Hirdetés

A füstmentes dohányzás is káros – Az új típusú eszközöket is kitiltanák a nyilvános, zárt helyekről a tüdőgyógyászok

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Számos tüdőgyógyász osztja Raed Arafat államtitkár véleményét, miszerint a hagyományos cigarettához hasonlóan az új típusú dohányzóeszközöket is be kellene tiltani a zárt, nyilvános helyeken.

Bíró Blanka

Kőrössy Andrea

2018. április 12., 09:422018. április 12., 09:42

2018. április 12., 11:572018. április 12., 11:57

Egészségügyi szempontból nem jelent megoldást, sőt a dohányzásról való leszokást sem segíti az elektromos, illetve az új típusú cigaretta – szögezte le a Krónikának Ráduly Enikő sepsiszentgyörgyi tüdőgyógyász. A szakembert annak kapcsán kerestük meg, hogy Raed Arafat államtitkár, a belügyminisztérium készenléti főosztályának vezetője immár sokadik alkalommal fakadt ki közösségi oldalán az újfajta, a boltokban és a fogyasztók körében is egyre inkább elterjedő újfajta dohánytermékek ellen.

Arafatnak ezúttal is az a legfőbb kifogása, hogy

Hirdetés

a gyártók és a kereskedők igyekeznek úgy beállítani ezeket a termékeket, mintha kevésbé lennének egészségkárosítók, mint a hagyományos cigaretta, holott szerinte ez távolról sem igaz, sőt az államtitkár rendszerint „a halál új eszközeinek” nevezi ezeket.

„Nem segítik a dohányzásról való leszokást”

Az új típusú eszközökkel kapcsolatos aggodalom jogosságát lapunknak Ráduly Enikő is megerősítette. Rámutatott: már annak is árulkodónak kellene lennie, hogy az elektromos és más típusú cigarettákat éppen a dohánygyártó nagyvállalatok dobták piacra áthidaló megoldásként, amikor egyre több országban kezdték betiltani a füstölést a zárt, nyilvános helyiségekben. „Ez a termék semmiképpen sem annyira ártalmatlan, mint azt a reklámok sugallják.

Idézet
Egyrészt a nikotinmennyiség ugyanúgy bekerül a szervezetbe, másrészt egyre több tanulmány jelenik meg arról, hogy a különböző ízesítők, mellékanyagok is károsak”

– részletezte a háromszéki tüdőgyógyász.

A szakember azt is hangsúlyozta: az alternatív eszközök a dohányzásról való leszokást sem segítik, hiszen ez csak abban az esetben lenne eredményes, ha fokozatosan csökkenne a bevitt nikotinmennyiség, ez a helyzet viszont nem áll fenn. Ráduly Enikő leszögezte:

ezek a cigaretták továbbra is fenntartják a függőséget, még annak gesztuselemét is, hiszen a fogyasztók ugyanúgy tartják, illetve szívják, mint a hagyományosat.

A tüdőgyógyász ennek ellenére úgy véli: a két rossz közül mégis az elektromos cigaretta a kisebb rossz, hiszen abból nem jutnak be a tüdőbe az égési melléktermékek, például a kátrány, amely csökkenti a légzési felületet és rákkeltő. A hagyományos cigaretta ártalmasabb, de nem mondható, hogy az alternatív változat egyáltalán nem az, szögezte le a szakorvos.

Arafat betiltatná az alternatív eszközöket

Raed Arafat államtitkár hétfői Facebook-bejegyzésében a korábbiakhoz hasonló erélyes hangnemben bírálta az alternatív dohányzóeszközöket, amelyekről úgy vélekedett, hogy ezeket is éppen olyan szigorúan be kell tiltani a zárt, nyilvános helyeken, mint ahogyan azt két évvel ezelőtt, 2016 márciusában tették a hagyományos cigarettával.

A News.ro hírügynökség beszámolója szerint Arafat indoklásként a CNN hírtelevízióban bemutatott tanulmányt hozta fel, amely szerint

2011 és 2015 között óriási mértékben, 900 százalékkal emelkedett a középiskolákban az elektromos cigarettát használók aránya.

„Ez egyértelmű replika azok számára, akik azt állították, hogy az új típusú termékek nem fogják befolyásolni a kamaszok szokásait” – hangsúlyozta.

Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a statisztika kifejezetten az elektromos cigarettára vonatkozik, azóta jelentek meg azonban, illetve terjednek egyre nagyobb mértékben az újfajta, a dohányt nem elégető, hanem felforrósító termékek. „Csak ez után fog kiderülni, hogy az újonnan piacra dobott eszközöknek milyen társadalmi hatásuk lesz. Az már most egyértelmű, hogy sürgősen cselekedni kell a termékek népszerűsítése, valamint nyilvános, zárt helyen való használatuk megakadályozása érdekében” – hangsúlyozta Raed Arafat.

Az államtitkár néhány hete arra szólította fel a képviselőket és szenátorokat, hogy mielőbb dolgozzanak ki törvénytervezetet annak érdekében, hogy „megállítsuk a halál kereskedőit, hogy újabb dohányzó generációt toborozzanak maguknak”.

„Visszahozzák a rossz szokást, amit alig tudtunk felszámolni”

A Mediafax hírügynökség összeállítása szerint Arafat véleményét számos szakember osztja. Irina Strâmbu bukaresti tüdőgyógyász például egyetért azzal, hogy ezek az eszközök csak ösztönzik a dohányzást. Rámutatott: a dohányzás zárt, nyilvános térben való két évvel ezelőtti betiltása eredményes volt, most azonban, az új termékekkel gyakorlatilag ismét engedélyezetté vált a tevékenység mindenhol.

A hatályos törvények ugyanis nem korlátozzák az új típusú eszközök használatát, hiszen amikor a jogszabályt megalkották, gyakorlatilag még nem létezett ez a dohánytermék.

„Az alternatív eszközökkel tulajdonképpen visszahozzák azt a rossz szokást, amit csak nemrég sikerült felszámolni” – magyarázta a szakértő a Mediafaxnak. Irina Strâmbu ugyanakkor hangsúlyozta: ezek a cigaretták a passzív dohányosok szempontjából is ugyanolyan károsak, így betiltásuk „a normalitás jele lenne”. 

Nem mindenki díjazza ugyanakkor Raed Arafat ténykedését: Dan Grigorescu, a brassói megyei kórház plasztikai sebészeti osztályának főorvosa egyik Facebook-bejegyzésében hevesen bírálta az államtitkárt, aki szerinte olyan dolgokkal foglalkozik, ami „nem szerepel a munkaköri leírásában”. A brassói szakember úgy vélte: Arafatnak inkább új kórházak építésével, az alapellátás átszervezésével és az akut gyógyszerhiány megoldásával kellene törődnie.

Az új típusú dohányzóeszközöket gyártó vállalatok eközben nemcsak a fogyasztóktól behajtott összeggel járnak jól, a Ziarul Financiar gazdasági lap beszámolója szerint ugyanis jóval kevesebb adót fizetnek az államnak, mint a hagyományos cigarettát előállító cégek.

A klasszikus cigaretta utáni illeték szálanként 0,43 lej, míg a dohányt el nem égető, hanem felforrósító – iQOS, illetve glo névre keresztelt – termék után négyszer kevesebb, egységenként 0,11 lejes adót kell befizetni.

Az egészségügyi minisztérium eközben arról számolt be, hogy az újfajta – nemzetközi szinten 2015 végétől forgalomban levő – termékek összetételének ellenőrzése meglehetősen nehézkes, hiszen új technológiáról van szó, így még nincsenek egységes eljárások. Magdalena Ciobanu tüdőgyógyász, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) romániai képviselője azt nyilatkozta: egyelőre nyomon követik a más országokban tevékenykedő szakértők által közölt tanulmányokat és a WHO ajánlásait. Hozzátette: amíg nem tudnak biztosat, meglehetősen nehézkes lenne elérni a termékek nyilvános, zárt helyen való betiltását.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés