Hirdetés

„Azért nem jó gyereknek lenni, mert nem lehet szakállunk” – Kolozsvári és udvarhelyi elemisták a gyermek- és felnőttkorról

Gondtalan évek. Június elsején ünneplik a világ számos országában a nemzetközi gyermeknapot •  Fotó: Facebook/Szent László Egyesület

Gondtalan évek. Június elsején ünneplik a világ számos országában a nemzetközi gyermeknapot

Fotó: Facebook/Szent László Egyesület

Többek közt azért jó gyereknek lenni, mert felhőtlenül játszhatnak, nem kell dolgozniuk, mint a felnőtteknek, és nem utolsósorban bújócskázáskor kis helyen el lehet rejtőzni – többek közt ezt mondták el elsősök és másodikosok a Krónika gyermeknapi megkeresésére. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium II. B. osztályába járó, 9 éves gyerekek – Bárdos Réka tanítványai –, valamint a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola 7 éves elsősei – Mihály Gyopár Henrietta diákjai – válaszoltak kérdéseinkre.

Kiss Judit

2023. június 01., 09:492023. június 01., 09:49

Gyermeknap apropóján elsős és másodikos gyerekeket kérdeztünk arról, mit szeretnek, illetve mit nem szeretnek a gyermekkorban. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium II. B. osztályába járó, 9 éves gyerekek – Bárdos Réka tanítványai –, valamint a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola 7 éves elsősei – Mihály Gyopár Henrietta diákjai – számos lényeges, a felnőttek számára elgondolkoztató választ is adtak.

A kolozsvári másodikosok közül sokan hasonlították össze a gyermekkort a felnőttkorral: a 9 évesek azt érzékelik, hogy a szülőknek bizony sokat kell dolgozniuk, sok kötelességnek kell eleget tenniük, míg ők, a gyerekek szabadon játszhatnak.

Hirdetés

De természetesen nem csak ez a gyermekkor előnye, hiszen sok elemista megfogalmazza, hogy hálás a felnőttek gondoskodásáért. Ugyanakkor ennek a korszaknak a 9 évesek szerint szerint vannak hátulütői is: többek közt az, hogy a szülők, a felnőttek „mindig mindenben határokat szabnak”, és nem engedik őket sokat „képernyőzni”.

K. Péter kissé más oldalról is megközelíti a kérdést: úgy fogalmazott, azért jó gyereknek lenni, mert ha segítségre van szükséged, ott vannak a felnőttek és segítenek.

„Viszont azért nem jó gyereknek lenni, mert ha úgy gondolod, hogy tudnál valami »nagyobb« döntést meghozni, ami jobb lenne neked, gyerekként ez a lehetőség nem adatik meg” – fogalmazta meg Péter.

„Gyerekként többet tudsz játszani, mint a szülők”

N. Áron úgy látja, azért jó gyereknek lenni, mert „többet tudsz játszani, mint a szülők”. Osztálytársa, Albert kiemelte, milyen előnyét és hátrányát érzi a gyermekkornak. „Azért nem jó gyereknek lenni, mert mindent a szülők mondanak meg,

Idézet
viszont azért is jó gyereknek lenni, mert sok helyen tizennyolc év alattiaknak ingyen van a belépő” – válaszolta kérdésünkre Albert.

R. Sára úgy fogalmazott, azért szeret gyerek lenni, mert a szülei figyelnek rá, sok mindenben segítenek neki.

•  Fotó: Lőrincz Csaba Galéria

Fotó: Lőrincz Csaba

„Az is jó a gyerekkorban, hogy nem kell munkába járni és lehet sokat aludni. Viszont azért nem szeretek gyerek lenni, mert a felnőtteknek sokkal több mindent szabad megtenni, mint a gyerekeknek. Ha egész életemben gyerek lehetnék, minden nap délig aludnék és minden nap játszanék” – fogalmazott R. Sára. A másodikos kislány öccse, az öt éves R. Zaki is válaszolt kérdésünkre: azt emelte ki,

Idézet
azért szeret gyerek lenni, mert sokat játszhat, kirándulhat a szüleivel, viszont nehezményezi, hogy nem nézhet bármikor mesét, amikor akar, és nem csinálhatja mindig azt, amit szeretne.

„Ha egész életemben gyerek lehetnék, minden nap legóznék” – mondta az ötéves kisfiú. A másodikos Ö. Dóra szerint azért jó gyereknek lenni, mert gyerekekkel lehet barátkozni és együtt játszani, az viszont már kevésbé kellemes, hogy a szülők összeszidják, ha rosszat tesz.

„Valamikor át kell éld a szúrós ruhákat”

Szintén a gyermeklét nehézségei közé sorolja a szabályok betartását S. Bíborka. A 9 éves kislány azt mondta, azért nem jó gyereknek lenni, mert nem mindig csinálhatod azt, amit akarsz, mert fel kell ébredned korán, hogy iskolába menj, és az se jó, hogy amikor összeveszel a társaiddal, az neked is rosszul esik és nekik is. „Azt sem szeretem, hogy egy gyerek nem hívhatja el játszani minden nap a barátját, és hogy valamikor át kell éld a szúrós ruhákat” – mondta Bíborka. Hozzátette azonban, hogy természetesen előnyei is vannak a gyerekkornak.

Idézet
„Az jó, hogy vannak szüleink és gondoskodnak rólunk, így nem kell gondoskodnunk a pénzről, az is jó, hogy vannak testvéreink és hogy játszhatunk a játékokkal” – mondta Bíborka.

Hasonlóképpen látja a világ dolgait a szintén 9 éves L. Balázs, aki pontosan megfogalmazta: azért jó gyereknek lenni, mert nem kell munkába menni és mert gondtalan az élet. Balázs kissé váratlan választ is adott kérdésünkre, hogy mi nem jó a gyereklétben. „Az, hogy mindig a szülők döntenek el mindent, és az is, hogy nem lehet szakállunk” – tette hozzá Balázs. Osztálytársa, Erik is pontosan látja a gyermekkor és felnőttkor közti lényeges különbségeket. “Azért jó gyereknek lenni, mert több szabadnapunk van, mint a felnőtteknek. És azért nem jó gyereknek lenni, mert a szülők majdnem mindenre azt mondják: nem szabad” – mondta Erik. V. Marci hasonlóképpen vélekedik: nehezményezi, hogy a felnőttek állandóan parancsolnak a gyerekeknek.

Idézet
„És az is rossz, hogy folyton elfogy a zsebpénzünk, viszont az jó, hogy nem kell munkába menni és sok dolgot megvesznek nekünk” – zárta pozitívan a mérleget Marci.

Osztálytársa, P. Balázs úgy látja, azért jó gyermeknek lenni, mert nem szükséges dolgozni és sokat lehet játszani. B. Örs nagyon gyakorlatias szempontot is felvillantott, ami talán eszükbe sem jutna a felnőtteknek. Azt emelte ki, hogy azért jó gyereknek lenni, mert bújócskázásnál kisebb helyekben könnyebben el lehet bújni. „Azért is jó, mert arra költheted a zsebpénzed, amire akarod, nem pedig arra, amire kell – ahogy a felnőtteknél van” – mondta Örs, hozzáfűzve, elégedetlen viszont azzal, hogy nem nézheti sokat a képernyőt.

Akad gyerek, aki örül, ha segíthet a szüleinek

A székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola elsősei közül is többen válaszoltak megkeresésünkre, ők is lényeges szempontokat fogalmaztak meg a gyermekkor és felnőttkor közti különbségekről. Úgy tűnik, a 7 évesek korukhoz képest éretten látják a világ fontos dolgait.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ádám azt mondta, azért jó gyereknek lenni, mert a gyerekeknek sok idejük van játszani, nem úgy, mint a felnőtteknek.

„Azért jó gyereknek lenni, mert sokat játszhatok a játékaimmal, a barátaimmal, a szüleimmel” – fogalmazta meg Anna. Olyan gyerek is akad, aki örül, hogy segíthet a szüleinek. Koppány jónak tartja, hogy sok érdekességet tanulhat az iskolában. „Az is jó, hogy a kicsi segédjük lehetek a szüleimnek, amikor megkérnek, hogy segítsek valamiben” – fogalmazott a kisfiú. Orsolya vegyes érzéseit fogalmazta meg a gyermekkorral kapcsolatban.

Idézet
„Jó gyereknek lenni, mert sokat játszhatok, de már várom, hogy megnőjek, mert én is olyan akarok lenni, mint anya” – mondta a kislány.

Viktória is élesen látja a gyermek- és felnőttkor közti egyik leglényegesebb különbséget. „Én azért szeretek gyerek lenni, mert nincs olyan sok dolgom, mint anyunak, apunak, és mert sokat játszhatok a testvéremmel” – mondta Viktória.

korábban írtuk

Gyermeknapi Pitypangok – Kiss Bora marosvásárhelyi színművész rajzaiból nyílik kiállítás
Gyermeknapi Pitypangok – Kiss Bora marosvásárhelyi színművész rajzaiból nyílik kiállítás

Kiss Borának, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata színművészének rajzaiból nyílik kiállítás Vásárhelyen június 1-jén.

korábban írtuk

Június 1-jén és 2-án is ingyenes gyermeknapi rendezvényekre várják a kolozsváriak apraját-nagyját
Június 1-jén és 2-án is ingyenes gyermeknapi rendezvényekre várják a kolozsváriak apraját-nagyját

Gyermeknapi ünneplésre hívják a kolozsváriak apraja-nagyját a Barangolás meseországban szervezői idén is – közölte a Puck bábszínház.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak

Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak
2026. június 09., kedd

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon

A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon
2026. június 09., kedd

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni

Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány

Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány
2026. június 09., kedd

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében

Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében
2026. június 09., kedd

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye

Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye
Hirdetés
Hirdetés