
Közel 2000 diák és mintegy 100 kísérőtanár vett részt az első Erdélyi Egyetemi Börzén
Fotó: Felvi.ro
Sikerrel valósult meg múlt héten az első Erdélyi Egyetemi Börze az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) szervezésében Csíkszeredában, az Erőss Zsolt Arénában.
2025. december 09., 17:472025. december 09., 17:47
2025. december 09., 17:532025. december 09., 17:53
A szervezők tájékoztatása szerint az esemény jelmondata – „Minden, ami egyetem, magyarul, egy helyen!” – nem csupán üzenet volt, hanem valós tartalommal is megtelt: a rendezvény valódi hiánypótló kezdeményezésként szolgálta az erdélyi magyar középiskolásokat.
A rendezvényt megelőzően Hatos Attila OMDSZ-elnök a Krónikának hangsúlyozta, a börze célja, hogy egyetlen helyszínen, személyes formában tegye elérhetővé az egyetemi továbbtanulási lehetőségeket, valamint az egyetemeken túlmutató kibontakozási utak bemutatását is. A koncepció a Felvi.ro platform személyes, fizikai térben megvalósuló megfelelője, ugyanakkor külföldön már bevált, működő pályaválasztási rendezvények mintájára épült fel.
A szakmai programot 32 előadó és 4 köszöntőbeszéd színesítette. A rendezvény lebonyolításában egy 150 fős Erdélyi Egyetemi Börze-stáb működött közre.
Fotó: Felvi.ro
A börzén az erdélyi magyar felsőoktatás meghatározó intézményei és számos partnerszervezet képviseltette magát, többek között a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Partiumi Keresztény Egyetem, valamint orvosi, állatorvosi és műszaki képzést nyújtó egyetemek az ország különböző térségeiből. Emellett jelen voltak az Országos Magyar Diákszövetség tagszervezetei, valamint több székelyföldi és partiumi diákszervezet, ifjúsági és szakmai szervezet is. A diákok első kézből kaphattak tájékoztatást az egyetemi képzésekről, ösztöndíj-lehetőségekről, kollégiumi életről, karrierutakról és közösségi lehetőségekről.
Az előadói program során a résztvevők különböző szakmákat és életutakat ismerhettek meg valós példákon keresztül:
„Az Országos Magyar Diákszövetség hosszú távú célja, hogy az Erdélyi Egyetemi Börze iránytűként szolgáljon az erdélyi magyar középiskolások számára, segítse őket tudatos, magabiztos pályaválasztásukban, és erősítse a hazai felsőoktatásba vetett bizalmat. A csíkszeredai esemény sikeressége és a magas részvételi arány egyértelműen bebizonyította, hogy egy ilyen jellegű rendezvényre nagy igény és érdeklődés van a diákok, illetve oktatók részéről. A szervezet bízik abban, hogy a börze hosszú távon is hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok itthon maradva fejlődjenek, sikeres karriert építsenek, és aktív közösségek részeseivé váljanak” – olvasható a szervezők közleményében.
A program ezen a héten, december 11-én Szatmárnémetiben folytatódik, a Aushopping Expo helyszínén, ahol a partiumi térség diákjai számára nyílik újabb lehetőség a személyes tájékozódásra.

Az erdélyi magyar diákok központosítva érdeklődhetnek továbbtanulási lehetőségeikről, összehasonlíthatják a rendelkezésükre álló opciókat, valamint tájékozódhatnak az egyetemeken túlmutató kibontakozási lehetőségekről is az OMDSZ decemberi börzéjén.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
szóljon hozzá!