diákjai – számos lényeges, a felnőttek számára elgondolkoztató választ is adtak.
De természetesen nem csak ez a gyermekkor előnye, hiszen sok elemista megfogalmazza, hogy hálás a felnőttek gondoskodásáért. Ugyanakkor ennek a korszaknak a 9 évesek szerint szerint vannak hátulütői is: többek közt az, hogy a szülők, a felnőttek „mindig mindenben határokat szabnak”, és nem engedik őket sokat „képernyőzni”.
„Viszont azért nem jó gyereknek lenni, mert ha úgy gondolod, hogy tudnál valami »nagyobb« döntést meghozni, ami jobb lenne neked, gyerekként ez a lehetőség nem adatik meg” – fogalmazta meg Péter.
„Gyerekként többet tudsz játszani, mint a szülők”
N. Áron úgy látja, azért jó gyereknek lenni, mert „többet tudsz játszani, mint a szülők”. Osztálytársa, Albert kiemelte, milyen előnyét és hátrányát érzi a gyermekkornak. „Azért nem jó gyereknek lenni, mert mindent a szülők mondanak meg,
R. Sára úgy fogalmazott, azért szeret gyerek lenni, mert a szülei figyelnek rá, sok mindenben segítenek neki.
Fotó: Lőrincz Csaba
„Az is jó a gyerekkorban, hogy nem kell munkába járni és lehet sokat aludni. Viszont azért nem szeretek gyerek lenni, mert a felnőtteknek sokkal több mindent szabad megtenni, mint a gyerekeknek. Ha egész életemben gyerek lehetnék, minden nap délig aludnék és minden nap játszanék” – fogalmazott R. Sára. A másodikos kislány öccse, az öt éves R. Zaki is válaszolt kérdésünkre: azt emelte ki,
„Ha egész életemben gyerek lehetnék, minden nap legóznék” – mondta az ötéves kisfiú. A másodikos Ö. Dóra szerint azért jó gyereknek lenni, mert gyerekekkel lehet barátkozni és együtt játszani, az viszont már kevésbé kellemes, hogy a szülők összeszidják, ha rosszat tesz.
„Valamikor át kell éld a szúrós ruhákat”
Szintén a gyermeklét nehézségei közé sorolja a szabályok betartását S. Bíborka. A 9 éves kislány azt mondta, azért nem jó gyereknek lenni, mert nem mindig csinálhatod azt, amit akarsz, mert fel kell ébredned korán, hogy iskolába menj, és az se jó, hogy amikor összeveszel a társaiddal, az neked is rosszul esik és nekik is. „Azt sem szeretem, hogy egy gyerek nem hívhatja el játszani minden nap a barátját, és hogy valamikor át kell éld a szúrós ruhákat” – mondta Bíborka. Hozzátette azonban, hogy természetesen előnyei is vannak a gyerekkornak.
Hasonlóképpen látja a világ dolgait a szintén 9 éves L. Balázs, aki pontosan megfogalmazta: azért jó gyereknek lenni, mert nem kell munkába menni és mert gondtalan az élet. Balázs kissé váratlan választ is adott kérdésünkre, hogy mi nem jó a gyereklétben. „Az, hogy mindig a szülők döntenek el mindent, és az is, hogy nem lehet szakállunk” – tette hozzá Balázs. Osztálytársa, Erik is pontosan látja a gyermekkor és felnőttkor közti lényeges különbségeket. “Azért jó gyereknek lenni, mert több szabadnapunk van, mint a felnőtteknek. És azért nem jó gyereknek lenni, mert a szülők majdnem mindenre azt mondják: nem szabad” – mondta Erik. V. Marci hasonlóképpen vélekedik: nehezményezi, hogy a felnőttek állandóan parancsolnak a gyerekeknek.
Osztálytársa, P. Balázs úgy látja, azért jó gyermeknek lenni, mert nem szükséges dolgozni és sokat lehet játszani. B. Örs nagyon gyakorlatias szempontot is felvillantott, ami talán eszükbe sem jutna a felnőtteknek. Azt emelte ki, hogy azért jó gyereknek lenni, mert bújócskázásnál kisebb helyekben könnyebben el lehet bújni. „Azért is jó, mert arra költheted a zsebpénzed, amire akarod, nem pedig arra, amire kell – ahogy a felnőtteknél van” – mondta Örs, hozzáfűzve, elégedetlen viszont azzal, hogy nem nézheti sokat a képernyőt.
Akad gyerek, aki örül, ha segíthet a szüleinek
A székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola elsősei közül is többen válaszoltak megkeresésünkre, ők is lényeges szempontokat fogalmaztak meg a gyermekkor és felnőttkor közti különbségekről. Úgy tűnik, a 7 évesek korukhoz képest éretten látják a világ fontos dolgait.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Azért jó gyereknek lenni, mert sokat játszhatok a játékaimmal, a barátaimmal, a szüleimmel” – fogalmazta meg Anna. Olyan gyerek is akad, aki örül, hogy segíthet a szüleinek. Koppány jónak tartja, hogy sok érdekességet tanulhat az iskolában. „Az is jó, hogy a kicsi segédjük lehetek a szüleimnek, amikor megkérnek, hogy segítsek valamiben” – fogalmazott a kisfiú. Orsolya vegyes érzéseit fogalmazta meg a gyermekkorral kapcsolatban.
Viktória is élesen látja a gyermek- és felnőttkor közti egyik leglényegesebb különbséget. „Én azért szeretek gyerek lenni, mert nincs olyan sok dolgom, mint anyunak, apunak, és mert sokat játszhatok a testvéremmel” – mondta Viktória.

Kiss Borának, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata színművészének rajzaiból nyílik kiállítás Vásárhelyen június 1-jén.

Gyermeknapi ünneplésre hívják a kolozsváriak apraja-nagyját a Barangolás meseországban szervezői idén is – közölte a Puck bábszínház.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!