
Inforgrafika: Tóth Szilárd
Idő előtt folyósítaná a két év múlva esedékes nyugdíjemelés egy részét Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. A kormányzó szociáldemokraták erőteljes kampányba fogtak az öregségi juttatások – a költségvetés szempontjából sokak szerint fenntarthatatlan – növekedésének témájával.
2019. szeptember 01., 15:102019. szeptember 01., 15:10
2019. szeptember 01., 18:492019. szeptember 01., 18:49
Látványos ígérgetésekkel célozták meg a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői a nyugdíjasokat a novemberi államfőválasztásra, valamint a jövő évi helyhatósági és parlamenti megmérettetésre tekintettel. Az alakulat nyugdíjas tagozatának a tengerparti Mamaia üdülőtelepen vasárnap rendezett összejövetelén Eugen Teodorovici pénzügyminiszter azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy az öregségi juttatásoknak a parlament által a nyáron megszavazott nyugdíjtörvénybe foglalt emelésének egy részét „hozzák előre” egy-két évvel.
„Mikor is fejeződik be a nyugdíjak átszámítása? 2021-ben. Alkalmazzunk egy átalánydíjat: ha valaki három év múlva mondjuk 300 lejes nyugdíjemelésre lesz jogosult, akkor ne várjunk 2021-ig, hanem fizessünk neki már most 150 lejt, vagyis a becsült indexálás egy bizonyos hányadát. Majd 2021-ben meglátjuk, megfelelő volt-e az összeg: ha többre jogosult a nyugdíjas, kifizetjük a különbözetet, ha kevesebbre, majd meglátjuk akkor. De kapják meg időben (az emelést – szerk. megj.), mert az emberek ma élnek” – idézte Teodorovici közgazdasági szempontból meglehetősen érdekes eszmefuttatását az Agerpres hírügynökség. A politikus hozzátette: pénzügyminiszterként bármikor támogat egy ilyen javaslatot.
Marius Budăi munkaügyi miniszter konkrétan erre a kezdeményezésre nem reagált, arra viszont fontosnak tartotta felhívni a figyelmet, hogy szeptember elsejei határidővel ötmillió romániai nyugdíjas juttatása emelkedik, átlagosan 15 százalékkal. Az intézkedés a parlament által június végén megszavazott nyugdíjtörvény egyik eleme, amelynek megfelelően 1 100 lejről 1 265 lejre emelkedik a nyugdíjpont értéke. A Mediafax hírügynökségnek nyilatkozó tárcavezető vasárnap közölte, a minimális nyugdíjból élők jelenleg 640 lejes illetménye 704 lejre növekszik. Budăi hozzátette, a megemelt juttatásokat tartalmazó nyugdíjszelvényeket már kinyomtatták, az állami postának már továbbították a szükséges források egy részét, hétfőtől pedig indul az emelt nyugdíjak kézbesítése. A munkaügyi miniszter közölte azt is, hogy a költségvetés rendelkezik az emelt nyugdíjak kifizetéséhez szükséges forrásokkal.
Az ellenzék és Klaus Johannis államfő már korábban arra figyelmeztetett, hogy a balliberális kormány által elfogadott nyugdíjemelési ütemtervre – amely idén és jövőre 33 milliárd lejes költségvetési többletkiadást feltételez – nincs fedezet a büdzsében. Az először tavaly decemberben elfogadott, a taláros testület által alkotmányellenesnek nyilvánított, majd a parlamentben másodszor júniusban megszavazott nyugdíjtörvény értelmében a következő két évben mintegy 70 százalékkal nőnek az öregségi járandóságok. A most szeptemberi 15 százalékos emelésen túlmenően lényeges növekedés várható jövő ilyenkor, amikor a nyugdíjpont értéke eléri az 1775 lejt. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak már a jövő év őszén több mint 60 százalékkal lesznek magasabbak a jelenleginél, és 40 százalékkal haladják meg a szeptember 1-jén megemelt nyugdíjakat. Július végén 1189 lej volt az átlagnyugdíj.
IMF: veszélyben az államháztartás stabilitása
A Nemzetközi Valutaalap pénteken tette közzé a Romániával kapcsolatos jelentését, amelyben azt javasolta a bukaresti hatóságoknak, hogy növeljék az adóbevételeket, csökkentsék az államháztartási és a külkereskedelmi hiányt, illetve módosítsák a júniusban megszavazott és azóta hatályba lépett nyugdíjtörvényt, amely két év alatt 70 százalékkal növelné az öregségi járandóságokat – emlékeztet az MTI. A nemzetközi pénzintézet szakemberei úgy vélik, hogy a nyugdíjtörvény középtávon veszélyezteti az államháztartás stabilitását és növeli a román gazdaság sérülékenységét.
A kormányzó PSD nyugdíjakkal kapcsolatos újabb ígéretei minden bizonnyal összefüggésben állnak a párt – és annak vezetője – népszerűségének zuhanásával. A legfrissebb, a hét végén közzétett közvélemény-kutatás szerint a PSD jelenleg mindössze 17,9 százalékos támogatottsággal a harmadik helyen áll a romániai pártok rangsorában, Viorica Dăncilă kormányfő-pártelnök pedig csak a szavazatok 8 százalékára számíthat a novemberi államfőválasztáson, ezáltal a jelöltek között sorrendben az ötödik.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem nyugatbarát párt – szögezte le Nicușor Dan államfő.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) új politikai paradoxont „tett az asztalra”: a válság blokád révén történő feloldását – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
szóljon hozzá!