Hirdetés

Szijjártó: az energia a magyar–román együttműködés talán legsikeresebb területe – Közlekedési megállapodás született

•  Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Az energia a magyar–román együttműködés talán jelenleg legsikeresebb területe – jelentette ki szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Bukarestben találkozott Sebeastian Burduja román energiaügyi tárcavezetővel.

Krónika

2024. július 24., 14:272024. július 24., 14:27

2024. július 24., 15:592024. július 24., 15:59

„Érdekeink egybevágnak, hasonló kihívásokkal küzdünk, és Sebastian barátommal mindig is készen álltunk arra, hogy erőfeszítéseinket összehangoljuk, így van ez a földgáz, a villamosenergia és a nukleáris energia területén is.

Idézet
Burduja miniszter úrral azért hat mindig frissítően a tárgyalás, mert egyetértünk abban, hogy az energiaellátás nem ideológiai hanem fizikai kérdés, az álmok és a vágyak itt kevésbé számítanak, ami számít az a realitás.

Persze ez egyszerűen hangzik, de egy brüsszeli energia tárgyaláson mégsem értik. Itt, Bukarestben szerencsére más a helyzet” – fogalmazott a találkozó után közzétett Facebook-bejegyzésében Szijjártó Péter.

Hirdetés

A külgazdasági és külügyminiszter később bejelentette: Magyarország és Románia közlekedési megállapodást írt alá, amelynek értelmében megkezdik a Szeged és Temesvár közötti vasútvonal építésének előkészületeit, valamint 2027-ig újabb határátkelőhelyet létesítenek.

A tárcavezető a román közlekedési és infrastruktúraügyi miniszterrel, Sorin Grindeanuval lefolytatott tárgyalása után azt közölte, hogy

megállapodást írtak alá, amelynek értelmében a két ország kormánya megkezdi a Szegedet Temesvárral összekötő vasútvonal építésének az előkészületeit annak érdekében, hogy európai forrásokra pályázhassanak.

A dokumentum rögzíti egy közös munkacsoport létrehozását, továbbá a megvalósíthatósági tanulmány mielőbbi elkészítését is.

„A Szeged és Temesvár közti vasúti összeköttetés egyértelműen érdeke mindkét országnak, gazdasági és nemzeti szempontból egyaránt” – vélekedett.

Szijjártó Péter tájékoztatása szerint megállapodás született arról is, hogy

2027-ig újabb határátkelőhely épül Magyarország és Románia között Kübekházánál.

Elmondta, hogy a két kormány elkészítette és már be is adta a Magyarcsanád és Csanád közötti Szent Gellért híd újjáépítésére vonatkozó pályázatot az Európai Unióhoz, s ez kifejezetten jó értékelést kapott, úgyhogy várják a felek a szeptemberi eredményhirdetést.

„Tehát a magyar-román határ menti együttműködés szövetei így most még sűrűbbek lesznek, lesz még több út, lesz remélhetőleg híd és újabb vasúti összeköttetés is” – jelentette ki.

Idézet
Hiszen ne felejtsük el, a szomszédokkal mindig jobb jóban lenni, mint rosszban. És különösen igaz ez akkor, amikor a szomszéd ország területén nagy magyar nemzeti közösség él”

– fűzte hozzá. A miniszter hangsúlyozta, hogy a két szomszédos ország ezer szállal kötődik egymáshoz, a határ menti együttműködés szövetei igen sűrűek.

„Egyrészt rendkívül élénk a gazdasági-kereskedelmi együttműködés, másrészt pedig az Erdélyben, Székelyföldön élő magyarság, illetve a nálunk élő román közösség is folyamatosan utazik a határon keresztül, ezért mindkettőnknek az a nemzeti érdeke, hogy Románia minél előbb tagja legyen a schengeni övezetnek” – szögezte le. Ennek kapcsán pedig arról számolt be, hogy a magyar kormány az idei soros európai uniós elnöksége alatt próbál minél több lépést megtenni annak érdekében, hogy a két ország határán megszűnjön végre az ellenőrzés, megszűnjenek a hosszú sorok, valamint használatba lehessen venni az összes olyan utat, amelyek egyelőre zárva vannak, mert nincsen rajtuk „határőr bódé”.

Amint arról beszámoltunk, Bukarestbe érkezett szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, ahol kora reggeli bejelentése szerint a regionális energiaellátással kapcsolatos legfontosabb kérdések kerülnek napirendre.

A G4media.ro portál diplomáciai forrásokra hivatkozva ugyanakkor azt írta, hogy az energetikai konferencián való részvétel mellett Szijjártó Péter találkozik Luminița Odobescu román külügyminiszterrel is.

korábban írtuk

Bukarestbe érkezik szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Bukarestbe érkezik szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter

Bukarestbe érkezik szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, ahol kora reggeli bejelentése szerint a regionális energiaellátással kapcsolatos legfontosabb kérdések kerülnek napirendre.

Bulgária újabb baráti gesztusként segítséget ajánlott Magyarországnak azon nehézségek kezelésében, amelyek az orosz Lukoilra vonatkozó ukrajnai kőolajszállítási tilalom nyomán álltak elő – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bukarestben. A tárcavezető a bolgár energiaügyi miniszterrel folytatott egyeztetését követően arról számolt be, hogy Vladimir Malinovval áttekintették a helyzetet, amely Ukrajna azon „elfogadhatatlan” lépései miatt állt elő, amelyekkel ellehetetlenítették az orosz Lukoil kőolajtranzitját Magyarország és Szlovákia irányába. Majd arra is kitért, hogy Brüsszelben szerdán összeült a kérdést napirendre tűző kereskedelempolitikai bizottság. „Jól látszik, hogy egyes európai uniós tagállamok továbbra is politikai álláspontot képviselnek, és annak ellenére, hogy Ukrajna lépése fekete-fehéren sérti a magyar és szlovák energiaellátás biztonságát, sérti az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodást, próbálják mentegetni Ukrajnát, s jól láthatóan a belső európai uniós szolidaritásra fittyet hánynak” – mondta. „Meglátjuk, az Európai Bizottság végül mikor alakítja ki az álláspontját, s hívja össze az Európai Unió és Ukrajna közötti konzultációt, amelynek eredményeként azt várjuk, hogy Ukrajna feloldja a Lukoil olajszállítmányainak tiltását” – tette hozzá.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy Magyarország földgázellátásának egy jelentős része Bulgárián keresztül érkezik, és a térségben az ország élen jár a megbízhatóság tekintetében. A miniszter végül közölte, hogy bolgár kollégája segítséget ajánlott az ukrán lépés miatt előállt helyzet kapcsán. „Ugyan közvetlen kőolajszállítási összeköttetés, vagyis csővezeték nincs a két ország között, de jelezte, hogy amennyiben például kőolajtermékek vonatkozásában szükségünk van újabb mennyiségekre, azt különböző számítási módokkal el tudják juttatni Magyarországra” – mondta. „Újabb szép és valódi baráti gesztus Bulgáriától az ilyen típusú segítség felajánlása” – fűzte hozzá.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 07., vasárnap

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye

Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget

Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget
2026. június 06., szombat

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban

Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban
2026. június 06., szombat

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
Hirdetés
Hirdetés